Фінансова грамотність для дітей: книги та мультфільми

Фінансова грамотність для дітей: книги та мультфільми

Фінансова грамотність для дітей: книги та мультфільми
. ФОТО: Суспільне Чернігів

Більшість психологів схиляється до думки, що фінансове виховання дитини слід починати у віці від двох років. Чим раніше у дитини сформується правильне уявлення про гроші та пов’язані з ними дії, тим швидшими і впевненішими будуть її кроки на шляху до фінансового успіху. Про це Суспільному розповіла Олександра Сакун, доктор економічних наук, доцент, доцент кафедри бухгалтерського обліку, оподаткування та аудиту Національного університету "Чернігівська політехніка".

Основні правила фінансового виховання:

 1. Поясніть дитині, що гроші – це інструмент отримання речей і послуг. Це легко зробити на конкретних прикладах здійснення покупок або оплати послуг. Не перебільшуйте і не зменшуйте значення грошей в житті людини – уникайте фраз на зразок «Гроші – це мета життя! Без них ти – ніхто!» або «Гроші – це ніщо! Прийшли й пішли». Подібні фрази формують у дитини хибне уявлення та можуть спричинити комплекси, неправильні життєві установки в майбутньому.
 2. Розкажіть дитині про свою роботу. Поясніть, що для отримання грошей люди працюють. Познайомте з різними професіями та опишіть приблизно, яка професія який розмір доходу приносить. При можливості візьміть дитину з собою на роботу, щоб вона змогла побачити вашу працю і зрозуміла, що гроші просто так не з’являються в гаманцях батьків. Якщо ви – власник бізнесу, розкажіть історію його створення. Так у малюка виникне розуміння цінності людської праці.
 3. Долучайте дитину до здійснення покупок. Для найменших (2-5 років) слід почати з гри в «магазин», а потім перейти до реальних покупок: дозвольте дитині обрати товар (іграшку, цукерку, будь-що) та розплатитися за нього в касі. Дітей віком старше п’яти років можна залучати до вибору продуктів у супермаркеті, або давати конкретні завдання. Наприклад, обрати сік або молоко, чи придбати самостійно хліб у вашій присутності. Під час покупок розмірковуйте разом з дитиною, приймаючи певні рішення щодо купівлі товарів, порівнюйте вартість, кількість, розмірковуйте над доцільністю придбання. Такі сімейні походи до магазину навчать дитину тому, що кожна річ має свою ціну, як обирати товари та як визначати пріоритети під час покупок.
 4. Зробіть скарбничку. Поясніть дитині, що, збираючи гроші до скарбнички, можна накопичити на омріяну іграшку. Вигадайте певний ритуал, пов'язаний з наповненням скарбнички. Наприклад, щовечора давайте дитині кілька монет і разом кладіть їх в скарбничку, рахуйте, скільки вже є грошей, і скільки ще потрібно. Для малюків ставте короткострокову ціль, інакше дитина швидко втратить інтерес через надмірне очікування здійснення мрії. Для молодшого шкільного віку можна вже ставити більш довготривалі й коштовні цілі. Так дитина засвоїть принцип заощадження: якщо відмовитись від певних короткотривалих забаганок, то можна швидше накопичити на більш вартісну і важливу річ. Наприклад, відмовившись від купівлі зайвих солодощів або дрібничок, можна буде швидше придбати новий конструктор.
 5. Дозвольте дитині мати кишенькові гроші. Звичайно, що першим джерелом їх отримання будуть гаманці батьків, проте головне тут – чітка періодичність та ліміт суми. Наприклад, 100 гривень на тиждень. Якщо дитина одразу витратить гроші, решту часу до наступного тижня їй доведеться обходитись без них. Не давайте гроші за першою вимогою і безконтрольно, інакше дитина не навчиться розподіляти свій бюджет та нести відповідальність за свої рішення. Цікавтесь, як саме дитина витрачає ці гроші, допоможіть їй разом визначитись зі своїми цілями, під час розмови аналізуйте та підказуйте, проте не нав’язуйте своєї думки. Головне, щоб дитина відчула самостійність.
 6. Не приховуйте від дитини фінансових справ родини. Пояснюйте свої можливості та аргументуйте ті чи інші рішення. В більш дорослому віці долучайте до обговорення сімейних фінансових питань.

