"20 днів у Маріуполі" у коротких списках на "Оскар" та у номінації на BAFTA. Чому це важливо

Мистислав Чернов. Колаж Ніка Назаренко/Суспільне Культура

21 грудня стало відомо, що фільм "20 днів у Маріуполі" потрапив одразу до двох коротких списків премії "Оскар" — як найкращий документальний та міжнародний фільм. Це вперше в історії, коли українська стрічка потрапила одразу до двох коротких списків премії.

А 18 січня стало відомо, що стрічка остаточно потрапила у дві номінації BAFTA — британського аналога "Оскара". Там вона змагатиметься у категоріях "Документальне кіно" та "Фільм іноземною мовою". Переможців оголосять 18 лютого.

Суспільне Культура зібрало добірку фактів про "20 днів у Маріуполі", які варто знати про стрічку.

Промоматеріали фільму "20 днів у Маріуполі". Фото: Associated Press

Останні журналісти у Маріуполі

"20 днів у Маріуполі" — режисерський дебют воєнного кореспондента, фотографа, відеографа та письменника Мстислава Чернова. До створення картини долучилися фотограф Євген Малолєтка та продюсерка й журналістка Василіса Степаненко. Вони стали останніми журналістами, які висвітлювали початок знищення Росією Маріуполя. Фільм був зроблений у співпраці Associated Press і Frontline.

Робота розповідає про облогу Маріуполя та неймовірну жорстокість, із якою росіяни обстрілювали місто. Зокрема, у стрічці задокументовано обстріли пологового будинку, що стали одним із найжахливіших епізодів війни.

"Коли я знімав, я плакав. Коли я монтував, я плакав. Коли я дивився цей фільм в кінотеатрі, я плакав. Тобто емоції завжди залишаються. І це боляче. Це завжди боляче. Але це те, що робить нас людьми", — говорив у одному зі своїх інтерв'ю Мстислав Чернов.

Втім, фільм розповідає не лише про жахи вийни, але й про героїзм звичайних людей, які попри всі складнощі допомагали іншим та виконували свою роботу. Зокрема, у стрічці є історія поліціянта Володимира, який пізніше потрапив під обстріл у Покровську. "Герой фільму «20 днів в Маріуполі» — поліцейський, який врятував наші життя. Ризикуючи собою, він постійно допомагав рятувати людей в Маріуполі. Після того, як ми вирвались з оточення, він продовжив працювати поліцейським у своїй рідній Донецькій області", — розповідав Чернов.

"Лише опинившись у Запоріжжі, я почав розуміти, який великий вплив мали наші матеріали на міжнародну спільноту та сприйняття повномасштабного російського вторгнення в Україну. Облога Маріуполя тривала, але ми вже нічого не могли зняти, крім свідчень людей, які вирвались з оточення. Я почувався нестерпно винним за те, що нам довелось поїхати. Але це врятувало нам життя", — розказує Мстислав.

Фільм був показаний на низці фестивалів класу А та отримав ключові кінонагороди. Він також ішов у прокаті в Україні й став нашим найкасовішим документальним фільмом, зібравши за даними Forbes, понад 531 000 грн.

Тріумф на кінофестивалях та інші відзнаки

  • "20 днів у Маріуполі" вперше показали на фестивалі й представили у конкурсній програмі документальних фільмів світу на кінофестивалі Sundance. Тоді ж стрічка отримала одну з перших своїх нагород — приз глядацьких симпатій.
  • У червні 2023 року фільм отримав нагороди журі та глядацьких симпатій на Міжнародному фестивалі документального кіно про права людини Docudays UA.
  • Стрічка також отримала номінацію F:ACT — журналістське розслідування на Копенгагенському міжнародному фестивалі документального кіно CPH: DOX 2023 року.
  • Фільм отримав нагороду в категорії Standing Up на 47-му Міжнародному кінофестивалі в Клівленді, США.
Обстріли Маріуполя, 2022 рік. Кадр з фільму "20 днів у Маріуполі"
  • Картина отримала нагороду Cinema for Peace 2023 (Німеччина) як найкращий документальний фільм року.
  • На новозеландському фестивалі документального кіно Doc Edge "20 днів у Маріуполі" нагородили у двох номінаціях: найкраща режисура (Мстислав Чернов) і найкращий монтаж (Мішель Мізнер).
  • На британському фестивалі документальних фільмів Sheffield DocFest 2023 картина отримала премію Тіма Гетерінгтона.
  • Фільм також був номінований на національну премію "Кіноколо" у трьох категоріях ("Найкращий документальний фільм року", "Найкраща режисура", "Відкриття року") та переміг у двох з них — "Найкращий документальний фільм" і "Відкриття року".
Команда, що працювала над фільмом "20 днів у Маріуполі", посередині Євген Малолєтка та Мстислав Чернов, зліва — Василіса Степаненко. Фото надане Суспільному Мстиславом Черновим
  • 8 травня 2023 року американська інформаційна агенція Associated Press отримала Пулітцерівську премію за роботу українських фотокореспондентів Мстислава Чернова, Євгена Малолєтки та Василіси Степаненко в Маріуполі.
  • Фільм "20 днів у Маріуполі" посів четверте місце у списку найкращих фільмів 2023 року у Великій Британії та шосте у США, за версією журналу The Guardian.
  • Також "20 днів у Маріуполі" увійшли до десятки найкращих документальних фільмів 2023 року за версією Indiewire.
  • У 2022 році Мстислав Чернов і Євген Малолетка стали лауреатами премії імені Георгія Ґонґадзе.

У роботі Чернова, Малолєтки та Степаненко відзначають не лише неймовірну відвагу, але й внутрішню глибину та тактовність. Зокрема, на сайті премії RTS Television Journalism Awards 2023, яку отримали Мстислав Чернов та Василіса Степаненко, йдеться: "Судді аплодували роботі-переможцю за її масштабність, глибину та вплив, досягнуті завдяки глибокому знанню переможцем цього театру воєнних дій у поєднанні з досконалою візуальною оповіддю".

Показ фільму "20 днів у Маріуполі". Фото надане Мстиславом Черновим

Скасований показ фільму через цензуру в Сербії

У жовтні 2023 року в галереї "Модерн" БК Лазареваца (Сербія) у межах програми кінофестивалю документального кіно "Ехо Бельдокса" (Beldocs Echo) мали показати "20 днів у Маріуполі". Однак сербська радикальна партія назвала стрічку антиросійською пропагандою і попросила заборонити покази по всій країні. Показ фільму скасували.

Сам Чернов так відреагував на новину: "Команді «20 днів у Маріуполі» прикро чути новини про скасування показів фільму в Сербії. Нашою метою завжди було і буде робити все, щоб світ бачив і пам'ятав про трагедії людей, які втратили свої сім'ї, своє місто і свої життя під час облоги Маріуполя".

Історична номінація на "Оскар"

За місяць до оголошення остаточних номінантів на "Оскар" Американська кіноакадемія оголосила короткий список стрічок у 10 категоріях. Фільм Мстислава Чернова "20 днів у Маріуполі" потрапив одразу до двох — "Найкращий документальний фільм" та "Найкращий міжнародний фільм".

Остаточних номінантів на 96-ту премію "Оскар" оголосять у вівторок, 23 січня 2024 року. А сама церемонія відбудеться 11 березня о першій годині ночі у театрі "Долбі" в Голлівуді.

Чому це важливо?

У своїх промовах автори фільму наголошують на тому, що одним із основних завдань є розказати світові про жахи війни, які переживають українці. Номінації на "Оскар" допоможуть досягти світового розголосу та втримати увагу до України.

Вочевидь, саме тому одним із промо фільму було викладення його у відкритий доступ американського YouTube.

"Попри те, що ця війна, мабуть, найбільш задокументована в історії людства, Маріуполь є винятком та феноменом. Зважаючи на те, що його трагедія — це символ російського вторгнення, — вона, на відміну від, до прикладу, Бучі або Ізюма, мало задокументована. Протягом кількох тижнів ми були єдиними міжнародними журналістами в місті, і крім наших матеріалів, є лиш небагато кадрів, що зняті жителями на мобільні телефони. Знову — виняткове явище в сучасному світі. Їх обмаль, частину видалили на російських блокпостах, все інше взагалі не зафільмоване через те, що в місті не було електрики. Саме тому так важливо намагатися опублікувати кожен кадр", — зауважував Чернов.

Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube і TikTok

Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media