У галереї "Модерн" БК Лазареваца (Сербія) у межах програми кінофестивалю документального кіно "Ехо Бельдокса" (Beldocs Echo) мали показати фільм Мстислава Чернова "20 днів у Маріуполі". Однак сербська радикальна партія назвала його антиросійською пропагандою і попросила заборонити покази по всій країні. Показ фільму скасували.
Про це 18 жовтня Суспільному Культура повідомила команда фільму.
У статті, яка вийшла в місцевих ЗМІ, написано, що Сербська радикальна партія закликала скасувати рекламу фільму та "звертається до компетентних органів з проханням не допустити рекламу цього фільму будь-де в Сербії".
"Виникає питання, хто фінансує просування цього вкрай антиросійського пропагандистського фільму київського режиму. Фільм розповідає про нібито російське вторгнення в Україну. Просування такої позиції суперечить офіційній політиці Республіки Сербія, яка займає нейтральну позицію з початку російської спецоперації в Україні", — йдеться в заяві партії.
Організатори фестивалю вже заявили, що не погоджуються з цією позицією: "Для нас важливо, щоб ви знали, що Beldocs не стоїть за цим рішенням і не брав у ньому участі. Ми вважаємо, що кожен показ цього фільму перед сербським глядачем важливий, і ми докладемо всіх зусиль, щоб показати цей фільм знову якомога швидше".
Незалежна асоціація сербських журналістів водночас вважає поразкою те, що культурний центр Лазареваца піддався тиску та вирішив прибрати фільм з репертуару, зауваживши, що стрічку вже показували в межах кінофестивалю у травні 2023 року.
Організація також вважає це скасування "мовчазною цензурою" та порушенням законів про публічну інформацію та засоби масової інформації й кінематографію, оскільки заборонити розповсюдження може лише суд, "але зараз — не той випадок".
Також там засудили тиск з боку Сербської радикальної партії та закликали "всіх політичних діячів не нав'язувати свою ідеологію через культуру".
Сам Чернов так відреагував на новину: "Команді «20 днів в Маріуполі» прикро чути новини про скасування показів фільму в Сербії. Нашою метою завжди було і буде робити все, щоб світ бачив і пам'ятав про трагедії людей, які втратили свої сім'ї, своє місто і свої життя під час облоги Маріуполя".
Що відомо про фільм "20 днів у Маріуполі"
"20 днів у Маріуполі" — це режисерський дебют воєнного кореспондента, фотографа, відеографа та письменника Мстислава Чернова.
До створення картини долучилися фотограф Євген Малолєтка та продюсерка й журналістка Василіса Степаненко. Вони стали останніми журналістами, які висвітлювали початок знищення Росією Маріуполя — за це усі троє отримали Пулітцерівську премію.
Світова прем'єра стрічки відбулася на фестивалі незалежного кіно у США "Санденс", де фільм отримав приз глядацьких симпатій.
А у вересні 2023 року оскарівський комітет вирішив, що саме ця стрічка представлятиме Україну серед претендентів на номінацію на премію "Оскар" у категорії "Найкращий міжнародний повнометражний фільм".
Також робота отримала:
- спеціальну нагороду Тіма Гетерінгтона на фестивалі документального кіно Sheffield DocFest 2023 у Великій Британії;
- нагороду Міжнародного кінофестивалю у Клівленді (США);
- нагороду DocAviv (Ізраїль);
- нагороду DocEdge (Нова Зеландія);
- премію Cinema for Peace (Німеччина);
- премію Royal Television Society (Велика Британія);
- перемогу в національному повнометражному конкурсі "DOCU/Україна" 20-го Міжнародного фестивалю документального кіно про права людини Docudays UA.
Кінокритики та глядачі також сприйняли стрічку позитивно: на сайті Rotten Tomatoes фільм отримав рейтинг 100 % та відзнаку "Сертифікована свіжість", яка присуджується фільмам із найкращими рецензіями. Рейтинг на платформі IMDb — 8,5, на Metacritic — 83 бали з позначкою must see.
Читайте нас у Facebook, Instagram і Telegram, дивіться наш YouTube
Поділіться своєю історією з Суспільне Культура. З нами можна зв'язатися у соціальних мережах та через пошту: culture@suspilne.media