Верховна рада України сьогодні, 29 жовтня, ухвалила в цілому законопроєкт про вдосконалення МСЕКМедико-соціальна експертна комісія — заклад у системі охорони здоров'я, який визначає, чи потрібно надати людині інвалідність. Згідно з ним, учасники комісії та пацієнти можуть проходити МСЕК онлайн, а результати її записуватимуть до електронної системи охорони здоров’я.
Про це повідомила в Telegram народна депутатка України Ірина Геращенко.
За її повідомленням, законопроєкт підтримали 284 депутати. Водночас Геращенко нагадала про указ президента Володимира Зеленського від 22 жовтня, який передбачає ліквідацію медико-соціальних експертних комісій з 31 грудня 2024 року.
А поки що парламент ухвалив такі зміни для МСЕК:
- можливість онлайн-участі на засіданнях МСЕК, що зменшить витрати часу та коштів для пацієнтів;
- зміни в порядку встановлення інвалідності: пропонується замість особистої присутності розглядати документи пацієнтів для експертизи;
- внесення інформації про результати МСЕК до електронної системи охорони здоров’я (ЕСОЗ) для спрощення доступу лікарів до даних і пришвидшення ухвалення рішень й прозорості;
- на засідання МСЕК можуть бути присутні адвокати чи інші уповноважені представники людей з інвалідністю;
- пацієнти зможуть запрошувати на засідання МСЕК своїх лікарів;
- люди з інвалідністю, їхні адвокати/представники зможуть самостійно здійснювати відео-, аудіофіксацію засідань МСЕК, фотографувати документи МСЕК;
- Кабінет міністрів має встановити максимальні терміни, протягом яких мусять проводити засідання МСЕК та ухвалювати рішення;
- люди з інвалідністю, їхні адвокати/представники можуть самі налагодити процедуру оскарження рішень МСЕК;
- Кабмін має визначити підстави, за яких засідання МСЕК проводиться дистанційно чи на виїзді, а рішення ухвалюють заочно;
- Кабмін встановить вичерпний перелік грубих порушень, за вчинення яких члени МСЕКів на певний строк позбавляються членства в комісіях всіх рівнів та права виконувати функції та брати участь у прийнятті рішень у сфері визначення інвалідності;
- організація та встановлення чіткого розділення МСЕКів на комісії першого, другого та інших рівнів.
Новину доповнено о 14:22, додано кілька пунктів змін у МСЕК.
Що передувало
Президент Володимир Зеленський 22 жовтня провів засідання Ради національної безпеки і оборони (РНБО). Темою були розслідування стосовно несправжніх інвалідностей у прокурорів. РНБО ухвалило низку рішень, зокрема цифровізацію, ліквідування МСЕК до кінця року, перевірку та аудит щодо інвалідності посадовців.
МОЗ України розпочало перевірки обґрунтованості рішень МСЕК щодо встановлення інвалідності чоловікам віком від 18 до 60 років, прийнятих під час воєнного стану. Переглянуто понад 90 тисяч справ і розпочато співпрацю з правоохоронними органами, що призвело до затримань і вручення підозр, але цих результатів недостатньо.
В результаті звільнено керівників Центральної медико-соціальної експертної комісії МОЗ, інших пов'язаних інститутів і співробітників, які відповідали за цей напрям, міністр охорони здоров'я Віктор Ляшко оголосив про ліквідацію Центральної МСЕК до 27 жовтня.
Генеральний прокурор України Андрій Костін подав у відставку. Це сталося на тлі розслідувань у зв’язку з поширенням інформації про те, що 50 прокурорів Хмельницької області незаконно отримали статус інвалідності.
Згодом Кабінет міністрів дозволив Міністерству охорони здоров'я покласти права та обов'язки Центральної МСЕК на Український державний науково-дослідний інститут (НДІ) медико-соціальних проблем інвалідності.
Що відомо про наявність інвалідності у прокурорів Хмельницької області
16 жовтня редактор видання "Цензор.нет" Юрій Бутусов опублікував матеріал, у якому вказав, що 49 прокурорів Хмельницької області оформили інвалідність, до чого, за його словами, можуть бути причетні колишня керівниця Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяна Крупа і її син Олександр Крупа, який очолював Пенсійний фонд в Хмельницькій області.
Генпрокурор Костін наказав провести службове розслідування. Перевіряють усі прокуратури України. Також після повідомлень стосовно хмельницьких прокурорів Офіс генпрокурора ініціював створення робочої групи щодо хабарництва в МСЕК.
У коментарі Суспільне Хмельницький прессекретарка обласної прокуратури Марина Тисячна розповіла, що не може надавати інформацію про те, чи мають прокурори і їхні дружини інвалідність, адже це конфіденційна інформація і медична таємниця.
У 2020 році Суспільне зняло документальний фільм-розслідування "Помилка 83" про складнощі в оформленні інвалідності для тих, хто цього потребує, та про покарання за хабарництво у системі МСЕК.