До Дня памʼяті жертв геноциду кримськотатарського народу кримчанин Ісмаїл Курт-Умер презентував кліп "Ей гузєль Кирим"

До Дня памʼяті жертв геноциду кримськотатарського народу кримчанин Ісмаїл Курт-Умер презентував кліп "Ей гузєль Кирим"

Ексклюзивно
Кадр з кліпу "Ей гузєль Кирим"
Кадр з кліпу "Ей гузєль Кирим". Скріншот/ YouTube Ismail Kurt_Umer

Соліст Ансамблю ЗСУ, кримчанин Ісмаїл Курт-Умер разом з Національним президентським оркестром та дітьми школи мистецтв підготував соціальний кліп до Дня памʼяті жертв геноциду кримськотатарського народу на пісню "Ей гузєль Кирим".

Про це він розповів Суспільне Крим.

Він зазначив, що у кліпі висвітлена тема незаконної депортації кримських татар, а також показано, що історія повторюється з боку РФ на тимчасово окупованих територіях України.

"Було дуже складно. Я ніяк не міг вирішити як розказати цю трагедію, показати що історія повторюється і при цьому підтримати народ. Робити такий проєкт для мене було дуже відповідально, бо це найболючіший тригер мого народу, а пісню "Ей гузєль Кирим" знає кожен кримський татарин. Мені довелось кілька разів міняти концепцію кліпу, локації та акторів. Дуже пощастило с дітьми, які брали участь у проекті. Особлива подяка дитячому хору — вихованцям Хорового відділу КДШМ 2 ім. М.І.Вериківського", — розповів Ісмаїл Курт-Умер.

Він також зазначив, що у кліпі показали оригінальні старовині реліквії кримських татар (жіночий пояс, фес, марама) та посуд, який привезли з місць депортації.

Курт-Умер висловив вдячність українцям, які підтримали цей проєкт і допомагали, починаючи від створення музики, завершуючи наданням безкоштовно локації.

"Ми дуже цінуємо вашу підтримку. А кримським татарам хочу просто сказати - Qırım serbest olacaq!" — підсумував співак.

Депортація кримськотатарського народу

18 травня 1944 року на світанку розпочалася депортація кримськотатарського народу з Криму. У таємній постанові Державного комітету оборони "Про кримських татар" увесь народ звинуватили у зраді та колабораціонізмі і наказали виселити з Криму. Готували цю операцію тиждень, залучивши до неї 32 тисячі НКВСників.

За майже три доби з Криму вивезли близько 200 тисяч кримських татар. У дорозі та в перші роки після виселення загинуло 46% депортованих.

Вивозили переважно до республік Центральної Азії, зокрема до Узбекистану. 10 тисяч кримських татар, солдатів Червоної армії, які повернулися з фронту в Крим, теж депортували. 12 років кримські татари мали статус спецпереселенців, позбавлених громадянських та людських прав і свобод.

Офіційно повертатись до Криму депортованим дозволили у 1989 році.

У 2015 році Верховна Рада визнала депортацію кримськотатарського народу геноцидом.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок