18 травня — Міжнародний день музеїв. Ми вже розповідали про найдивовижніші музеї України, та онлайн-музеї. На черзі – низка цікавих фактів про створення перших мусейонів, про науково доведену користь відвідування музеїв для здоров'я та про те, що Україна – рекордсмен за кількістю музеїв у світі.
Будинок муз
Слово "музей" походить від грецького "museum", що в перекладі означає "будинок муз"– у стародавній Греції це були храми, присвячені музам і мистецтвам, які вони надихали.
У перших століттях нашої єри, наприклад, у роботах письменника Афінея термін набуває сучасного значення: "Мусеєм Еллади" образно іменуються Афіни, в яких зберігалась величезна кількість статуй, картин, книг та інших культових й історичних пам'ятників.
Згодом museum стали називати будь-яку колекцію дорогоцінних експонатів, а ще через століття це поняття стало позначати місця, в яких колекції перебувають.
Перший музей
Перший мусейон був заснований у 290 році до нашої ери в стародавній Александрії. За кілька десятків років після відкриття він став, кажучи сучасною мовою, академмістечком – з житловими приміщеннями для вчених, кімнатами для роботи, залами для лекцій, прогулянок і спільних трапез.

В мусейоні були ботанічний і зоологічний сади, астрономічна обсерваторія і Александрійська бібліотека, яку людство втратило. Для неї побудували окрему величну будівлю, з чотирьох боків оточену колонами, між якими стояли статуї письменників і вчених.
При бібліотеці працював великий штат перекладачів і переписувачів, саме тут книги почали систематизувати по розділах, започаткувавши каталог.
Накопичені в Афінському, а потім і в Александрійському мусейоні колекції стали забезпечувати освітній і дослідницький процес. Мусеї могли бути й місцями дозвілля, оскільки це приваблювало публіку. У цьому значенні термін наближений до сучасного трактування музеїв:
Установи, які займаються збором, вивченням, зберіганням і експонуванням предметів – пам'яток природної історії, матеріальної та духовної культури, – а також просвітницькою та популяризаторською діяльністю.
Публічні музеї
Основою для створення першого відкритого у світі музею стала колекція античних бронзових скульптур, яку передав в дар громадянам Риму у 1471 році тодішній очільник церкви папа Сікст IV.
Три століття колекція знаходилася у Капітолійському музеї, доступ до якого був обмежений. І лише у 1734 році Климентій XII зробив музей публічним, підкреслив, що мистецтво має бути загальнодоступним.

Створення музеїв як спеціалізованих установ для демонстрації колекцій відноситься в кращому випадку до XVIII століття. Першим таким музеєм був Британський музей в Лондоні – у 1753 році він відкрив двері для публіки і залишається №2 у списку найпопулярніших музеїв сучасності.

Паризький Лувр, який є найвідвідуванішим музеєм світу – близько 9 млн осіб на рік, - став загальнодоступним після революції 1789 року, коли народу були представлені колекції, зібрані французькими королями.

Користь музеїв для людини
Крім чисто освітньої функції, музеї мають широкий спектр впливу на людину і суспільство – і це доведено науковими дослідженнями.
1. Один або два культурні заходи на рік знижують ризик ранньої смертності на 14%, кажуть вчені з Університетського коледжу Лондона, оскільки культурне дозвілля виключає сидячий спосіб життя, який є причиною багатьох серцево-судинних захворювань.
Вчені проаналізували досвід більш ніж 6710 осіб у віці 50 років і старше. З'ясувалося, що чим частіше людина відвідує музеї, виставки, оперу і театри, тим краще для її здоров'я. Якщо робити це регулярно, то ризик передчасної смерті знижується на 31%.
2. Музеї зменшують тривожність, ризик виникнення депресії та роблять нас менш самотніми.
3. Розвиток музейної індустрії впливає на економіку країни. Для прикладу візьмемо оцінку Американського альянсу музеїв, згідно з якими музеї в США щорічно вносять в економіку країни 21 млрд доларів, а відвідувачі історичних місць і культурних пам'яток залишаються в країні на 53% довше і витрачають на 36% більше грошей, ніж інші туристи.
В Україні таких даних немає, але питання збитковості українських музеїв - тема, яка обговорюється постійно на рівні музейників, державних грантових організацій у сфері культури, уряду і так до президента. І це дивно, бо Україна – рекордсмен за кількістю музеїв.

