У четвер, 31 жовтня, Андрія Костіна звільнили з посади генерального прокурора, яку він обіймав з 2022 року. Він подав у відставку після справи з фіктивними інвалідностями у прокурорів Хмельницької області.
Відповідний указ №745 про звільнення розміщений на сайті Офісу президента.
22 жовтня генеральний прокурор України Андрій Костін подав у відставку. Це сталося на тлі розслідувань у зв’язку з поширенням інформації про те, що 50 прокурорів Хмельницької області незаконно отримали статус інвалідності. 29 жовтня Верховна рада підтримала проєкт постанови №12153 про надання згоди на звільнення Андрія Костіна з посади генерального прокурора.
Костін очолював Офіс генпрокурора з 28 липня 2022 року, замінивши на цій посаді Ірину Венедіктову. Тоді президент Володимир Зеленський визначив головними завданнями нового керівника ОГПУ відновлення справедливості, відстоювання інтересів України, її суверенітету й територіальної цілісності.
Реформи МСЕК
Нагадаємо, що 22 жовтня Зеленський провів засідання РНБО. Темою були розслідування стосовно несправжніх інвалідностей у прокурорів. РНБО ухвалило низку рішень, зокрема цифровізацію, ліквідування МСЕК до кінця року, перевірку та аудит щодо інвалідності посадовців.
Пізніше міністр охорони здоровʼя Віктор Ляшко заявив, що після ліквідації МСЕК їхні повноваження будуть передані до кластерних і надкластерних лікарень у регіонах, які мають необхідні кваліфікації та обладнання.
29 жовтня Верховна рада проголосувала за законопроєкт про вдосконалення МСЕК. Раніше голова Комітету ВР з питань здоров'я нації, медичної допомоги та медичного страхування Михайло Радуцький пояснював, що прийняти та підписати у президента документ мають до нового року, щоб "у січні 2025-го вже все запрацювало по нових умовах".
Що відомо про наявність інвалідності у прокурорів Хмельницької області
16 жовтня редактор видання "Цензор.нет" Юрій Бутусов опублікував матеріал, у якому вказав, що 49 прокурорів Хмельницької області оформили інвалідність, до чого, за його словами, можуть бути причетні колишня керівниця Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяна Крупа і її син Олександр Крупа, який очолював Пенсійний фонд в Хмельницькій області.
Генпрокурор Костін наказав провести службове розслідування. Перевіряють усі прокуратури України. Також після повідомлень стосовно хмельницьких прокурорів Офіс генпрокурора ініціював створення робочої групи щодо хабарництва в МСЕК.
У коментарі Суспільне Хмельницький прессекретарка обласної прокуратури Марина Тисячна розповіла, що не може надавати інформацію про те, чи мають прокурори і їхні дружини інвалідність, адже це конфіденційна інформація і медична таємниця.
У 2020 році Суспільне зняло документальний фільм-розслідування "Помилка 83" про складнощі в оформленні інвалідності для тих, хто цього потребує, та про покарання за хабарництво у системі МСЕК.