Путін помилував 13 ув'язнених у РФ, аби обміняти їх на громадян Росії

Керівник Росії Володимир Путін під час брифінгу з президентом В'єтнаму То Ламом в президентському палаці в Ханої, В'єтнам, 20 червня 2024 року. REUTERS/Pool/MINH HOANG

Володимир Путін підписав укази про помилування 13 ув'язнених у Росії, аби повернути у межах обміну полоненими між РФ та країнами Заходу російських громадян.

Про це йдеться на сайті Кремля.

"Володимир Путін підписав укази про помилування Вілана Пола Ніколаса, Ліка Кевіна Вікторовича, Гершковича Евана, Вороніна Демурі Ілліча, Кара-Мурзи Володимира Вікторовича, Курмашевої Алсу Хамідівни, Чанишевої Лілії Айратівни, Останіна Вадима Валерійовича, Фадєєвої Ксенії Владиславівни, Скочиленко Олександри Юріївни, Яшина Іллі Валерійовича, Пивоварова Андрія Сергійовича, Орлова Олега Петровича", — мовиться у повідомленні.

Там додали, що російська сторона вдячна самопроголошеному президенту Білорусі Олександру Лукашенку "за жест доброї волі й помилування" засудженого до смертної кари громадянина Німеччини Ріко Крігера. У Кремлі зауважили, що також у Москві вдячні керівництву всіх країн, які сприяли в підготовці обміну.

Що відомо про обмін полоненими між РФ та країнами Заходу

Напередодні ЗМІ повідомили, що за останні кілька днів десятьох засуджених у Росії за політичними статтями вивезли у невідомому напрямку. У списку опозиціонер Ілля Яшин, правозахисник Олег Орлов, журналіст Володимир Кара-Мурза, звинувачений у шпигунстві американець Пол Вілан, соратниці Навального Ксенія Фадєєва та Лілія Чанишева, художниця Саша Скочиленко, Кевін Лік, петербурзький художник Данило Крінарі та журналістка Марія Пономаренко.

Reuters написало, що зникнення в'язнів може свідчити про те, що їх збираються обміняти на засуджених (зокрема, за кіберзлочини чи шпигунство) росіян у країнах Заходу.

Згодом стало відомо, що під координацією розвідки Туреччини в Анкарі 1 серпня відбувся великий обмін ув'язненими між РФ та країнами Заходу. У канцелярії президента Туреччини зазначали, що обміняються полоненими США, Німеччина, Польща, Словенія, Норвегія, Росія, Білорусь. Турецьке управління розвідки повідомило, що загалом обміняли 26 полонених з семи країн: 10 звільнених, у тому числі двоє дітей, у межах обміну в Анкарі прямують до Росії, 13 — до Німеччини та троє — до США. Остаточний список обміняних офіційно ще не оголошували.

У Білому домі підтвердили, що під час обміну ув'язненими звільнили трьох громадян США та одного власника грін-карти, яких ув'язнили в Росії. Мовиться про колишнього морського піхотинця США Пола Вілана, репортера WSJ Евана Гершковича, журналістів Алсу Курмашеву та Володимира Кара-Мурзу.