У МЗС України зробили заяву у зв’язку з 80-ми роковинами депортації кримських татар

У МЗС України зробили заяву у зв’язку з 80-ми роковинами депортації кримських татар

Перші кроки повернення кримських татар додому, 1987-1992 роки
Перші кроки повернення кримських татар додому, 1987-1992 роки. Олександр Клименко

У День памʼяті жертв геноциду кримськотатарського народу МЗС України закликає міжнародну спільноту посилити консолідований тиск на РФ, аби примусити її повернутися до основоположних принципів міжнародного права, припинити порушення прав людини на ТОТ України та звільнити усіх політв’язнів.

Відповідна заява опублікована 18 травня на сайті відомства.

У МЗС наголосили, що депортація кримськотатарського народу стала одним із жахливих злочинів радянської влади в рамках системної геноцидної політики стирання національної ідентичності, метою якої було створення "єдиної сім’ї радянських народів".

"Розпад СРСР і здобуття Україною незалежності подарували нову надію кримськотатарському народу, який нарешті зміг повернутися на рідну землю. Проте трагедія повторилася вже за кілька десятиліть, у 2014 році, коли в Крим повернулися російські окупанти", — йдеться у заяві.

Зазначається, що окупаційна влада розгорнула масштабні репресії проти кримських татар, які лише поглибилися з початком повномасштабної агресії Росії проти України у 2022 році.

"Просто зараз, в умовах тимчасової окупації Росією Автономної Республіки Крим та міста Севастополь, кримськотатарський народ продовжує зазнавати політичних переслідувань та утисків за національною ознакою", — наголосили в МЗС.

Зокрема, окупанти заборонили діяльність представницького органу кримських татар, Меджлісу кримськотатарського народу, масово позбавляють волі кримських татар за сфабрикованими звинуваченнями та змушують їх залишати рідну землю.

"Закликаємо міжнародну спільноту посилити консолідований тиск на Росію, аби примусити її повернутися до основоположних принципів міжнародного права, припинити порушення прав людини на тимчасово окупованих територіях України та звільнити усіх політв’язнів. Закликаємо всі держави, міжнародні організації, та суспільства, які цінують людське життя, вшанувати пам’ять жертв депортації кримських татар та засудити цей жахливий злочин, визнавши його геноцидом кримськотатарського народу", — підсумували в відомстві.

Депортація кримськотатарського народу

18 травня 1944 року на світанку розпочалася депортація кримськотатарського народу з Криму. У таємній постанові Державного комітету оборони "Про кримських татар" увесь народ звинуватили у зраді та колабораціонізмі і наказали виселити з Криму. Готували цю операцію тиждень, залучивши до неї 32 тисячі НКВСників.

За майже три доби з Криму вивезли близько 200 тисяч кримських татар. У дорозі та в перші роки після виселення загинуло 46% депортованих.

Вивозили переважно до республік Центральної Азії, зокрема до Узбекистану. 10 тисяч кримських татар, солдатів Червоної армії, які повернулися з фронту в Крим, теж депортували. 12 років кримські татари мали статус спецпереселенців, позбавлених громадянських та людських прав і свобод.

Офіційно повертатись до Криму депортованим дозволили у 1989 році.

У 2015 році Верховна Рада визнала депортацію кримськотатарського народу геноцидом.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок