Мінкульт планує співробітництво з центром Голокосту "Бабин Яр", який очолює Хржановський

Мінкульт планує співробітництво з центром Голокосту "Бабин Яр", який очолює Хржановський

Мінкульт планує співробітництво з центром Голокосту "Бабин Яр", який очолює Хржановський
Фото УНІАН

Міністерство культури та інформаційної політики у межах заходів із вшанування пам’яті жертв трагедії Бабиного Яру до вересня планує ремонтні роботи, а також співробітництво з Меморіальним центром Голокосту "Бабин Яр", який очолює російський режисер Ілля Хржановський.

"Ми думаємо, що зможемо привести до ладу певні меморіальні об'єкти на території заповідника і чітко визначити, що і де там розташовано. Ми думаємо, що зможемо “розморозити” подальшу реставрацію музею жертв Бабиного Яру, який знаходиться на території заповідника, і поступово набирати експозицію у цей музей. Також важливо, що буде запропоновано кілька медійних проєктів, які зараз створюються і які будуть презентовані в цей період (до вересня — ред.)”, – сказала заступниця міністра культури та інформаційної політики Світлана Фоменко під час Всеукраїнського форуму “Україна 30. Гуманітарна політика”.

За її словами, також заплановані протокольні та дипломатичні заходи в Україні та за кордоном, які відбуватимуться до 29 вересня — дня, коли відзначається День пам’яті жертв Бабиного Яру.

"Це буде важливий компонент, адже це таке міжнародне визнання і міжнародний дискурс цієї події, але головне — це відкрите та відверте обговорення концепції подальшого розвитку меморіалізації Бабиного Яру всіма сторонами й формальне затвердження концепції, яка багато років знаходиться на стадії розробки і навколо якої точаться певні дискусії наукові, ненаукові. Ми маємо чітко розуміти, яким буде подальший розвиток цієї території", – сказала представниця МКІП.

На території Національного історико-меморіального заповідника "Бабин Яр" немає музею, але він має з'явитися: 29 вересня 2020 року уряд України та Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр" підписали меморандум про співпрацю. За планом у 2025-2026 роках на місці Національного історико-меморіального заповідника "Бабин Яр" повинен відкритися музей.

Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр" є приватним проєктом, і його очолює (художній керівник) російський режисер Ілля Хржановський, відомий за скандалом по фільму "Дау", коли у фільмуванні брали участь немовлята з харківського сиротинця.

Під час форуму “Україна 30. Гуманітарна політика” Хржановський сказав, що передбачається побудувати цілий ряд музеїв.

"Це буде найбільший музейний комплекс в Європі – понад 40 тис. м – повідомив Хржановський. – Музей трагедії Бабиного Яру, Музей пам’яті жертв, Музей забуття трагедії, Музей самого місця Бабиного Яру, Музей історії жертв – циган та інших груп киян, які були там знищені".

Генеральний директор Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" Максим Яковер під час форуму сказав, що вони вже зробили перші інсталяції у Бабиному Яру. І в цьому році планують відкрити інсталяцію художниці Марини Абрамович "Кришталева стіна плачу".

Переслухати заяви Хржановського та Фоменко, а також інших учасників дискусії можна у відео.

Заява Фоменко, участь Хржановського та Яковера у президентському форумі "Україна 30" занепокоїла представників культурної та наукової спільноти, а також представників єврейської громади України.

"...Кремль інфільтрує своїх "управляємих националістов", а де-факто неонацистів і в інші країни, серед яких Україна далеко не виключення. Чого вартує лише надання Порошенком громадянства Коротких (він же Малюта, Боцман, Захар Лаврентьєв)… Так от, Марцинкевіч (Тесак), керівник і засновник неонацистських організацій, убивця, який здох в Челябінській тюрмі (чи то задушили, чи сам повісився) був свідомо запрошений Хржановським 2011 року у його "проект" ДАУ, який знімався у Харкові, а потім пошанований тим же Хржановським надгробним вінком зі стрічкою. Сьогодні Хржановський, як художній керівник Меморіалу "Бабин Яр", виступає разом із президентом моєї країни на відкритті конференції про Голокост, Голодомор і національні спільноти України", – написала у Фейсбуці колишня народна депутатка, ексзаступниця міністра культури Ірина Подоляк.

Колишній директора "Довженко-Центру" Іван Козловський написав, що "схоже, Мінкульт таки погодив передачу в оренду МБЯ будівлі контори єврейського цвинтаря, в якому цьогоріч мав відкритись музей жертв Бабиного Яру і в реконструкцію котрого держава вклала вже понад 30 млн. грн. Архітектор Андрес Жак представив проєкт перебудови будівлі контори (на яких правових підставах цим займатиметься МБЯ неясно), що передбачає "піднесення" даху будівлі на 25 метрів вверх. Будівля знаходиться на території та на балансі Національного заповідника "Бабин Яр", очолювати котрий міністр Ткаченко призначив юристку та бізнес-партнерку Андрія Єрмака - Розу Тапанову, особу, некомпетентну ні в питаннях історії, ні в проблемах меморіалізації (як виявилось, ще й страшенно недорікувату, про це згодом). Проте, схоже, її функція обмежується фактичною передачею управління Заповідником людям приватного МБЯ. Таке собі культурне рейдерство".

Напередодні президентського форуму співголова Асоціації єврейських організацій і громад України (Ваад) Йсиф Зісельс сказав, що за останні шість років виокремилися два проєкти навколо Бабиного Яру:

"Один із них ми називаємо українським державним проєктом з меморіалізації "Бабиного яру", його представляє Ігор ПошивайлоІгор Пошивайло - кандидат історичних наук, заслужений діяч мистецтв України, громадський діяч, гендиректор Національного меморіального комплексу Героїв Небесної Сотні — Музею Революції Гідності.. Він у команді тих істориків, яка розробляє концепцію проєкту – дуже гідну концепцію, що була створена на початку 2019 року. Другий проєкт ми називаємо російським приватним проєктом."

Йосиф Зісельс додав, що у проєкті, який очолює Хржановський та Яковер, "ми бачимо російський наратив – "побєдобєсіє", яким марить Путін останні 15 років. У російському наративі, який можна прочитати на сайті цього проєкту меморіалу Голокосту "Бабин Яр", наявні абсурдні для українського погляду речі. Наприклад, що Бабин Яр є центром Голокосту взагалі. Не нацистська Німеччина, а саме Бабин Яр і Київ! Цей абсурд нав'язується нам, бо так їм зручно провести до нас у тил гібридну війну і перемогти на фронті пам'яті".

Хроніка скандалів навколо Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр"

Меморіальний центр Голокосту "Бабин Яр" започаткували у 2016 році за підтримки головного рабина Києва та України Якова Дов Блайха, музиканта Святослава Вакарчука, боксера Володимира Кличка, колишнього президента Польщі Александра Квасневського та інших відомих людей з Німеччини, Ізраїлю, США.

Фінансують проєкт донори: Віктор Пінчук, Павло Фукс, Володимир Кличко, американський бізнесмен Рональд Лаудер та російські мільярдери українського походження – Михайло Фрідман та Герман Хан. Зі зрозумілих причин наявність останніх двох викликає занепокоєння.

Скандал 1. У 2019 році до команди меморіалу на запрошення донорів долучився російський режисер Ілля Хржановський, відомий за фільмом "Дау. Дегенерація", який знімали у Харкові з 2008 по 2011 рік.

У квітні 2020 року правоохоронні органи розпочали розслідування по факту можливого катування дітей під час фільмування – на кадрах немовлята плакали у клітках. Крім того, немовлята, яких залучили до процесу знімання, були вихованцями дитячого будинку.

У лютому 2021 року поліція закрила кримінальну справу, заявивши, що не бачать у "Дау. Дегенерація" пропаганди культу насильства та жорстокості. Також вони не побачили злочину у діях керівництва дитячого будинку, які привезли немовлят-сиріт на фільмування.

Скандал 2. У концепції майбутнього музею, яку розробляє команда Хржановського, говориться про проведення психологічних експериментів серед відвідувачів, зокрема, суперечливого Стенфордського експерименту, де добровольці грали роль в'язнів і тюремників. Документ концепції оприлюднило видання "Історична правда". Але Ілля Хржановський у коментарі "Німецькій хвилі" заявив, що це лише чорнова версія концепції.

Українські культурні діячі звернулися до наглядової ради Меморіального центру Голокосту "Бабин Яр" з відкритим листом, в якому вимагали звільнити Хржановського. На нього не відреагували.

Співголова Асоціації єврейських організацій і громад України (Ваад) Йосиф Зісельс заявив, що проєкт є "троянським конем", який "росіяни використовують, щоб показати всьому світу, що українці, умовно кажучи, антисеміти, фашисти, які не можуть самі побудувати меморіал".

Що відомо про план заходів до 80-х роковин трагедії у Бабиному Яру:

  • 29 вересня відзначається День пам’яті жертв Бабиного Яру.
  • 29-30 вересня 1941 року в окупованому нацистами Києві був проведений перший масовий розстріл військовими беззбройного цивільного населення.
  • Загалом із 29 вересня по 11 жовтня 1941 року есесівці вбили майже все єврейське населення міста – понад 50 тисяч осіб.

Під час німецької окупації Києва у 1941—1943 Бабин Яр став місцем масових розстрілів мирного населення і радянських військовополонених. За два дні 29 та 30 вересня 1941 там розстріляли майже 34 тисячи євреїв.

За приблизною оцінкою, загальна кількості знищених у Бабиному Яру людей — від 70 тися до 150 тисяч. У 1946 на Нюрнберзькому процесі радянською владою наводилася оцінка близько 100 тисяч осіб.

На початок