Шевченківська премія отримала нагороду світової дизайн-премії Red Dot Award. Це перша премія за бренд, отримана Україною. І це перша в світі культурна інституція, що отримала нагороду за бренд.
Шевченківська Премія отримала дві нагороди від Red Dot Award у категоріях Brands//Culture Institutions та Communication Design//Brand Design&Identity.Relaunch.
У пресрелізі сказано, що це перший в Україні проєкт, який отримав Red Dot за бренд. Критерії, за якими журі обирають переможців у цій категорії:
- історія
- ідея
- стратегія
- цінності бренду і їх дизайнові втілення
- логотип
- сайт
- соцмережі
- дизайн нагороди
- церемонія вручення.
Раніше нагородою відзначали редизайн таких відомих брендів як Volkswagen, Philips, Wacom, SHKODA та інші. Перезапуском премії займалася креативна агенція [isdgroup] в партнерстві з TS/D Agency.
"Шевченківська премія виглядає сучасно для світу"
Стратегічний директор [isdgroup], СЕО Reiseplan Михайло Траверсе:
Так ми почали роботу із тогочасною командою Мінкульту, Офісу Президента та Комітету. Метою стало оновити позиціювання та айдентику (фірмовий стиль, - авт.), створити сприйняття премії як чогось сміливого, вартого уваги та такого, яке не можна пройти повз. Позиціювання в [isdgroup] розробили у співпраці з українськими митцями, як-от Сергій Жадан, Владислав Троїцький, Юрій Андрухович, Тихий, Васянович, Чичкан, Плохий, Херсонський. Ми провели з ними багатогодинні інтерв’ю та зібрали розуміння щодо ролі і місії Шевченківської премії. Після цього виділили задачі комунікації, серед яких:
підсвітити лауреатів, тих, хто формує українську культуру, їхні твори та бути актуальними у європейському та світовому контексті.
Перемога на Red Dot Award руйнує уявлення про українську культуру та її інституції як пережиток радянського і підтверджує те, що Шевченківська премія виглядає сучасно не лише для України, а і для світу.
Окрім цього, Red Dot Award — можливість звернути увагу світової спільноти на українську культуру. Адже переможців виставлятимуть в Музеї дизайну в Ессені, організують онлайнові виставки та висвітлення в міжнародних ЗМІ.
Новий дизайн премії
20 травня 2021 року відбулася 60-та церемонія нагородження лауреатів Національної премії імені Тараса Шевченка. Лауреатам були вручені премії у новому дизайні: пружина, надрукована на 3D принтері, що знаходиться на мармуровій підставці.
Що відомо
- Шевченківська премія — найвища в Україні творча відзнака за вагомий внесок у розвиток культури та мистецтва. Премію вручають із 1961 року до Дня народження Тараса Шевченка (9 березня) в шести номінаціях.
- Red Dot Design Award — щорічна нагорода в галузі дизайну, яку вручає інститут Центру дизайну землі Північний Рейн — Вестфалія, що в місті Ессені (Німеччина).
- Три нагороди Red Dot Award 2021 отримала українська студія Hexagon Agency, що спеціалізується на веброзробці, графічному і UX / UI-дизайні. У категорії Brand Design & Identity компанію відзначили за айдентику (фірмовий стиль) для TEDxNaUKMA - освітньої події в форматі TEDx, яке було в Києво-Могилянській академії. У категорії Websites нагороду отримав документальний фотопроєкт "Час закритих дверей", який студія створила разом з The Gate Agency. Премію в категорії Web Specials отримав є Riversssounds - дизайн інтерактивної платформи для музикантів.
- Київська студія Kultura отримала дві нагороди міжнародної премії в галузі дизайну Red Dot Award 2021 категоріях Brand Design & Identity і Apps. Журі відзначило айдентику серії подкастів "Тепер", створених художницею і журналісткою Лерой Мальченко для Центру сучасної культури в Дніпрі (DCCC). Премію в категорії Apps студія отримала за дизайн програми Laoshi для вивчення китайської мови.
- У 2018 році рекламне агентство Banda Agency отримало нагороду Red Dot Award за проєкт національного брендингу України Ukraine NOW. Раніше Banda Agency ставало призером Red Dot за логотип для київського ВДНГ і брендинг "Євробачення-2017".
Читайте більше про лауреатів Шевченківської премії 2021
9 березня Комітет з Національної премії України імені Тараса Шевченка оголосив переможців. Їх імена - за посиланням. Зокрема, Шевченківську премію у 2021 році в номінації "Література" отримала письменниця Оксана Луцишина за роман "Іван і Феба". В інтерв'ю Суспільне Культура вона розказала про своє ставлення до найвищої мистецької нагороди України; як трактує короткий список, в якому опинилася; чому для неї важливо бути першою жінкою письменницею-лауреаткою із Закарпаття та чи пов'язує вона себе з традицією закарпатського художнього письма.
Наталія Рудюк – художниця по костюмах, яка вже понад 40 років працює у театрі імені Франка. У 2021 році вона разом із режисером-постановником Сергієм Маслобойщиковим та композитором і актором Олександром Бегмою отримала Шевченківську премію у номінації "Театральне мистецтво" за виставу "Verba", поставлену за мотивами драми-феєрії Лесі Українки. Читайте інтерв'ю з нею: "Перші ескізи до спектаклю "Verba" зрозуміли не всі"
У номінації "Візуальне мистецтво" нагороду отримав художник Борис Михайлов з проєктом "Випробовування смертю", який експонується і як фотоінсталяція, і як відеопроєкція. Павел Гудімов у ефірі Радіо Культура розповів про творчість художника.