Президент Володимир Зеленський 22 жовтня провів засідання Ради національної безпеки і оборони (РНБО). Темою були розслідування стосовно несправжніх інвалідностей у прокурорів. РНБО ухвалило низку рішень, зокрема цифровізацію, ліквідування МСЕКМедико-соціальна експертна комісія — заклад у системі охорони здоров'я, який визначає, чи потрібно надати людині інвалідність до кінця року, перевірку та аудит щодо інвалідності посадовців.
Про це йдеться в повідомленні Зеленського.
"Встановлено багато фактів порушень та очевидно фальшивих інвалідностей посадовців", — пише глава держави.
РНБО визначила перелік рішень, які, за словами політика, "повернуть справедливість". Зеленський затвердив ухвали в указі №732/2024. Ідеться про такі заходи:
- цифровізація процесів проходження всіх етапів МСЕК — на план цифровізації відведено 2 тижні;
- реальна перевірка декларацій членів МСЕК;
- перевірка протягом 3 місяців і перегляд необґрунтованих рішень щодо інвалідності посадовців;
- аудит пенсійних нарахувань з інвалідності посадових осіб — на це РНБО і президент відвели тиждень;
- законодавчі зміни для невідкладного реформування системи МСЕК;
- перегляд системи та механізму нарахувань пенсій посадовцям держорганів.
Зокрема, новий указ Зеленського передбачає, що Міністерство оборони здоров'я розробить зміни до законодавства про те, як людину оцінюватимуть на наявність підстав для інвалідності.
Це передбачає ліквідацію медико-соціальних експертних комісій з 31 грудня 2024 року.
У вечірньому відеозверненні президент Зеленський анонсував, що в Україні проведуть повний аудит пенсій та інших нарахувань усім посадовцям, які організували собі інвалідності.
На засіданні РНБО доповідали керівник Служби безпеки України Василь Малюк, а також пул Кабінету міністрів, дотичний до теми: прем'єр-міністр Денис Шмигаль, міністр внутрішніх справ Ігор Клименко, міністр охорони здоровʼя України Віктор Ляшко та міністерка соціальної політики України Оксана Жолнович.
Зеленський підсумував також, що за теперішню ситуацію має бути персональна та політична відповідальність і потрібні відповідні кадрові рішення.
Одразу після засідання Офіс генпрокурора України сповістив, що керівник ОГПУ Андрій Костін іде у відставку.
Що відомо про наявність інвалідності у прокурорів Хмельницької області
16 жовтня редактор видання "Цензор.нет" Юрій Бутусов опублікував матеріал, у якому вказав, що 49 прокурорів Хмельницької області оформили інвалідність, до чого, за його словами, можуть бути причетні колишня керівниця Хмельницького обласного центру медико-соціальної експертизи Тетяна Крупа і її син Олександр Крупа, який очолював Пенсійний фонд в Хмельницькій області.
У зв’язку з поширенням такої інформації генеральний прокурор Костін підписав наказ про проведення службового розслідування. Перевіряють усі прокуратури України.
У коментарі Суспільне Хмельницький прессекретарка обласної прокуратури Марина Тисячна розповіла, що не може надавати інформацію про те, чи мають прокурори і їхні дружини інвалідність, адже це конфіденційна інформація і медична таємниця. За її словами, перевірки вже розпочалися, триває збір інформації. Цей процес розпочали не лише на Хмельниччині, але й в інших областях країни.
Також після повідомлень стосовно хмельницьких прокурорів Офіс генпрокурора ініціював створення робочої групи щодо хабарництва в МСЕК.
За інформацією, яку розмістили на сайті Офісу головного прокурора, на сьогодні встановлено, що 61 прокурор органів прокуратури Хмельниччини має інвалідність. Це Хмельницька обласна прокуратура та окружні прокуратури Хмельницької області. 80% з них — 50 осіб — отримали інвалідність до початку повномасштабного вторгнення. Наказом генерального прокурора 17 жовтня Олексія Олійника звільнили з адміністративної посади керівника Хмельницької обласної прокуратури за власним бажанням. Обов'язки керівника тимчасово виконуватиме перший заступник Юрій Висоцький.
У 2020 році Суспільне зняло документальний фільм-розслідування "Помилка 83" про складнощі в оформленні інвалідності для тих, хто цього потребує, та про покарання за хабарництво у системі МСЕК.