Джамала: "Вперше за одинадцять років творчості я написала новорічну пісню"

Джамала: "Вперше за одинадцять років творчості я написала новорічну пісню"

Джамала: "Вперше за одинадцять років творчості я написала новорічну пісню"
Яна Сочевічек, радіо Промінь

Джамала представила третій альбом за рік "Потайки". Чому співачка розповіла своїм фанатам болючу історію з минулого, чи пов’язана пісня "Далі йду" із закінченням співпраці артистки з лейблом Enjoy! Records та що робила потайки під час навчання у консерваторії – про це Джамала розповіла в ефірі "Радіо Промінь".

"Страшно ділитися авторськими піснями"

В альбомі "Ми" ти всіх обіймала, дякувала, все було в тебе класно. У другому альбомі "5:45" настрій змінюється: цей альбом став альбомом сумнівів. Про що історія альбому "Потайки"?

Максі-сингл "Потайки" склався з трьох дуже болючих історій з минулого, які мені, може, хотілося б і не розповідати, але поки в мене є історії, я буду писати. Це моє натхнення. Коли вони в мене закінчаться, напевно, закінчуся я як автор. Хоча дуже страшно ділитися саме авторськими піснями зі слухачем, тому що ніколи не знаєш, як тебе сприймуть. І тому для мене це сповідь.

У пісні "Потайки" я розповіла історію з юнацтва, з тінейджерства, коли мені вперше зробили боляче. І вже коли пройшло достатньо років, я розумію, що це "боляче" я пронесла через свій досвід і сьогодні я так само відчуваю цей біль. Я відчуваю, що боляче можуть зробити люди, які не хочуть сприймати тебе іншою. Звісно, легше всіх під один шаблон підігнати, це буде зрозуміло і зручно. Але всі ми унікальні, всі ми різні й у цьому наша особливість. Головний меседж "Потайки" в тому, що "в кожного віра своя, в кожного мрія своя, маєш тримати свій шлях". І в цьому, напевно, все моє бунтарство: комусь я подобаюсь, комусь ні, але все одно іду своїм шляхом.

Пісня "Далі йду" – розповідь про те, що завжди страшно щось міняти. Людина, яка йде, завжди відчуває неймовірний страх того, що не вийде, що ніхто не буде краще, ніхто не зрозуміє.

Пісня "Мабуть" – про трикутник. Якщо хочеш бути третім, напевно, ти десь і залишаєшся третім. Бувають дійсно дуже успішні кейси, але це дуже рідко трапляється. Часто, якщо ти закохався в людину, яка вже має якісь відносини, це завжди проблема.

"Коли тобі роблять боляче – не можна мовчати"

Вихід пісні "Потайки" якось пов'язаний із Міжнародним днем боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок, який відзначався 25 листопада? Твоя обкладинка акаунту – це фото, на якому все твоє обличчя розписане словами з пісні, де є слово "дура". У ONUKA є схоже фото, на якому вона розписана словами, серед яких "дурепа", "повія", "тупа". Ці події якось пов'язані?

Це абсолютно випадково. Ви не повірите, але це дійсно збіг. Пісня була написана рік тому: написалася вона дуже швидко, за 5 хвилин, і я її доробляла – аранжування та інше. А обкладинку цього синглу ми робили в серпні. Я не знаю, коли знімала промо до Міжнародного дня боротьби за ліквідацію насильства щодо жінок Ната (Ната Жижченко, фронтвумен гурту ONUKA – прим. ред.). Але те, що через два тижні після того, як ми запостили обкладинку, в них вийшла подібна річ, було дуже цікаво. Я не бачу в цьому нічого страшного, тому що це означає тільки те, що це на часі. Не хочеться використовувати слово "тренд". Це те, що болить.

У мене ця пісня виникла саме зараз, і саме зараз я захотіла розповісти історію про цей біль. Навіть мама сьогодні зранку питала в мене, чому я ніколи не розповідала, що мене хтось образив, просила назвати його ім'я. Я дійсно не розповідала батькам про це. А зараз, коли виходиш до свого слухача і розповідаєш історію з тінейджерства, це дуже відповідально і страшно водночас. Бо і якось той час вже минув, не треба згадувати сумні сторінки, але все одно я вважаю, що тема дуже на часі. Коли тебе ображають – не можна мовчати. Коли тобі роблять боляче – не можна мовчати. Тоді мені не було до кого піти. Зараз є багато соціальних служб: ти можеш подзвонити, ти можеш розказати, ти можеш піти до психолога. Але здебільшого все ж таки жінки незахищені зовсім. Так нас виховують: ми маємо соромитись постійно. Якщо нас образили – то винні ми самі. Це дуже сумно. Ми маємо про це говорити.

Джамала: "Вперше за одинадцять років творчості я написала новорічну пісню"
Яна Сочевічек, Радіо Промінь

"Виграти Євробачення – дуже круто, але для мене це тільки одна сходинка"

Пісня "Далі йду" часом не про те, що ти закінчила стосунки із лейблом Еnjoy! Records і розпочала власний шлях?

Трохи є. Довгий час я працювала з однією командою і в якийсь момент вже навіть не розуміла, хто ми більше – ми працюємо разом чи ми друзі. Настільки вже близькі, що важко навіть сказати якусь критику. Кажуть, що на роботу не треба брати друзів чи родичів, тому що ти не зможеш потім нічого їм сказати. От і в нас вже щось було таке дивне. І від цього дуже багато моментів я замовчувала. Я не могла рухатись так, як хотіла, було багато конфліктів, нерозуміння. І все закінчилось.

До чого ти йдеш зараз?

Йду зі своєю творчістю, як і йшла, і роблю те, що подобається мені. В мене є мрія зробити дійсно великий альбом світового рівня, це моя мрія з дитинства. Те, що нам всім разом вдалося виграти Євробачення, – це дуже круто. Але для мене це тільки одна ланка, одна сходинка. Я далі йду, і що буде далі – буде далі.

Ти написала пісню "Потайки". Скажи, тобі доводилося в житті робити щось потайки?

Мені доводилося потайки співати джаз. Коли я навчалась у консерваторії, а я вступила в 17 років на академічний спів, на оперний спів, мені було заборонено співати соул, джаз – будь-що, окрім класики. А в Маріїнському парку, в "Мушлі", відбувалися джазові сейшени. І я побігла на такий джазовий сейшен, там було багато джазових музикантів. Всі грали, і я вийшла на сцену, і як дала там! Був якийсь джазовий стандарт. Все було дуже гучно і я багато співала. Наступного дня я приходжу в консерваторію, а мені кажуть, що ти собі дозволяєш? Тебе бачили в "Мушлі", ти там співала джаз. Нам розповідав завідуючий хорового відділення, що ти там таке давала, таке давала! Ану, показуй, що ти там давала, що ти там співала, бо ми не чули такого. І мені довелося здавати наче екзамен в оперному класі. Тобто в мене була така суперсесія, щоб отримати дозвіл співати щось ще, окрім класики. І я собі його виборола.

Які релізи ти плануєш?

Далі буде новорічна пісня. Чому я на цьому акцентую? Тому що вперше за одинадцять років моєї творчості я написала новорічну пісню. Ви думаєте, що це дуже легко? Нічого подібного. Це як зробити гарну комедію: існує дуже багато класних драматичних фільмів, а от гарна комедія, яку згадуєш, завжди одна. Отак і з новорічною піснею. Вона буде мажорна. І я вже покажу вам її 17 грудня. Не так довго чекати лишилося. Тому чекайте на новорічну пісню, якесь новорічне відео, і в цьому році вже вистачить.

На початок