"Атака на культурні інституції": спільнота висунула вимоги

"Атака на культурні інституції": спільнота висунула вимоги

"Атака на культурні інституції": спільнота висунула вимоги

У онлайн-форматі пройшов брифінг для громадськості "Атака на нові інституції: хто наступний?", що був присвячений обранню нового виконавчого директора Українського культурного фонду (УКФ). У брифінгу взяли участь такі спікери:

 • Євген Глібовицький, член Наглядової Ради Суспільного мовлення (Національної суспільної телерадіокомпанії України);
 • Ольга Балашова, очільниця ГО "Музей сучасного мистецтва";
 • Андрій Курков, письменник, президент Українського ПЕН;
 • Ірина Подоляк, народна депутатка 8 скликання, заступниця міністра культури, молоді та спорту у 2019-2020 рр, членкиня наглядової ради Українського інституту;
 • Іван Козленко, в.о. генерального директора Національного центру Олександра Довженка;
 • Олена Правило, голова ради ГО "Конгрес Активістів Культури", експертка групи “Культура” Реанімаційного Пакету Реформ;
 • Олександра Матвійчук, правозахисниця, голова правління Центру громадянських свобод.

Модератором онлайн-брифінгу була Ярослава Кравченко, ведуча, директорка "Дикого театру".

З виступами спікерів можливо ознайомитися у відео.

Онлайн-брифінг закінчився оприлюдненням заяви, у якій висунуто "три вимоги до владних інституцій":

1. Відставка чинного складу та перезавантаження Наглядової Ради УКФ, Ради з підтримки кінематографії при Держкіно та інших Наглядових Рад, які мають брак довіри або призначені з порушенням вимог законодавства.

2. Припинити втручання Офісу президента, депутатів та Наглядових рад в операційну діяльність державних інституцій у різних сферах, зокрема Держкіно та УКФ.

3. Негайно оголосити відкриті конкурси на посади керівників державних інституцій в яких із порушенням вимог законодавства конкурси досі не оголошено. Забезпечити прозорий, чесний конкурс на посаду виконавчого директора УКФ.

"Якщо ці вимоги не будуть виконані найближчим часом, якщо загроза ручного урядування, інтриг та телефонного права не буде усунута зокрема і у тому числі у культурній сфері, то залишаємо за собою право мобілізувати культурні спільноти на об’єднання і акції прямої дії, разом з іншими правозахисними ініціативами в Україні", - сказано в заяві, з якою можна ознайомитися на сторінці у Фейсбук Ірини Подоляк, заступниці міністра культури, молоді та спорту (2019-2020 рр).

Що відомо

 • Підставами для проведення брифінгу є те, що Наглядова рада УКФ не змогла обрати нового виконавчого директора і оголосила повторний конкурс;
 • Від участі у першому конкурсі в останню мить відмовилася Юлія Федів, яка три роки була виконавчою директоркою цієї інституції і вважалося, що вона піде на другу каденцію. Її відмова пов'язана з тим, що коли УКФ закінчив приймати пакети документів від претендентів, новоутворена у лютому Спілка концертної індустрії виступила з заявою, звинуватив УКФ у порушеннях при видачі грантів по програмі, пов'язаною з ковідом-19.
 • Коли Федів відмовилася та Наглядова рада не обрала більшістю голосів нового виконавчого директора, було поширено звіт Держаудитслужби про використання коштів, направлених на боротьбу з пандемією COVID-19. За результатами перевірки ДАСУ визначила, що по програмі інституційної підтримки УКФ використав 3,85 млн грн в нецільовому напрямку, 792 тисячі грн з порушенням власних інструкцій, ще 62 млн грн з наданих на розподілення фондом не було використано. Загалом на програму було виділено 581 млн грн.
 • Наразі відбуваються вибори нового директора найбільшого кіноархіву "Довженко-центр". Іван Козленко, який очолював установу з 2015 року, відмовився брати участь у конкурсі, пояснивши це так: "Зважаючи на політичні та інші процеси, що відбувалися навколо Центру за останній рік, моя присутність на цій посаді може радше зашкодити інституції, аніж допомогти. Цей безпрецедентний рік викликів, обшуків і кримінальних справ підштовхує до висновку про місце, яке наша інституція займає в теперішній архітектурі вітчизняної культурної сфери".
 • Приватні особи та культурні діячі написали відкритого листа до Президента України, у якому виразили стурбованість долею українських культурних інституцій та збуреність перетворенням конкурсів на заміщення посад керівників на імітацію прямих, чесних і відкритих виборів, де перемагає "попередньо" узгоджений. Листа опублікували на сайті осередку PEN Ukraine.

Що прочитати по темі?

"Добре, що була критика". Перше інтерв'ю Юлії Федів після звільнення з УКФ

Досьє шести кандидатів на посаду гендиректора Довженко-центру: хто очолить найбільший кіноархів

На початок