Відбувся обмін ув'язненими РФ та Заходу. Літак зі звільненими громадянами США приземлився під Вашингтоном. Що відомо

Важливо
Еван Гершкович повернувся в США, його вітають родичі і президент Джо Байден, аеропорт округу Принс-Джордж, штат Меріленд, США, 1 серпня 2024 року. Getty Images/Mostafa Bassim/Anadolu

В Анкарі під координацією розвідки Туреччини відбувся великий обмін ув'язненими між РФ та країнами Заходу. Загалом обміняли 24 ув'язнених та двох дітей.У Білому домі офіційно підтвердили про звільнення репортера WSJ Евана Гершковича, колишнього морського піхотинця США Пола Вілана, журналістів Алсу Курмашевої і Володимира Кара-Мурзи.

Про це повідомляє Reuters з посиланням на канцелярію президента Туреччини.

У канцелярії зазначили, що обміняються полоненими США, Німеччина, Польща, Словенія, Норвегія, Росія, Білорусь.

Турецьке управління розвідки повідомило, що загалом обміняли 26 полонених з семи країн: 10 звільнених, у тому числі двоє дітей, у рамках обміну в Анкарі прямують до Росії, 13 — до Німеччини та троє — до США.

За інформацією турецької сторони, в рамках обміну Росія звільняє репортера Wall Street Journal Евана Гершковича та колишнього морського піхотинця США Пола Вілана, опозиціонера Іллю Яшина. Як пише видання "Ехо", Яшин зателефонував батькам з Анкари.

Крім того, звільнено громадянина Німеччини Ріко Крігера, якого засудили до смертної кари у справі про вибух на залізничній станції Озерище неподалік Мінська у жовтні 2023 року.

Канцелярія президента Туреччини також повідомила, що Німеччина звільнила полковника ФСБ Вадима Красікова, який відбував довічне ув'язнення за вбивство чеченського польового командира. Підозрюється, що вбивство скоєно на замовлення російської влади.

Саша Скочиленко повідомила своїй дівчині Соні Суботіній, що вона після обміну летить з Анкари до Кельна.

Про звільнення Олега Орлова повідомив правозахисний центр "Меморіал". Орлов зателефонував дружині з літака і повідомив, що летить у Кельн.

Раніше президент корпорації Радіо Вільна Європа/Радіо Свобода Стівен Капус повідомив, що в рамках обміну звільнять журналістку РС Алсу Курмашову.

WSJ також повідомила про звільнення свого репортера Евана Гершковича.

Звільнені Росією ув'язнені повинні прибути до аеропорту Кельн/Бонн. Їх зустріне канцлер Німеччини Олаф Шольц. Він також зробить заяву перед камерами, повідомляє Bild.

Як пише WSJ, представники Білого дому, американські дипломати та співробітники ЦРУ перетнули Європу та Близький Схід у пошуках дружніх урядів, готових звільнити російських шпигунів, які перебувають у в'язницях, в обмін на американців, утримуваних Кремлем.

У центрі угоди був полковник ФСБ Вадим Красіков, який відбував довічне ув'язнення за вбивство чеченського польового командира. Підозрюється, що вбивство скоєно на замовлення російської влади. Газета зазначає, що лідер РФ Володимир Путін домагався звільнення Красікова з 2021 року.

Оскільки протягом року США намагалися витягнути Гершковича, Вілана та інших, не пропонуючи натомість Красікова, високопоставлені російські розвідники чітко дали зрозуміти, що угоди без нього не буде. Зрештою німецькі чиновники погодилися, вимагаючи натомість десяток російських полонених, зазначає газета.

Кого звільнила Росія

За інформацією Кремля, лідер РФ Володимир Путін підписав укази про помилування: Пола Вілана, Кевіна Ліка, Евана Гершковича, Демурі Вороніна, Володимира Кара-Мурзи, Алсу Курмашевої, Лілії Чанишевої, Вадима Останіна, Ксенії Фадєєвої, Олександри Скочиленко, Іллі Яшина, Андрія Пивоварова, Олега Орлова.

Зазначається, що рішення про підписання указів було прийнято з метою повернення громадян РФ, затриманих та ув'язнених на території іноземних держав.

Крім того у списках звільнених громадянин Німеччини Ріко Крігер, якого засудили до смертної кари у справі про вибух на залізничній станції Озерище неподалік Мінська у жовтні 2023 року.

Кого Захід віддав Росії в рамках обміну

Щодо десятьох росіян, то більшість були затримані в країнах Європи, кілька — у США, передає DW.

В рамках угоди Захід обміняв:

Вадима Красікова, полковникп ФСБ, колишнього офіцер розвідки, ветерана радянсько-афганської війни. У серпні 2019 року його засудили у Німеччині до довічного терміну за вбивство колишнього чеченського польового командира Зелімхана Хангошвілі. Слідчі підозрюють, що вбивство скоєно на замовлення російської влади. На початку лютого 2024 року Володимир Путін заявив в інтервʼю американському блогеру Такеру Карлсону, що в "одній із союзних країн США" відбуває термін "людина, яка з патріотичних почуттів усунула бандита в одній з європейських столиць".

У лютому 2024 року також повідомлялося, що Красікова можуть обміняти на російського опозиціонера Олексія Навального. Угода про обмін також включати американського морського піхотинця Пола Вілана та журналіста The Wall Street Journal Евана Гершковича. Проте, як пиcала FT, після смерті Навального у в'язниці, інтерес Берліна до угоди ослаб.

Артема і Анну Дульцевих, з якими повернули також двох їхніх неповнолітніх дітей. Їх затримали у Словенії за шпигунство на користь РФ. Пара видавала себе за громадян Аргентини.

Михайла Мікушина, затриманого в Норвегії за шпигунство на користь Росії. Прикидався бразильським академіком.

Павла Рубцова, затриманого в Польщі за шпигунство,і який представлявся іспанським журналістом Пабло Гонсалесом.

Спецслужбіст Вадим Конощенко, якого етапували з Естонії до США за звинуваченням у допомозі в закупівлях електроніки та обладнання для російського військово-промислового комплексу. 

Російський хакер, син депутата Державної думи РФ, Роман Селезньов, засуджений в США до 27 років тюрми за кіберзлочини та крадіжку персональних даних.

Владислав Клюшин, засуджений в США за IT-злочини, який за даними ЗМІ, є колишнім російським розвідником.

Як повідомляє ТАСС, літак з громадянами Росії, звільненими в результаті обміну полоненими, прибув до Москви з Анкари. Біля трапу прибулих зустрів Володимир Путін, який привітав їх з "поверненням на батьківщину та подякував за вірність присязі". Очільник Кремля також пообіцяв шпигунам державні нагороди.

Що кажуть про обмін ув'язненими у США

Президент США Джо Байден у заяві, опублікованій на сайті Білого дому офіційно підтвердив звільнення репортера WSJ Евана Гершковича, колишнього морського піхотинця США Пола Вілана, журналістів Алсу Курмашевої і Володимира Кара-Мурзи.

"Угода, яка забезпечила їм свободу, була подвигом дипломатії. Загалом ми домовилися про звільнення 16 осіб з Росії, включаючи п’ятьох німців і сімох громадян Росії, які були політичними в’язнями у своїй країні. Деякі з цих жінок і чоловіків роками несправедливо були ув'язнені. Усі вони пережили неймовірні страждання та невизначеність. Сьогодні їхня агонія закінчилася", — йдеться у заяві.

Байден подякував союзникам, включаючи Німеччину, Польщу, Словенію, Норвегію та Туреччину, які підтримували США під час "важких і складних переговорів для досягнення цього результату".

Він наголосив, що не припинить працювати, доки кожен американець, незаконно затриманий або утримуваний у заручниках у всьому світі, не возз’єднається зі своєю родиною. Байден нагадав, що його адміністрація повернула додому понад 70 таких американців, багато з яких були в полоні ще до того, як він став президентом.

Згодом Байден опублікував фото звільнених американців.

Як передає CNN, під час зустрічі з журналістами у Білому домі Байден заявив, що кілька країн на його прохання приєдналися до "важких, складних переговорів" і допомогли зробити можливим цей обмін.

За його словами, обмін ув’язненими вимагав "значних поступок" з боку Німеччини, за які він вдячний канцлеру Олафу Шольцу.

"Я особливо вдячний канцлеру (Німеччини Олафу Шольцу, — ред.). Вимоги, які вони (Росія, — ред.) висували до мене, вимагали від мене отримати значні поступки з боку Німеччини. Вони (Німеччина, — ред.) спочатку вирішили, що не можуть піти на них через людину, про яку йдеться (Вадима Красікова, — ред.), — сказав президент.

Водночас Байден наголосив, що Німеччина не просила нічого в обмін на співпрацю.

Радник з національної безпеки президента США Джейк Салліван на брифінгу наголосив, що Вашингтон разом із партнерами планував звільнити російського "опозиціонера" Олексія Навального в рамках угоди щодо обміну ув'язненими.

"Ми працювали з нашими партнерами над угодою, до якої мав увійти Олексій Навальний, і, на жаль, він помер", — сказав він.

Що кажуть про обмін у Німеччині

Прессекретар канцлера ФРН Олафа Шольца заявив, що уряду Німеччини "нелегко далося" рішення про обмін Вадима Красікова, повідомляє Bild.

"Уряду Німеччини нелегко далося це рішення. Інтерес держави до виконання вироку засудженого злочинця був зіставлений зі свободою, фізичним добробутом і в деяких випадках життям невинних людей, ув'язнених в Росії, тих, хто неправомірно зазнав політичного переслідування", — сказав він.

Важливими мотивами, за словами речника канцлера, були також "обов'язок захищати німецьких громадян" та солідарність зі США.

Водночас газета Frankfurter Allgemeine Zeitung з посиланням на джерела в уряді пише, що в Генеральній прокуратурі спостерігається "розчарування". За даними газети, провідні слідчі Німеччини слабо розуміють, чому так сталося.

