Мандрівка в серце Криму та Батьківщину кримських татар: у Києві покажуть виставу "Легенда. Efsane"

Мандрівка в серце Криму та Батьківщину кримських татар: у Києві покажуть виставу "Легенда. Efsane"

Ексклюзивно
Вистава "Легенда. Efsane
Вистава "Легенда. Efsane". QIRIM.News

До Дня пам'яті жертв геноциду кримськотатарського народу 18 травня у Києві покажуть виставу "Легенда. Efsane", яка поєднує в собі три кримськотатарські казки.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це Суспільне Крим повідомив режисер та художній керівник вистави Ахтем Сеітаблаєв.

"Легенда. Efsane" — це музично-драматична пластична вистава для всієї родини. Вона об'єднує історії про кохання, вірність, відданість та сімейні стосунки. Вистава втілена за допомогою кримськотатарських танців, автентичної музики, яку написав кримськотатарський композитор Усеін Бекіров.

"Повість про те, як четверо майстрів залишили своїх рідних, щоби досягти своїх надзвичайних професійних висот. І вирушили кожен зі свого містечка. До столиці того часу Кримського Ханства — Бахчисарая. Щоб перед ханом продемонструвати свою майстерність", — розповів Ахтем Сеітаблаєв.

За словами режисера, впродовж вистави глядачі дізнаються більше про їхні характери, мрії та про їхніх доньок, які за ними сумують.

"Яких би вершин ми не прагнули досягти в своєму житті, зокрема, професійних, або в своїх мріях — маємо не забувати про тих, хто нас щиро, по-справжньому, безкорисливо любить!" — зазначив Сеітаблаєв.

Він додав, що метою вистави є ознайомлення маленького глядача з частиною кримськотатарської культури: музикою, костюмами, мовою, хореографією.

"Ми хочемо розповісти таку історію саме до 80-тих роковин депортації кримських татар. Хоча наша сценічна історія прямо не стосується цієї сумної дати. Але ми це робимо, щоби сказати, що відчуває наш народ", — каже режисер.

У виставі грають студенти акторського курсу Ахтема Сеітаблаєва, які роблять свої перші кроки у професії. Режисер розповів, що музичним супровідом займалися студенти консерваторії, а музику написав Усеїн Бекіров.

"Ця казка не тільки для дітей, але і для дорослих. Вона дуже тепла, дуже красива, емоційна. Над нею працювали півсотні учасників, а створювали ми її понад два місяці. Глядач від вистави матиме безліч емоцій — від співчуття до сміху", — підсумував Сеітаблаєв.

Реєстрація за посиланням.

Депортація кримськотатарського народу

18 травня 1944 року на світанку розпочалася депортація кримськотатарського народу з Криму. У таємній постанові Державного комітету оборони "Про кримських татар" увесь народ звинуватили у зраді та колабораціонізмі і наказали виселити з Криму. Готували цю операцію тиждень, залучивши до неї 32 тисячі НКВСників.

За майже три доби з Криму вивезли близько 200 тисяч кримських татар. У дорозі та в перші роки після виселення загинуло 46% депортованих.

Вивозили переважно до республік Центральної Азії, зокрема до Узбекистану. 10 тисяч кримських татар, солдатів Червоної армії, які повернулися з фронту в Крим, теж депортували. 12 років кримські татари мали статус спецпереселенців, позбавлених громадянських та людських прав і свобод.

Офіційно повертатись до Криму депортованим дозволили у 1989 році.

У 2015 році Верховна Рада визнала депортацію кримськотатарського народу геноцидом.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та у Facebook

На початок