Як Смітсонівський інститут допомагає захистити українські культурні пам'ятки

Як Смітсонівський інститут допомагає захистити українські культурні пам'ятки

Як Смітсонівський інститут допомагає захистити українські культурні пам'ятки

Гуманітарну кризу посилює загроза культурній спадщині: Іванківський історико-краєзнавчий музей, де зберігалися роботи відомої української художниці Марії Приймаченко, зруйновано. Ракета потрапила до меморіалу Голокосту у Бабиному Яру під Києвом, який присвячено 33 000 євреїв, убитих там нацистами під час Другої світової війни. У Маріуполі був знищений драмтеатр.

Смітсонівський інститут, комплекс культурно-освітніх і наукових установ США, докладає зусиль, аби допомогти захистити українські об'єкти культурної спадщини та зафіксувати усі випадки зруйнувань військами РФ.

Смітсонівська ініціатива з порятунку культурної спадщини (SCRI) підтримує зв'язок із людьми в Україні, які брали участь у курсах з надання першої допомоги культурній спадщині під час кризи. SCRI також продовжує роботу з Лабораторією моніторингу культурної спадщини.

Лабораторія розташована в Музеї природної історії штату Вірджинія (США) і є музейною версією військового кабінету: мережа комп'ютерів, супутникових каналів і телефонів, яка є одним з найновіших інструментів, що використовуються для захисту національних скарбів, яким загрожують стихійні лиха або геополітичні події.

Лабораторія збирає знімки культурних об'єктів України, щоби допомогти відстежити напади на них. Мета полягає в тому, щоб швидко сповістити офіційні особи в Україні про завдану шкоду, щоб можна було вжити заходів – захистити артефакти або забити вітражі після прямого потрапляння ракетою до церкви – і задокументувати руйнування.

Використовуючи свою базу даних з 26 000 об'єктів культурної спадщини – включно з історичною архітектурою, культурними установами, такі як музеї та архіви, молитовні будинки та місця археологічного значення, – директор лабораторії та археолог Гейден Бассетт з командою мистецтвознавців, аналітиків та технічних фахівців зафіксували кілька сотень випадків від початку конфлікту.

Смітсонівський інститут евакуйовує й відновлює українські культурні пам'ятки
Маріупольський драмтеатр. Фото: Maxar

"Ми дійсно відчуваємо підтримку міжнародної спільноти на різних рівнях: Міжнародні організації, такі як ЮНЕСКО, ICOM [Міжнародна рада музеїв], Blue Shield та окремі установи", – каже директор Музею Майдану у Києві Ігор Пошивайло.

Наприклад, у музеї Метрополітен зняли для музейних працівників в Україні відеоролики, які демонструють основні прийоми, які використовуються у пакуванні пам'яток для транспортування. Інші знайомлять музеї Європи, у яких можуть бути складські приміщення, з українськими установами, чиї колекції вразливі. Ще одним напрямком є ​​захист цифрових культурних активів країни: наукових досліджень та архівів.

"Краса українського мистецтва, архітектури, літератури та музики процвітала протягом десятиліть; її музеї є одними з найшанованіших у Європі. Якщо ми хочемо досягти часу, коли люди всіх культур, віросповідань та національностей зможуть мирно співіснувати, ми повинні спочатку зрозуміти себе та одне одного. Культурна спадщина українського народу допомагає нам у цьому", – пише у зверненні секретар Смітсонівського інституту Лонні Г. Банч III.

Війна — усі останні новини

Читайте нас у Facebook: головні новини культури України та світу

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок