Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) відреагувала на звернення Верховної ради України письмовою декларацією із закликом визнати депортацію кримських татар 1944 року як геноцид кримськотатарського народу. У документі ПАРЄ засуджує порушення прав людини кримських татар Радянським союзом та Росією та закликає всіх партнерів визнати депортацію геноцидом цього народу.
Про це повідомляє Представництво президента України в АР Крим.
Під документом ПАРЄ підписалися депутати таких країн: Литва, Латвія, Естонія, Монако, Румунія, Іспанія, Албанія, Швеція, Греція, Болгарія та Туреччина.
У документі нагадується про вшанування пам'яті жертв депортації кримських татар з Криму в 1944 році 18 травня. Тоді протягом трьох днів близько 200 тисяч кримських татар депортували з рідного півострова, щонайменше 46% з них загинули на шляху до Середньої Азії та протягом перших кількох років вигнання.
"Ми пам’ятаємо жертв цього геноциду, вчиненого 80 років тому, і віддаємо належну шану кримським татарам, які з 2014 року зазнали дискримінації з боку Російської імперії, СРСР, а нині — Російської Федерації. Ми засуджуємо всі порушення прав людини кримських татар, спрямовані на позбавлення їх батьківщини, вчинені як СРСР, так і Росією, і закликаємо всіх партнерів наслідувати, а також визнати депортацію 1944 року актом геноциду кримськотатарського народу", — наголошується у декларації.
Крім того, ПАРЄ закликало міжнародну спільноту посилити дипломатичний тиск на РФ, щоб припинити порушення прав людини на півострові, переслідування кримських татар, а також звільнити всіх політв'язнів.
"Лише через перемогу України можна припинити репресії проти корінного кримськотатарського народу та відновити дотримання прав людини", — йдеться у документі.
Депортація кримськотатарського народу
18 травня 1944 року на світанку розпочалася депортація кримськотатарського народу з Криму. У таємній постанові Державного комітету оборони "Про кримських татар" увесь народ звинуватили у зраді та колабораціонізмі і наказали виселити з Криму. Готували цю операцію тиждень, залучивши до неї 32 тисячі НКВСників.
За майже три доби з Криму вивезли близько 200 тисяч кримських татар. У дорозі та в перші роки після виселення загинуло 46% депортованих.
Вивозили переважно до республік Центральної Азії, зокрема до Узбекистану. 10 тисяч кримських татар, солдатів Червоної армії, які повернулися з фронту в Крим, теж депортували. 12 років кримські татари мали статус спецпереселенців, позбавлених громадянських та людських прав і свобод.
Офіційно повертатись до Криму депортованим дозволили у 1989 році.
У 2015 році Верховна Рада визнала депортацію кримськотатарського народу геноцидом.
Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та Facebook