Верховна рада ухвалила постанову про звернення до країн щодо 80-х роковин геноциду кримськотатарського народу 1944 року

Верховна рада ухвалила постанову про звернення до країн щодо 80-х роковин геноциду кримськотатарського народу 1944 року

Засідання Верховної ради України
Засідання Верховної ради України, 11 квітня. facebook/Верховної ради України

Верховна рада України (ВРУ) ухвалила постанову про Звернення ВРУ до урядів та парламентів іноземних держав, міжнародних організацій, парламентських асамблей у зв’язку з 80-ми роковинами геноциду кримськотатарського народу 1944 року. "За" проголосували 317 депутатів.

Читайте цей матеріал кримськотатарською

Про це повідомив народний депутат Ярослав Железняк у Telegram.

Так, до Дня пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу, який вшановують 18 травня, Верховна рада у відповідній постанові закликає країни світу:

  • Визнати депортацію з Криму кримських татар у 1944 році актом геноциду кримськотатарського народу і долучитися 18 травня до вшанування пам’яті жертв геноциду кримськотатарського народу.
  • Сприяти відновленню суверенітету України над ТОТ, включно з Кримом.
  • Підтримати створення Спеціального міжнародного трибуналу стосовно воєнних злочинів Росії проти України для притягнення винних до відповідальності.
  • Долучатися до заходів у рамках Міжнародної Кримської платформи на урядовому та парламентському рівнях з метою деокупації всіх ТОТ України.
  • Вимагати від Росії як держави-члена ООН та постійного члена Ради Безпеки ООН скасувати обмеження на право кримських татар зберігати свої представницькі інституції, зокрема відновити роботу Меджлісу кримськотатарського народу, згідно рішенню Міжнародного суду ООН.

Депортація кримськотатарського народу

18 травня 1944 року на світанку розпочалася депортація кримськотатарського народу з Криму. У таємній постанові Державного комітету оборони "Про кримських татар" увесь народ звинуватили у зраді та колабораціонізмі і наказали виселити з Криму. Готували цю операцію тиждень, залучивши до неї 32 тисячі НКВСників.

За майже три доби з Криму вивезли близько 200 тисяч кримських татар. У дорозі та в перші роки після виселення загинуло 46% депортованих.

Вивозили переважно до республік Центральної Азії, зокрема до Узбекистану. 10 тисяч кримських татар, солдатів Червоної армії, які повернулися з фронту в Крим, теж депортували. 12 років кримські татари мали статус спецпереселенців, позбавлених громадянських та людських прав і свобод.

Офіційно повертатись до Криму депортованим дозволили у 1989 році.

У 2015 році Верховна Рада визнала депортацію кримськотатарського народу геноцидом.

Підписуйтеся на новини Суспільне Крим у Telegram та Facebook

На початок