Наглядова рада УКФ не обрала виконавчого директора. Оголошено повторний конкурс

Наглядова рада УКФ не обрала виконавчого директора. Оголошено повторний конкурс

Наглядова рада УКФ не обрала виконавчого директора. Оголошено повторний конкурс

Наглядова рада Українського культурного фонду не змогла проголосувати за нового виконавчого директора інституції. Жоден претендент на посаду не набрав більшості голосів. До складу Наглядової ради входять 9 осіб.

Голоси були розподілені наступним чином:

 • В'ячеслав Жила – 0 голосів;
 • Станіслав Которобай – 1 голос;
 • Леся Миськів – 0 голосів;
 • Сергій Міранков – 0 голосів;
 • Анастасія Рагімова – 4 голоси;
 • Жанна Румко – 0 голосів;
 • Юлія Савостіна – 1 голос;
 • Олег Соснов – 2 голоси;
 • проти всіх – 1 голос.

Через те, що новий виконавчий директор не був обраний, УКФ зробив заяву:

"Після проведення відкритих співбесід з кандидатами та голосування Наглядовою радою було ухвалено рішення оголосити повторний конкурс з добору на посаду Виконавчого директора УКФ".

Коли розпочнеться прийняття документів та відбудуться інші процедурні кроки – оголосять пізніше.

"Підтримую цю пропозицію, – сказав на засіданні член Наглядової ради Юрій Артеменко. – Для мене це показник, що немає зговору членів Наглядової ради, що часто доводилось чути, що будуть за когось голосувати. Єдине прохання: враховуючи, що Юлія Федів з 1 квітня припиняє свою роботу як виконавчої директорки, то провести конкурс у найближчі терміни".

Також Артеменко запропонував змінити правила обрання виконавчого директора – не більшістю голосів від членів Наглядової ради (5 голосів), а ввести рейтингове голосування – більшістю голосів, які віддані за кандидата. Наприклад, 2, 3, 4 голоси.

"Тут питалося, чи можемо ми, як у парламенті, виходити на рейтингове голосування, – сказав Артеменко. – Ми не можемо, бо у нас процедура у регламенті не прописана. Якщо члени Наглядової ради вважатимуть за потрібне таку норму внести, то ми можемо на наступному засіданні прийняти це".

Чи можливо змінити процедуру?

Так, згідно із законом "Про УКФ", (ч. 3 стаття 8) виконавчий директор Фонду обирається Наглядовою радою за результатами публічного та прозорого конкурсу у порядку, визначеному Регламентом. У регламенті зазначено, що обраним виконавчим директором вважається кандидат, який за результатами голосування набрав більше половини голосів присутніх на засіданні членів Наглядової ради.

Питання про внесення змін чи доповнень до Регламенту виносяться на розгляд Наглядової ради Фонду головою Наглядової ради. Зміни чи доповнення до Регламенту затверджуються чи відхиляються відповідним рішенням Наглядової ради Фонду.

Кулуарні розмови

Вибори керівника УКФ стали резонансною історією два тижні тому, коли Спілка концертної індустрії України, яка з'явилася лише у лютому цього року, звинуватила УКФ, а значить і його керівника Юлію Федів, у порушеннях при видачі грантів. Суть звинувачень – грантову підтримку отримували фізичні особи (ФОП), які не мали потрібних КВЕДів. УКФ відповіло тим, що порушень не було і послалось на закон.

Міністерство культури та інформаційної політики після цього розповсюдило свій погляд на ситуацію, сказавши, що "УКФ не погоджував із мінкультом виділення грантів за неосновним КВЕДом".

16 березня УКФ та СКІУ зустрілися та домовилися розібратися у ситуації, а також заявили:

"СКІУ та УКФ спільно занепокоєні, що ситуація може бути використана третіми особами у власних цілях і призвести до інформаційних маніпуляцій".

До цього скандалу очільниця Фонду Юлія Федів вважалася головною претенденткою на посаду виконавчого директора.

