Як читати новини в часи інформаційної війни

Як читати новини в часи інформаційної війни

Як читати новини в часи інформаційної війни
.

Росія веде агресивний наступ на територію України. Проте, окрім боїв у різних містах України, російська пропаганда веде інформаційну війну, намагаючися ввести людей у паніку та зневірити їх. Зараз особливо важливо ретельно фільтрувати та перевіряти інформацію, яку ви отримуєте й поширюєте.

Суспільне розповідає, як зберігати спокій та контролювати свою інформаційну гігієну.

Читайте тільки авторитетні джерела інформації. Тут зібрані офіційні державні канали для отримання інформації. Тут зібрані Telegram-канали, які поширюють дезінформацію – відпишіться від них та за можливості блокуйте.

Як читати новини в часи інформаційної війни

  1. Якщо ви бачите пост від людини, перевірте кількість підписників. Перевірте, який контент публікує ця людина. Керуйтеся логікою та здоровим глуздом – чи пости людини адекватні, чи має людина експертизу в питанні, яке висвітлює?
  2. У новині має бути джерело інформації. Звідки взяли цей факт? Хто про нього повідомив? Загугліть це джерело інформації, перевірте, чи йому можна довіряти. Надійне джерело публікує іншу важливу інформацію та має статус. Якщо джерело не вказане, запитайте. Якщо не відповідають – не вірте новині.
  3. Перевірте, чи є новина в інших ЗМІ. Українські ЗМІ максимально поширюють важливу інформацію. Якщо новина опублікована тільки в одному джерелі, це може бути фейк (брехлива інформація – ред.).
  4. Уважно прочитайте першоджерело інформації. Навіть якщо джерело надійне, в інтерпретації його можуть перекрутити або перебільшити.
  5. У новині насамперед має бути факт (подія – що, де й коли відбулося), а не оціночне судження. Факт може бути підкріплений аргументованим коментарем (як і чому це відбулося).
  6. Коментар має бути від експертної людини. Тобто особи, яка знається в цьому питанні – зі вказуванням імені, прізвища, посади або експертизи. Якщо коментар від невідомої людини – імовірно вами намагаються зманіпулювати.
  7. Шукайте візуальні підтвердження. Текст має бути підкріплений фото або відео.
  8. Зважайте на деталі. Переконайтеся, що візуал не відредаговано й не відфотошоплено. Придивляєтеся до обрисів облич, вони можуть бути вклеєні штучно, перевіряйте відповідність тіней і світла, дат, годинників. Чи не виглядають предмети та люди викривлено та штучно? Знову ж – керуйтеся здоровим глуздом. Пам’ятайте, що сучасні фотографії зазвичай гарної якості, де чітко видно деталі. Якщо якість знижена або деталі розмиті, це може бути фейк.
  9. Перед тим, як поширювати інформацію, зробіть вдих і повільний видих. Що відбулося? Яке джерело? Йому можна довіряти? Про це писали ЗМІ? Цим ЗМІ можна довіряти? Є фото або відео? Вони правдоподібні? Ви точно впевнені у правдивості цієї інформації? Поширюйте.

Що відомо

  • Уранці 24 лютого президент Росії Володимир Путін виступив з екстреним зверненням до громадян, в якому повідомив про рішення щодо початку військової операції на Донбасі. Президент Володимир Зеленський оголосив про запровадження воєнного стану по всій Україні. Верховна рада проголосувала за запровадження воєнного стану.
  • За майже три доби наступу російських військ на Україну загинули понад 210 людей, зокрема п’ятеро дітей. Понад 1100 людей, зокрема більш як 100 дітей, зазнали поранень або постраждали. Про це Суспільному повідомили в Офісі президента, поділившись зафіксованими випадками порушення Росією гуманітарного права.
  • Станом на ранок 26 лютого вбито понад 3500 російських військових, ще 200 — полонені, повідомив радник очільника Офісу президента Михайло Подоляк. Російські війська продовжують завдавати ударів з усіх напрямків практично по всіх великих містах України та завдавати шкоди громадянській інфраструктурі. Але ситуація в країні контрольована.
  • Радник глави Офісу президента Михайло Подоляк заперечив твердження речника держави-агресора Дмитра Пєскова про відмову України від переговорів. За його словами, Росія наразі висунула "неприйнятні умови та ультиматуми".
  • За даними Верховної Ради, у кожен населений пункт України заїхали "сплячі групи" з диверсантів та корегувальників вогню.

Читайте також

Підписуйтесь на розсилку Суспільного головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Станьте частиною Суспільного: повідомляйте про важливі події з життя вашого міста чи селища. Надсилайте свої фото, відео та новини і ми опублікуємо їх на діджитал-платформах Суспільного. Пишіть нам на пошту: [email protected]. Користувачі акаунтів Google можуть заповнити форму тут. Ваші історії важливі для нас!

На початок