На допомогу батьками у фінансовому вихованні дитини стануть у нагоді наступні книги:

 • Олена Конечна «Копійчині мандри». Казка розповідає про пригоди копієчки і розкриває різне ставлення людей до грошей, а також вчить доброті та безкорисливості.
 • Наталія Чуб «Азбука бізнесу: пригоди Сергійка у Країні Гномів». Книжка знайомить читачів з базовими економічними поняттями через казкову історію про хвалькуватого хлопчика Сергійка. Розрахована на дітей молодшого шкільного віку.
 • Рон Лібер «Як говорити з дітьми про гроші». Книга мітить поради батькам: як доступно відповідати дітям на складні запитання про гроші і як формувати правильне ставлення до них.
 • Сергій Біденко та Ірина Золотаревич «Як розповісти дітям про гроші». Видання містить 100 домашніх ігор та практик, які у невимушеній формі познайомлять з фінансами дітей від 2 до 16 років. Також ви знайдете тут поради та приклади обговорення ситуативних завдань.
 • Сергій Біденко та Ірина Золотаревич «Книга юного підприємця». Книга навчить юного читача відстежувати доходи та витрати, заощаджувати та започаткувати власну справу. Автори пропонують дев’ять детальних планів для бізнесу.
 • Анна Гресь «Фінансова грамотність для малюків». Це серія із двох книжок та робочого зошиту з інтерактивними завданнями, що в доступній формі познайомлять дітей з поняттями інвестицій, бізнесу, банківської справи та благодійності.
 • Кіра Вермонд «Таємне життя грошей». За допомогою яскравих ілюстрацій та прикладів ця книга дає поняття про готівкові розрахунки, інвестування та кредитування.
 • Бодо Шефер «Пес на ім’я Мані, або абетка грошей». Казка про дружбу 12-річної дівчинки Кіри і пса на ім’я Мані, який знає все про гроші і навчає свою подругу основам поводження з грошима.
 • Роберт Т. Кійосаки і Шерон Л. Лектер «Багатий тато, бідний тато». Книга розповідає не про фінансові поняття, а про ставлення до грошей. Корисно буде як батькам, так і підліткам.

Мультфільми з фінансової тематики

 • «Смішарики» в доступній формі розповідають малюкам про доходи, витрати, заощадження, особистий бюджет, кредит та страхування.
 • Мультфільм «Звідки прийшли гроші» ілюструє походження та природу грошей.
 • В межах реалізації проекту “Цікава фінансова грамотність” було створено серію мультфільмів:
 • «Максимко вчить користуватися банківською карткою» (навчає безпечному поводженню з картками та банкоматом)
 • «Максимко купує в інтернет-магазині» (містить прості поради щодо безпечного шопінгу в мережі Інтернет)
 • «Гроші-мушлі» (знайомить з поняттям грошей, їх призначенням та історією виникнення)
 • «Малі бізнесмени» (поради як започаткувати власну справу в юному віці)
 • «Дитячий бюджет» (поради дітям, як вести особистий бюджет та накопичувати заощадження). Мультик було створено за підтримки Суспільне Тернопіль.

І пам’ятайте, що найбільшим прикладом для наших дітей є ми та наші вчинки, а тому, щоб навчити дитину основам фінансів, підвищуйте власну фінансову грамотність, займайтесь самоосвітою та самовдосконаленням, приймайте виважені та ефективні фінансові рішення! Успіхів!

Читайте також:

Як зекономити: поради економіста

Кешбек від податкової: як повернути частину грошей за навчання

Як спланувати сімейний бюджет на рік: поради економіста

На початок