ПАРЄ закликала визнати депортацію 1944 року актом геноциду кримськотатарського народу

ПАРЄ закликала визнати депортацію 1944 року актом геноциду кримськотатарського народу

Засідання ПАРЄ
Засідання ПАРЄ. AP

Парламентська асамблея Ради Європи (ПАРЄ) відреагувала на звернення Верховної ради України письмовою декларацією із закликом визнати депортацію кримських татар 1944 року як геноцид кримськотатарського народу. У документі ПАРЄ засуджує порушення прав людини кримських татар Радянським союзом та Росією та закликає всіх партнерів визнати депортацію геноцидом цього народу.

Про це повідомляє Представництво президента України в АР Крим.

Під документом ПАРЄ підписалися депутати таких країн: Литва, Латвія, Естонія, Монако, Румунія, Іспанія, Албанія, Швеція, Греція, Болгарія та Туреччина.

У документі нагадується про вшанування пам'яті жертв депортації кримських татар з Криму в 1944 році 18 травня. Тоді протягом трьох днів близько 200 тисяч кримських татар депортували з рідного півострова, щонайменше 46% з них загинули на шляху до Середньої Азії та протягом перших кількох років вигнання.

"Ми пам’ятаємо жертв цього геноциду, вчиненого 80 років тому, і віддаємо належну шану кримським татарам, які з 2014 року зазнали дискримінації з боку Російської імперії, СРСР, а нині — Російської Федерації. Ми засуджуємо всі порушення прав людини кримських татар, спрямовані на позбавлення їх батьківщини, вчинені як СРСР, так і Росією, і закликаємо всіх партнерів наслідувати, а також визнати депортацію 1944 року актом геноциду кримськотатарського народу", — наголошується у декларації.

Крім того, ПАРЄ закликало міжнародну спільноту посилити дипломатичний тиск на РФ, щоб припинити порушення прав людини на півострові, переслідування кримських татар, а також звільнити всіх політв'язнів.

"Лише через перемогу України можна припинити репресії проти корінного кримськотатарського народу та відновити дотримання прав людини", — йдеться у документі.

Депортація кримськотатарського народу

18 травня 1944 року на світанку розпочалася депортація кримськотатарського народу з Криму. У таємній постанові Державного комітету оборони "Про кримських татар" увесь народ звинуватили у зраді та колабораціонізмі і наказали виселити з Криму. Готували цю операцію тиждень, залучивши до неї 32 тисячі НКВСників.

За майже три доби з Криму вивезли близько 200 тисяч кримських татар. У дорозі та в перші роки після виселення загинуло 46% депортованих.

Вивозили переважно до республік Центральної Азії, зокрема до Узбекистану. 10 тисяч кримських татар, солдатів Червоної армії, які повернулися з фронту в Крим, теж депортували. 12 років кримські татари мали статус спецпереселенців, позбавлених громадянських та людських прав і свобод.

Офіційно повертатись до Криму депортованим дозволили у 1989 році.

У 2015 році Верховна Рада визнала депортацію кримськотатарського народу геноцидом.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та Facebook

На початок