Ігри, які навчають дитину рахувати гроші

Ігри, які навчають дитину рахувати гроші

Ігри, які навчають дитину рахувати гроші
. ФОТО: Суспільне Чернігів

Навряд чи є такі батьки, які не бажають у майбутньому для своєї дитини достатку, гідного матеріального становища. Суть ігор з фінансової грамотності полягає в тому, щоб показати, як можна раціонально й навпаки – нерозумно розпоряджатися власними коштами. Про це Суспільному розповіла Олександра Сакун, доктор економічних наук, доцент, доцент кафедри бухгалтерського обліку, оподаткування та аудиту Національного університету "Чернігівська політехніка".

Пропонуємо серію ігор для різних вікових категорій дітей:

Ігри для дітей віком 2-3 роки

В такому віці дітей слід ознайомити з грошима, як предметом, що має певні властивості і форму, а також закласти основи принципу обміну грошей на певну річ або послугу.

1. «Орел чи решка» ознайомить малят з таким предметом, як монетка, з її формою і виглядом, а заодно і розважить дитину. Можна підкидати одразу декілька монет, або запропонувати за допомогою цієї гри визначитись, в яку гру зараз пограти, чи куди відправитись на прогулянку в парк чи на дитячий майданчик.

2. Гра «Монетний двір» ознайомить дітлахів з візерунком та номіналом, зображених на поверхні монет. Покладіть монетку на стіл, а зверху накрийте тонким аркушем паперу. Беремо м’які різнокольорові олівці і щільно замальовуваємо на папері те місце, де лежить монета. Під час гри зверніть увагу дитини, які цифри зображені на монеті, спробуйте порахувати разом загальну кількість монет. Так закладаються ще й основи лічби.

За матеріали книги Сергія Біденка, Iрини Золотаревич «Як розповісти дітям про гроші»

Ігри для дітей від 3 до 5 років

В такому віці діти вже можуть засвоїти рахунок грошей, різницю між паперовими купюрами та монетами, засвоїти необхідність певної кількості грошей для отримання товару.

1. Гра «У магазин» закладає основи лічби, знайомить малюка з правилами обміну товару на гроші та допомагає зрозуміти, що кожен предмет маю свою ціну. Можна виготовити гроші з паперу, намалювавши їх, можна використовувати справжні монетки. Головне, ознайомити дитину з основними правилами та закріпити вивчене «на практиці» в реальному магазині.

2. «В професії»: поясніть, що за свою працю кожна людина отримує гроші у формі зарплати, та запропонуйте малюку приміряти роль пожежника, поліцейського або лікаря, чи будь-яку іншу професію і заробити таким чином собі зарплату.

3. «Хочу і потрібно». Слід роздрукувати або придбати картки із зображенням різноманітних предметів: продукти, одяг, цукерки, іграшки. Поясніть дитині, що деякі речі необхідні для нас, а деякі нам просто хочеться, проте без них можна обійтися. Далі почніть розглядати картки та розкладати їх на дві купки – в першу лише потрібні речі, а у другу – картки з бажаними, але необов’язковими речами. Отже, ви змалку зможете привчити дитину правильно розподіляти кошти.

Початкова школа (6-8 років)

Дитина вчиться розуміти різницю між грошовими величинами, закладаються основи розуміння послідовності «спочатку дохід, потім витрати», значення ціни товару та різновидів цін для різних речей.

1. «Скільки це коштує»? Демонструюємо дитині картки з різними предметами та просимо озвучити скільки може він коштувати. Потім показуйте реальну вартість товару, підтверджуючи сказане цінником, чеком чи їх знімком. Можна пограти одразу в магазині під час здійснення покупок.

2. «Грошові знаки». Для цієї гри можна використати справжні купюри, сувенірні гроші або навчальний набір, наприклад, навчальний набір «Грошові знаки України». Така гра допоможе познайомити з діючими з грошовими одиницями України, їх співвідношенням, поняттями «вартість», «ціна» і «кількість». За допомогою набору можна тренувати навички додавання, віднімання, множення і ділення. Спочатку ознайомте дитину з номіналом кожної купюри, поясніть, що зображена цифра показує кількість грошей. Наведіть приклади, що за таку суму можна придбати, запропонуйте дитині самій обрати товар на певну суму.

Середній шкільний вік (9-13 років)

В такому віці діти вже вміють робити покупки, порівнювати товари, з’являється прояв ініціативи і підприємливості, формується уявлення про зароблені гроші. Доцільно вчитись зводити баланс своїх доходів і витрат, планувати витрати та заощадження.

1. «Монополія» – популярна настільна гра, що базується на побудові економічної стратегії. Учасники прагнуть отримати економічні переваги, здійснюючи різні види діяльності: купівлю, оренду та торгівлю власністю з використанням іграшкових грошей. Ходи здійснюються по черзі, кидаючи гральні кістки. Мета гри – довести до банкрутства всіх інших гравців. Буде цікаво, як дітям так і дорослим.

2. Настільна гра «Цукерки, рукавички, гроші» вчить основам підприємництва.

3. «Гроші» від Райнер Кніція – унікальна обмінна стратегія з простими правилами і азартним ігровим процесом. Гра вчить прогнозувати діяльність суперників, інвестувати та нарощувати капітал.

Навчальні додатки та онлайн-ігри з фінансової грамотності:

  • Peter Pig’s Money Counter (для дітей віком від 5 до 8 років) сприяє розвитку навичок визначення, підрахунку та економії грошей. Додаток доступний для пристроїв IOS та Android.
  • Wise Pockets (для дітей від 6 до 12 років) навчає накопичувати, витрачати та позичати гроші. Запустити Wise Pockets можна в будь-якому браузері.
  • Fruit Shoot Coins. Діти додають монетки та вистрілюють ними в фрукти лише визначеною сумою. Для гри на ПК необхідно встановити Flash Player.
  • Financial Soccer. Гра поєднує захоплення спортом та фінасову грамотність. Для вдалого ігрового процесу необхідно відповідати на питання за грошовою тематикою. Завантажити додаток можна на пристроях IOS та Android.
  • H.I.P. Pocket Change. Це платформа від Монетного двору США, що містить браузерні ігри для дітей різного віку. Малюки вивчать назви різних валют світу, навчаться заощаджувати та рахувати необхідні суми для здійснення покупок.

Читайте також:

Фінансова грамотність для дітей: книги та мультфільми

Як зекономити: поради економіста

Кешбек від податкової: як повернути частину грошей за навчання

Як спланувати сімейний бюджет на рік: поради економіста

Коли в Чернігові стартує проєкт з фінансової грамотності дивіться у випуску Сьогодні. Головне.

На початок