Байден тиснув на Словенію для швидшого обміну в'язнями — CNN

Президент США Джо Байден і віцепрезидентка Камала Гарріс вітають Евана Гершковича в аеропорту округу Принс-Джордж, штат Меріленд, США, 1 серпня 2024 року. Getty Images

Президент США Джо Байден незадовго до того, як вийти з виборчих перегонів, телефонував прем'єр-міністру Словенії, аби той пришвидшив підготовку до обміну в'язнями, який відбувся 1 серпня. У Словенії перебували російські засуджені Артем і Анна Дульцеви.

Про це дізналися журналісти CNN.

Високопосадовець США, сказав виданню, що остаточний список на обмін склали наприкінці березня. У квітні президент Байден надіслав листа канцлеру Німеччини Олафу Шольцу, і на початку червня ФРН нарешті погодилася звільнити полковника ФСБ Вадима Красікова — ключову фігуру для Путіна в обміні.

Віцепрезидентка США Камала Гарріс перебувала на Мюнхенській конференції з безпеки, коли стало відомо про смерть Олексія Навального, якого теж мали обміняти. Гарріс попросила про зустріч із прем’єр-міністром Словенії Робертом Голобом. Головна мета цієї зустрічі, як сказав представник Білого дому, — тиск на словенського прем’єра щодо просування у звільненні двох громадян Росії, Артема та Анни Дульцевих. У Словенії вони були під вартою за шпигунство на користь РФ.

Байден також тиснув на Словенію, пише CNN. За кілька хвилин до оголошення про завершення своєї президентської кампанії у 2024 році Байден зателефонував словенському прем'єру і закликав його вивести угоду на фінішну пряму.

Що відомо про обмін полоненими між РФ та країнами Заходу

Напередодні ЗМІ повідомили, що за останні кілька днів десятьох засуджених у Росії за політичними статтями вивезли у невідомому напрямку. У списку опозиціонер Ілля Яшин, правозахисник Олег Орлов, журналіст Володимир Кара-Мурза, звинувачений у шпигунстві американець Пол Вілан, соратниці Навального Ксенія Фадєєва та Лілія Чанишева, художниця Саша Скочиленко, Кевін Лік, петербурзький художник Данило Крінарі та журналістка Марія Пономаренко.

Reuters написало, що зникнення в'язнів може свідчити про те, що їх збираються обміняти на засуджених (зокрема, за кіберзлочини чи шпигунство) росіян у країнах Заходу.

Згодом стало відомо, що під координацією розвідки Туреччини в Анкарі 1 серпня відбувся великий обмін ув'язненими між РФ та країнами Заходу. У канцелярії президента Туреччини зазначали, що обміняються полоненими США, Німеччина, Польща, Словенія, Норвегія, Росія, Білорусь. Турецьке управління розвідки повідомило, що загалом обміняли 26 полонених з семи країн: 10 звільнених, у тому числі двоє дітей, у межах обміну в Анкарі прямують до Росії, 13 — до Німеччини та троє — до США. Остаточний список обміняних офіційно ще не оголошували.

У Білому домі підтвердили, що під час обміну ув'язненими звільнили трьох громадян США та одного власника грін-карти, яких ув'язнили в Росії. Мовиться про колишнього морського піхотинця США Пола Вілана, репортера WSJ Евана Гершковича, журналістів Алсу Курмашеву та Володимира Кара-Мурзу.

Володимир Путін підписав укази про помилування 13 ув'язнених у Росії, аби повернути у межах обміну полоненими між РФ та країнами Заходу російських громадян.