Україна – рекордсмен за кількістю музеїв
Це може здатися неймовірним, але сьогодні в Україні нараховується близько п’яти тисяч різноманітних музеїв - близько 3500 музеїв у державній чи комунальній власності, інші - приватні, кількість яких за останні роки збільшилась удвічі.
Під ім'ям Босха працювала майстерня. Історія реставрації твору, що зберігається в Україні
Для порівняння, в Німеччині є 3200 музеїв, у Британії – 2200, у Франції – 1900, в Італії – 1800. При цьому лише 470 українських музеїв перебувають в державній та комунальній власності. У них зберігається майже 12 млн музейних предметів державної частини музейного фонду України, проте експонується лише десята частина цього багатства.
Попри величезну галузь, яка є Україна, музеї не мають єдиного керівного органу, який би вів статистичні дані, надавав фахову допомогу, відстоював інтереси. Але "українська музейна проблема" полягає не лише в тому, що держава не може організувати реформу, ефективний менеджмент та забезпечити пристойну інфраструктуру навколо музеїв, наприклад, дороги, а ще й у музейних працівних, серед яких багато тих, які звикли працювати, як є.

Незвичайні музеї України
Серед величезної кількості українських музеїв теж можна знайти вельми специфічні приклади:
“Музей гуцульської магії” знаходиться у селищі Верховина у Івано-Франківській області. Але це не “музей” у звичному розумінні, а швидше невелика хатинка на території відпочинкового комплексу “Водограй Карпат”.
Експозиція створена для презентації місцевих традицій та діяльності гуцульських чародіїв, мольфарів, знахарів тощо. Тут треба затриматися, відпочити й насолодитись атмосферою, бо всім давно відомо, що Карпати – це український "Твін Пікс".

У 2015 році колекція Музею історії туалету в Києві отримала сертифікат від Книги рекордів Гіннеса як “найбільша колекція сувенірних унітазів”. Як усе це виникло, хто придумав та яку еволюцію пройшов сучасний унітаз?
В музеї на вас чекає багато відкриттів та нових загадок, а сам він побудований за хронологічним принципом: від найперших доісторичних "нужників" до новітніх туалетів із сенсорним керуванням.

У світі всього два музеї мікромініатюр — в невеличкому гірському князівстві Андорра та в Києві. Один із найвідоміших експонатів столичного Музею мініатюр Миколи Сядристого – найменший у світі робочий електромотор (1/20 мм³): він майже в 20 разів менший за макове зернятко.
Що цікаво, усі експонати – це робота рук однієї людини, Миколи Сядристого. Серед відомих на увесь світ творів Миколи – троянда у людській волосині, наймініатюрніша книга у світі (ілюстрований Кобзар розміром 0,6 мм), та ціла композиція "Ластівки", розміщена у вушку звичайної голки.

Найнезвичніші музеї світу
Музеї – це не завжди про історію, картини, скульптури, тому складно уявити, щоб хтось не знайшов собі розвагу до смаку. Щоб охопити максимальну кількість дивних (в хорошому сенсі) музеїв, ми не будемо зупинятися конкретно, а складемо невеликий список:
- Хорватія може похвалитися відразу декількома унікальними музеями. Наприклад, в Загребі існує Музей розірваних стосунків, куди ви можете привезти особисті речі, залишені колишніми коханими.
- У тому ж Загребі відкрили перший у світі музей похмілля, в якому експонати розповідають реальні історії людей, які хильнули зайвого.
- У місті Кюріц (Німеччина) знаходиться досить незвичайний Музей брехні, директор якого – Райнхард Цабка – пишається та абсолютно не приховує те, що всі експонати його музею підроблені. У своєму минулому він був відомим художником, тому вважає що грань між правдою і брехнею дуже тонка, особливо якщо це стосується мистецтва. Де ще можна побачити за склом вуса Гітлера або улюблену швабру Йосипа Сталіна?

- В американському місті Дадем існує Музей поганого мистецтва – приватний музей, мета якого – “відзначати праці художників, чиї роботи не були оцінені в жодному іншому музеї”. Його постійна колекція містить близько 500 творів мистецтва "занадто поганого, щоб бути проігнорованим".

- В іспанському містечку Л'Асплуга-да-Франкулі під Таррагоною відкрився El Museu Particular. В його залах неможливо загубитися, а серед експонатів можна побачити лише один предмет (кожен місяць різний).
- В Японії є музей, повністю присвячений камінням, які схожі на обличчя. На виставці представлено понад 1700 каменів, серед яких є камені, схожі на інопланетян і Елвіса Преслі.

У 2020 році завдяки інтернету необов'язково навіть вставати з дивана, щоб відвідати який-небудь музей, принаймні віртуально. У мережі вже відкриті тури по Версалю і Музею назв Wi-Fi-мереж. А в Instagram можна побувати в цифровому Музеї штанів, чия "колекція" налічує понад 1600 публікацій.
Читайте також
8 дивовижних музеїв України, які варто відвідати хоча б раз у житті
Не виходячи з дому. Добірка онлайн-музеїв з різних частин світу
Як і де українські художники створюють виставки. Короткий огляд альтернативних мистецьких просторів