У 2017 році вона очолила новостворену державну інституцію, посприявши розвитку культурних індустрій в країні. Це визнають її конкуренти по конкурсу, члени Наглядової ради УКФ та всі, хто приймав і вигравав гранти УКФ. Особливо всіма підкреслюється те, що створена прозора система конкурсу.

Однак за день до голосування за нового виконавчого директора Федів відкликала свою кандидатуру. Вона написала у Фейсбуці: "Приймаючи це рішення, я керувалася єдиною метою: зберегти УКФ як сталу інституцію, життєво необхідну нашій культурній сфері"

23 березня на телеканалі UA: Культура відбулась суспільна дискусія, куди були запрошені всі вісім претендентів на посаду керівника УКФ та експерти. На прямий ефір прийшов лише один учасник конкурсу – Жила, з його пропозиціями по роботі УКФ ви можете ознайомитися за посиланням.

Під час дискусії експерти припускалися думки, що Федів зняла свою кандидатуру через тиск, який виник через скандал; що Міністерство культури та інформаційної політики спробує призначити директором УКФ свою людину, бо це доступ до фінансового ресурсу.

За законом про УКФ, керівник Фонду обирається на три роки і може обіймати посаду не більше трьох строків поспіль. Щорічний бюджет УКФ – приблизно 700 млн гривень на рік. У 2021 році, наприклад, він склав 695 млн гривень.

Хто така Рагімова, якій не вистачило одного голосу

Анастасія Рагімова, яка під час голосування 24 березня отримала 4 голоси членів Наглядової ради раніше – на виборах до Верховної ради у 2019 році – називала себе політологом і була у виборчих списках партії "Слуга народу". Разом зі своїм чоловіком була присутня на з'їзді партії Зеленського, де сфотографувалася з одним із соратників президента Русланом Стефанчуком. Але перед подачею документів у центральну виборчу комісію Анастасію виключили з виборчих списків через суперечливу репутацію.

Згідно з розслідуванням журналістського проєкту "Схеми", чоловік Анастасії Насіб Рагімов неодноразово мав проблеми з законом – в 2017 році його затримували в аеропорту "Бориспіль", інкримінуючи йому приховування від досудового розслідування.

Крім того, Рагімова затримували в 1999 році, а в 2003 році притягали до відповідальності за двома статтями кримінального кодексу.

У автобіографії, яку кожен кандидат має подати в УКФ, Рагімова не зазначила факту участі у виборчій кампанії. Вона вказала, що працювала:

2017 – 2019 рік: телеведуча, авторський проєкт “Business Lunch з Анастасією Рагімовою”, ТОВ “Золота Середина” (медіахолдинг "Обозреватель"), (за сумісництвом).

2020 рік: викладач суспільно-політичних дисциплін, Університет сучасних знань (за сумісництвом).

2017 - і до сьогодні: аукціонний дім "АСG". Консультант із інклюзивного мистецтва; Vakulenko Art Consulting. Експерт з сучасного українського мистецтва

Під час співбесіди на посаду виконавчого директора Фонду Рагімова зазначила:

 • "Я виросла на серіалі "Моя прекрасна няня"
 • "Ми стикаємося з проблемами війни, тому кожен проєкт повинен мати ідеологічну складову. Некоректно критикувати діяльність попередньої влади, але я передивилася деякі проєкти. Вони взагалі суперечать підтримці національних цінностей. Якщо в нас буде ідеологічна складова і політична експертиза проєктів, то ми будемо тоді через миротворчу функцію, через мистецтво пропагувати національні цінності".
 • "Необхідно створити експертну раду фахових політологів, які повинні перевіряти проєкти щодо відповідності національній державній гуманітарній політиці."
 • "Коли відбувалася війна, завжди знімали патріотичне віно. Кіно".
 • "Щодо експертних рад. Потрібно провести ротацію кадрів".
 • "Потрібно створювати туристичні магніти".
 • "УКФ потрібно мати партнерські взаємини з Українським інститутом при Міністерстві закордонних справ".
 • "Потрібно привести законодавство щодо авторських прав до європейських норм".
 • "Потрібно ставати на мобілізаційні рейки".
 • "На минулому тижні було продано картину за 69 мільйонів доларів. Це картина цифрового мистецтва. Я знаю, що це дуже гарний спосіб поповнювати державну скарбницю. Тому що намалювати таку картину коштує близько п'яти тисяч гривень. Ми можемо надати грант. А продати мінімально можемо за одну тисячу доларів на відкритому аукціоні".
 • "Я знаю, що Олексій Адольфович долучився до проєкту "Дом", який спрямований на трансляцію програм на окуповані території."
 • "Тільки соціологічні опитування можуть конкретно вимірювати наші показники щодо того, чи є коректною наша діяльність, чи правильно ми рухаємося."

Питання членів Наглядової ради:

 • Як ви забезпечите прозоре, цільове і ефективне використання коштів УКФ? "Виконавчий директор не одноосібно приймає рішення. Він приймає рішення за допомогою Наглядової ради. Я буду завжди спиратися на вашу думку, як членів Наглядової ради. По-друге, я хочу переглянути експертні ради, зробити ротацію".
 • Чи достатня взаємодія УКФ з профільним міністерством, з міжнародними інституціями, з громадськими організаціями? "Цій інституції всього три роки. Ми багато вимагаємо від інституції, якій три роки. Вона занадто молода. ... Я професійний медіаменеджер. Я розумію, наскільки важлива медійна діяльність. На жаль, дуже багато хто, особливо з регіонів взагалі не помічав роботи Фонду, як такої. Фонд дуже молодий і не було, на жаль, серйозної, громадської підтримки. Я хочу наполягати на медійності всіх проєктів. Потрібно робити масштабні, резонансні проєкти задля того, щоби Фонд був почутий. Це перше. А по-друге, міністр виступав з ініціативою створення центрів культурних послуг, а я пропоную створити центри культурних ініціатив".

"Культура робиться з низу. Є директор школи. Він хоче заснувати драматичний кружок чи трупу з балету. І в нього немає коштів. І приходять батьки до нього, а він каже: "Йдіть, в мене немає коштів". Що тоді робити? Я пропоную зробити центри державних культурних ініціатив, надавати їм гроші. Хай вони з низу підтримують маленькі проєкти, щоб культура зростала з низу".

"Ми можемо видати школі кошти, щоби були організовані драматичні кружки".

 • Пріоритетні напрямки діяльності УКФ? "Активна культурно-просвітницька діяльність. Перехід культурної індустрії на мобілізаційні рейки. Підтримка нових форм мистецтва. Я перш за все хочу підтримувати академічне мистецтво і вже потім я хочу підтримувати цифрове мистецтво, як новий вид мистецтва, тому що я розумію, як ми можемо заробляти гроші і заявляти про себе у світі".

Як проходили вибори голови УКФ та всі співбесіди, можна подивитися на записі.

Що таке УКФ

УКФ – державна установа, що заснована з метою фінансової підтримки культурних проєктів, сприяння доступу громадян до національного культурного надбання та підтримки культурного розмаїття й інтеграції української культури у світовий культурний простір. Основна функція фонду – аналіз грантових заявок, видача грантів на культурні проєкти та моніторинг їхнього виконання.

Конкурс на посаду виконавчого директора УКФ було оголошено у лютому 2021 року. До цього його три роки очолювала Федів, ставши першою директоркою інституції.

Від початку на конкурс подалось 13 кандидатів, троє не пройшли перший тур, ще двоє – Вікторія Шторм та Юлія Федів – відкликали свої документи.

Категорії
ТеатрАрхітектураДизайнІншеРозкладКонцертиПрограмиПодкастиСПАДОК ТЕРЕЩЕНКІВARTИЛЕРІЯРадіо ПроміньРадіо КультураРадіодиктант