Перейти до основного змісту
Без театрального бінокля і за передплатою. Навіщо дивитися театр онлайн

Без театрального бінокля і за передплатою. Навіщо дивитися театр онлайн

Вистава "Альтернатива" від театру "Нафта", онлайн-театр Dramox
Вистава "Альтернатива" від театру "Нафта". Надане Суспільне Культура

Театри поступово готуються до закриття театральних сезонів, і кілька місяців літа глядачі не побачать нових прем’єр. Але вони можуть подивитися вистави на онлайн-платформах. Такі платформи не позиціюють себе як заміну театрові з живою атмосферою сцени — скоріше як його доповнення.

При цьому вони мають свої переваги — наприклад, можна переглянути ті вистави, яких уже немає в репертуарі; побачити знайомі постанови з іншим акторським складом або краще роздивитися декорації та акторську гру, що буває важко, якщо ви маєте квитки на задні ряди й короткозорість.

Крім того, перегляд театру вдома — на телевізорі, проєкторі, ноутбуці чи в мобільному застосунку — рятує від антрактів, часом спірних правил театрального етикету та глядачів, які постійно спізнюються на вистави й змушують вас підійматися зі своїх місць, щоби пройти. А ще дивитися театр онлайн — дешевше: можна оформити разовий благодійний квиток чи щомісячну передплату для себе або на подарунок.

Театром починають цікавитися не лише спеціалізовані стримінги, як-от "театральний Netflix" Dramox, який запустили перед повномасштабною війною, але й платформи ширшого спрямування, зокрема Takflix — перший онлайн-кінотеатр українського кіно, де тепер з’явилися перші театральні вистави.

Український гурт "МУР" пішов ще далі й показує записаний на сцені мюзикл у кінотеатрах. Цей проєкт має шанси започаткувати новий тренд в українській культурі — кіноверсії українських вистав, вважає режисер кіноверсії мюзиклу "Ти (Романтика)" Олександр Хоменко.

Суспільне Культура розповідає, як створюють театр онлайн, які українські вистави зараз найбільш популярні на Dramox та чи можна подивитися іноземні постанови із субтитрами.

Як створюють театр онлайн

Усе починається з комунікації: або онлайн-платформа може звернутися до театру, або автори вистави самі звертаються до сервісу. Це безплатно, але щоби підписати угоду, треба виконати два важливих пункти: дотриматися авторських прав (тобто творці запису вистави мають отримати дозволи q ліцензії від її авторів — драматургів, композитора тощо), а також отримати відео у хорошій якості, пояснює Суспільне Культура маркетингова та PR-менеджерка Dramox Ірина Яцюк.

Надане Суспільне Культура
Маркетингова та PR-менеджерка Dramox Ірина Яцюк

Який запис вистави в ідеалі має отримати стримінг? Зафільмований з кількох камер, із постобробкою та якісним монтажем. Але на Dramox є вистави і з низькою якістю відео, які мають велику цінність. Як приклад наводять "Отелло" від Театру Франка в режисурі Віталія Малахова — виставу з культовим зірковим складом, якій більш ніж 20 років. Якщо запис низької якості, до вистав на онлайн-платформі додають спеціальну позначку.

І навпаки, на стримінгу є відео постанов, записаних спеціально для онлайн-перегляду, тобто їх приємно дивитися на великих екранах через високу якість картинки та звуку. Це не відео театральної репетиції, а повноцінна постанова, після якої монтують відео. Часто на таких подіях немає глядачів, але є монтаж — майже всі вистави на Dramox мають різні ракурси.

Наприклад, це постанови "Театру 360 градусів" (спільна робота однойменного проєкту з Театром на Подолі), вистави "Тату, ти мене любив?" (театр "Золоті ворота") чи "Вій. Король землі" (Центр сучасного мистецтва "Дах"). У постанові "Тату, ти мене любив?" використовують чорно-білі фрагменти відео й одразу чотири камери (колаж), а у двох виставах "Театру 360 градусів" навіть є 3D-ефекти.

Формат таких записів популярний у всьому світі: наприклад, Британський національний театр має свою стримінгову платформу й також презентує відеозаписи вистав у кіно, уточнює Ірина Яцюк.

Утім, у записі живої вистави з глядачами також є свої плюси — мінімальний монтаж і реакція залу переносить аудиторію в атмосферу театру, кажуть у Dramox: "У нас є навіть постанови із залученням глядачів, що робить запис унікальним продуктом, який неможливо повторити («146 зірок видимих неозброєним оком» або «Лісова пісня», Театр Курбаса)".

Врешті, відео має бути не лише зручним для перегляду, але й цікавим. Кінознавиця, програмна координаторка та редакторка Takflix Олександра Калініченко каже: коли отримували записи від театрів, звертали увагу не лише на технічну якість аудіо та відео, режисерську та операторську роботу, але і на те, наскільки цікаву сюжетну лінію має вистава, наскільки вона емоційно відгукується і наскільки імерсивна — навіть через екран.

Надане Суспільне Культура
Кінознавиця, програмна координаторка та редакторка Takflix Олександра Калініченко

"Коли Takflix запускався [2019 рік], то ми були націлені створити майданчик для українського кіно, особливо документального, короткометражного та артхаусного. Такого кіно, яке можна побачити на фестивалях, але потім у нього немає майданчика, щоби дійти до широкого глядача, — каже Олександра Калініченко в коментарі Суспільне Культура. — Але останнім часом ми почали багато говорити в команді про те, як ще можна говорити з глядачами про українську культуру через аудіовізуальне мистецтво. Наприклад, перед Новим роком випустили запис стендапу Василя Байдака «Папуга, смерть і фортепіано» і отримали дуже багато гарних відгуків. Тож ми вирішили розширювати каталог і зараз експериментуємо з театром".

Олександра додає, що у команди є велика експертиза в кіно, але немає у театрі, тому залучають людей, які професійно розуміють цей медіум, але водночас розвивають і власну надивленість: "Якщо в кіно в нас є доволі сформоване уявлення про те, який контент є цікавим, то в театрі ми маємо змогу підходити до контенту скоріше з боку глядачів та глядачок".

Чим сприйняття вистави наживо відрізняється від сприйняття постанови онлайн

Прослуховування музики на стримінгу та живий концерт — це про різні досвіди. З онлайн-театром працює схожий підхід. "Коли ми слухаємо улюблений гурт вдома на YouTube чи Spotify, ми не очікуємо отримати такі ж враження, як від виступу цього гурту на фестивалі, коли слухаємо виступ наживо", — наводить приклад маркетингова директорка Dramox Ірина Яцюк.

"Ерендіра не хоче помирати" дивитися онлайн Dramox
Вистава "Ерендіра не хочу вмирати". Анастасія Мантач/ Театр на лівому березі

Тому Dramox описують скоріше не як заміну традиційному походу в театр, а як доповнення до театру й онлайн-альтернативу: "Ми онлайн-театр, театральний архів та бібліотека, платформа для навчання та досліджень, можливість підтримати улюблений театр, театр в ліжку, театр в кишені, театр 24/7, улюблений театр у будь-якому куточку світу…"

"Театр — це про мистецтво тут і зараз, тож ми в команді обговорювали, чи не загубиться ця магія в онлайн-записі, — розповідає програмна координаторка Takflix Олександра Калініченко. — Звісно, онлайн-запис має свої відмінності, наприклад різна крупність у монтажі керує увагою глядача, показує, на що саме варто звернути увагу в певний момент. Але ж у театрі теж є така опція — там увагою керують за допомогою світла. Також у театрі онлайн відсутній елемент глядача, який сидить поряд із тобою та реагує, і ти реагуєш разом із ним. Але ж так само відрізняється перегляд фільму на стримінгу та в кінотеатрі. Тому магія театру нікуди не дівається, вона видозмінюється. Так само можна вхопити погляд, слово, інтонацію, іноді вони навіть трохи підсилені".

Тож навіть у межах онлайн-театру перегляд вистав — це щоразу різний досвід через особливості постанов та умови, в яких перебуває глядач або глядачка. Звісно, краще не зупиняти перегляд посеред сцени й бути у фокусі, але театрального етикету як такого не існує: можна дивитися виставу фрагментами, коли збираєтеся на роботу, зі смаколиками, слухати в автівці, промотувати антракт чи обговорювати виставу з дітьми або друзями під час перегляду, кажуть у Dramox.

Дивитися онлайн на Dramox виставу "Тигролови"
Вистава "Тигролови" у Національній опереті. Надане Суспільне Культура

Які вистави зараз доступні на Dramox і скільки коштує їх переглянути

В онлайн-театрі зараз можна переглянути понад 180 українських вистав. Бібліотеку постійно оновлюють — щомісяця там з’являється від однієї до чотирьох прем’єр. Для зручності додали сортування за жанрами вистав, а також створюють добірки — наприклад, є добірка вистав для дітей або постанов про російсько-українську війну.

В репертуарі переважають драми й альтернативні драми, розповідає маркетингова директорка Dramox Ірина Яцюк: "За останній рік ми опублікували багато незалежних проєктів та вистави молодих театрів («НАШі», театр «Маланка», Insha Dance Company, Молодіжне угрупування «МАХ», Anthill Dance Theatre)".

Дивитися виставу Verba (Верба) онлайн на Dramox
Вистава Verba у Театрі Франка. Валерія Ландар/Театр Франка

Загалом на онлайн-платформі можна знайти майже п’ять сотень вистав, найбільше — українських, чеських та словацьких (Dramox — чеська стримінгова платформа). Зокрема, там є:

  • вистави, які показували на Стратфордському театральному фестивалі (Канада);
  • від компанії "Лейтблумерс", яку створили виконавці з Великої Британії, Австралії та Швеції, що зустрілися в Міжнародній театральній школі у Парижі;
  • від Сопотського театру танцю в Польщі;
  • від Англійського національного балету — одної з п’яти головних балетних труп у Великій Британії;
  • Національного театру Ніцци;
  • чеського альтернативного лялькового театру "Драма лейбл".

Вистави без слів, як-от пантоміма чи балет, не потребують субтитрів. Поки що українські субтитри мають сім вистав у жанрі драми та опери. Платформа не створює субтитри самостійно — їх надає театр разом із записом вистави.

На Dramox можна отримати доступ до всієї колекції вистав за щомісячну чи річну передплату (перша коштує 149 гривень, друга — 1790; перші сім днів — безплатно). Половину передплати передають театрам і тим, хто долучилися до створення вистави. Для військових та ветеранів доступ безплатний доступ. Крім того, можна зробити внесок на розвиток конкретного театру в розділі "Підтримати театр".

"Погані дороги" дивитися онлайн на Dramox, Тамара Трунова
Київський академічний театр драми і комедії — "Погані дороги". Анастасія Мантач/ Театр на лівому березі

Найбільш популярний театр на платформі — Театр драми й комедії на лівому березі Дніпра. За жанром в Україні найчастіше обирають драми, але дивляться й комедії.

П’ять найпопулярніших вистав на Dramox, які вже довго тримають свої позиції (і здебільшого їх можна переглянути зараз у театрах)

  1. "Погані дороги", Театр на Лівому березі (текст Наталки Ворожбит; режисура Тамари Трунової). Це одне з перших висловлювань про російсько-українську війну на сцені театру (2019). "Мабуть, за свої два роки роботи в Dramox, я ніколи не бачила, щоб ця вистава опускалася нижче третьої сходинки", — каже маркетингова директорка Dramox Ірина Яцюк.
  2. Verba — інсценізація Сергія Маслобойщикова за мотивами драми-феєрії Лесі Українки "Лісова пісня" (або вистава, на яку був солдаут у Театрі Франка до появи "Конотопської відьми").
  3. "Ерендіра не хоче вмирати", Театр на лівому березі Дніпра. П’єсу написала українська драматургиня Лєна Лягушонкова, яка надихалася твором Габріеля Гарсії Маркеса, а прем’єра вистави, яку ставив Максим Голенко, відбулася у 2021 році. Після початку повномасштабної війни виставу не повернули в репертуар.
  4. "Тигролови", Національна оперета. Це український мюзикл за мотивами однойменного роману Івана Багряного. Постанова отримала премію театрального фестивалю-конкурсу "Гра" у 2024 році як найкраща музична вистава в жанрі мюзиклу, а також "Київську пектораль" як найкраща музична вистава.
  5. "Птахи", Львівський театр імені Лесі Українки. Вистава за мотивами комедії Аристофана у режисурі Дмитра Захоженка, який нещодавно поставив "Короля Ліра" у Театрі на лівому березі. "Що нас чекає, якщо й далі на світових політичних форумах будуть обговорювати товщину пластикових стаканчиків, замість, наприклад, загрозливої окупації найбільшої АЕС в Європі?" — запитують автори вистави.
"Птахи", Львівський театр імені Лесі Українки, дивитися онлайн виставу
Вистава "Птахи" у Львівському театрі імені Лесі Українки. Христина Король/Театр Лесі Українки у Львові

