Правоохоронні органи в Україні на сьогодні визначили 721 підозрюваного у вчиненні воєнних злочинів. 514 людей — обвинувачені, а засуджено 133 злочинців. Також Офіс генпрокурора працює над створенням Міжнародного трибуналу щодо військової агресії РФ.
Про це 29 жовтня у Верховній раді розповів генеральний прокурор України Андрій Костін, коли підбивав підсумки своєї роботи на посаді, передає кореспондентка Суспільного.
"Сьогодні, впевнено, можу сказати, що Україна, перебуваючи в умовах війни, що триває, не тільки системно документує, але розслідує воєнні злочини. І навіть більше — впроваджує інновації в цій сфері. Станом на сьогодні вже маємо 721 підозрюваного, 514 обвинувачених, 133 воєнних злочинці засуджено", — сказав він.
Костін додав, що під час вторгнення триває робота над створенням Міжнародного трибуналу щодо військової агресії Росії. Наразі іде дискусія щодо його юридичної моделі.
На базі Євроюсту вже понад рік працює Міжнародний центр з переслідування за злочини агресії, в якому 16 прокурорів з 6 країн збирають і систематизують докази для майбутнього трибуналу.
"Розвиваємо співпрацю на основі принципу універсальної юрисдикції. Витискаємо підозри російським військовому в чиненні воєнних злочинів від Сполучених Штатів та Литви. Загалом понад 20 держав у світі розслідують злочини країни-агресора. З березня 2022 року працює спільна слідча група на базі Євроюсту за участі 7 країн", — розповів також Костін.
Раніше уповноважений Верховної ради України з прав людини Дмитро Лубінець, посилаючись на дані ОГПУ, заявив, що Україна зафіксувала більш як 100 випадків, коли російські солдати розстрілюють українських військових, які здалися чи здаються в полон. Загальна кількість страчених — 102.
Офіс прокурора також підрахував, що від початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну українські прокурори зафіксували 316 фактів сексуального насильства, пов’язаного з конфліктом. Серед потерпілих – 200 жінок, 114 чоловіків та 15 неповнолітніх (14 дівчат та 1 хлопець).
Відставка Костіна
22 жовтня генеральний прокурор України Андрій Костін подав у відставку. Це сталося на тлі розслідувань у зв’язку з поширенням інформації про те, що 50 прокурорів Хмельницької області незаконно отримали статус інвалідності. 29 жовтня Верховна рада підтримала проєкт постанови №12153 про надання згоди на звільнення Андрія Костіна з посади генерального прокурора.