П’ять найпопулярніших вистав на платформі, які раніше показували на сцені з аншлагами й тепер їх немає у репертуарі

  1. "Ерендіра не хоче вмирати" (згадана в попередньому списку)
  2. "Отелло", Театр імені Івана Франка, який ми вже згадували вище. Премʼєра вистави за Шекспіром відбулася 20 жовтня 2001 року.
  3. Verba (згадана в попередньому списку)
  4. Chornobyldorf, Opera Aperta. Це опера від композиторів Романа Григоріва та Іллі Разумейка, що увійшла в шістку найкращих опер світу за версією світового конкурсу Music Theater Now (2021) й має солдаути за кордоном. Опера отримала низку міжнародних премій, а також її транслювали на британському радіо.
  5. Балети "Маленький принц" та "Жизель" від Kyiv Modern Ballet. Утім, їх інколи таки показують на сцені: найближчим часом показів не планують, але "Маленького принца" можна буде переглянути наживо в грудні 2025 року.

Які вистави зараз доступні на Takflix і скільки коштує їх переглянути

Відкриває театральний напрям на Takflix добірка з трьох вистав від альтернативного незалежного харківського театру "Нафта": абсурдна детективно-пластична комедія "Щур", постдокументальна перформативна вистава "Лютий" і фантастична вистава-антиутопія "Альтернатива".

Вистава "Щур" від харківського театру "Нафта" дивитися онлайн
Вистава "Щур" у театрі Нафта. Надане Суспільне Культура

Ці постанови вже не грають на сцені — вони доступні до перегляду лише онлайн, зокрема й через те, що більшість акторів мобілізувалися до ЗСУ, як-от виконавець головної ролі у виставі "Щур" Дмитро Третяк. З цієї вистави у режисурі Артема Вусика театр перезапустив свою роботу після початку повномасштабної війни, у вересні 2023 року. У центрі сюжету — прибиральник, який знаходить в одному зі сміттєвих баків підозрілу валізку, за якою полюють кримінальні клани та заїжджі бандити.

Вистава "Лютий", театр "Нафта", онлайн Takflix
Вистава "Лютий" у театрі "Нафта". Надане Суспільне Культура

Постанова "Лютий", яку зрежисувала Ніна Хижна, заснована на інтерв’ю з українськими волонтерами та військовослужбовцями, волонтерками та військовослужбовицями), а також на особистих висловлюваннях акторів і акторок. Її назва, з одного боку, відсилає до місяця, коли почалося повномасштабне вторгнення, а з іншого — описує емоцію люті, яка виникає, коли хтось намагається знищити все, що ти любиш.

Вистава-трилер "Альтернатива" у театрі "Нафта", дивитися онлайн
Вистава-трилер "Альтернатива" у театрі "Нафта". Надане Суспільне Культура

Трилер "Альтернатива" про апокаліптичне майбутнє, екологічні проблеми та культуру споживання у 2054 році режисер Артем Вусик поставив ще до повномасштабної війни (2021 рік). За сюжетом, мешканці будинку відчувають наближення апокаліпсиса та збираються у квартирі головної героїні, розташованій на 502 поверсі найвищого в місті хмарочоса.

Ці вистави доступні в усьому світі з англійськими субтитрами. Кожну з вистав можна переглянути за 95 гривень: 10 % з кожного квитка передають благодійному фонду "Повернись живим", ще 50 % — творцям постанов.

Які ще вистави можуть з’явитися на Takflix, у команді поки що не розповідають, але кажуть, що передусім це будуть українські вистави — за текстами українських драматургів та драматургинь; ті, що мають українську трупу, та, ймовірно, вже не грають у репертуарі театрів або грають з іншим акторським складом.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: [email protected]

Топ дня
Вибір редакції
На початок