За інформацією видання, вирішальну роль у передачі Росії Красікова зіграв міністр юстиції ФРН Марко Бушманн. Він нібито доручив генеральному прокурору Єнсу Роммелю "утриматися від подальшого виконання вироку у справі", щоб Красікова можна було передати РФ.

Джерела FAZ назвали рішення видати Красікова "занадто поблажливим" щодо лідера РФ Володимира Путіна, яке "не бере до уваги" родичів жертви Красікова.

Як відреагували на обмін в Україні

Представник ГУР Міноборони України Андрій Юсов у коментарі Суспільному сказав, що нинішній обмін — гарний сигнал, щоб нагадати, що тисячі українців перебувають у російському полоні і їх треба визволяти.

"Світ бореться за своїх і США борються за своїх громадян. Німеччина. Усі країни і це нормально. РФ — держава-агресор не тільки проти України, а й проти усього вільного світу. І тому сьогодні весь вільний світ побачив, що треба боротися, і що зло не може бути безкарним. Тому це гарний насправді сигнал. Привід для України нагадати, що тисячі українців військових і цивільних в російській неволі і про їхні права не можна мовчати. Боротьбу за них треба продовжити", — сказав він.

Що відомо про звільнених Росією ув'язнених

Еван Гершкович

Еван Гершкович, журналіст Wall Street Journal, був засуджений до 16 років ув'язнення в російській колонії суворого режиму за звинуваченням у шпигунстві, яке уряд США і WSJ засудили як безпідставне і політично мотивоване. Судовий процес над ним проходив у таємниці, а обвинувальний вирок багато хто вважав заздалегідь вирішеним, зважаючи на майже нульовий відсоток виправдувальних вироків у справах про російське шпигунство. Гершкович провів у в'язниці 478 днів.

Володимир Кара-Мурза

Володимир Кара-Мурза, російсько-британський опозиційний політик і журналіст, був засуджений до 25 років ув'язнення в російській в'язниці за державну зраду після того, як він розкритикував війну в Україні. Критик Володимира Путіна, вважається захисником демократії та прав людини в Росії. Лауреат Пулітцерівської премії. З 19-ти років працював радником Бориса Нємцова.

Пол Вілан

Пол Вілан, колишній морський піхотинець США, був засуджений за шпигунство в Росії у 2020 році і відбував 16-річний термін у російській колонії. Вілан, який має громадянство чотирьох країн, включаючи США, послідовно заперечує звинувачення, а його засудження широко критикується міжнародною спільнотою як політично вмотивований акт.

Ілля Яшин

Ілля Яшин, опозиційний діяч в Росії. Яшин був активним критиком Кремля і відбував тюремне ув'язнення за свою політичну діяльність, підтримував Навального. Правозахисний проєкт «Підтримка політв'язнів. Меморіал» визнав Яшина політичним увʼязненим.

Олег Орлов

Олег Орлов, відомий російський правозахисник, співголова організації «Меморіал». Тривалий час займався захистом прав людини в Росії, був ув'язнений за свою критику уряду. У лютому Головинський районний суд Москви засудив Олега Орлова до 2 років 6 місяців колонії за “дискредитацію армії РФ”.

Олександра Скочиленко

Олександра Скочиленко, художниця і активістка, відбувала покарання в російській колонії за поширення так званих "фейкових новин" про російських військових. Була засуджена до 7 років у колонії.

Ріко Крігер

Громадянина Німеччини Ріко Крігера у Білорусі звинуватили у причетності до вибуху на залізничній станції Озерище неподалік Мінська у жовтні 2023 року. Наприкінці червня 2024 року Мінський обласний суд засудив Крігера за звинуваченням за шістьма статтями Кримінального кодексу Білорусі до страти. 30 липня невизнаний низкою країн президент Білорусі Олександр Лукашенко помилував Крігера.

Лілія Чанишева

Лілія Чанишева, російська опозиційна діячка та активістка, екс-керівниця штабу Олексія Навального в Баршкостані. Чанишева брала участь в організації політичних протестів і була увʼязнена російською владою через свою діяльність.

Ксенія Федєєва

Ксенія Фадєєва, опозиційна активістка, колишня депутатка міської думи та екс-ерівниця штабу Олексія Навального в Томську. Суд Томська засудив Фадєєву до дев'яти років колонії. Крім того, Фадєєву оштрафували на 500 тисяч рублів. Її визнали винною в організації діяльності екстремістського співтовариства з використанням службового становища та участі в некомерційній організації, що зазіхає на особистість і права громадян.

Кевін Лік

Навесні 2023 року Верховний суд республіки Адигея на Північному Кавказі засудив 18-річного Ліка до чотирьох років колонії загального режиму за звинуваченням у "державній зраді".

За версією звинувачення, Лік "здійснював візуальне спостереження" та фотографував у Майкопі "місця дислокації" російської військової частини, а потім надсилав фотографії на електронну поштову скриньку "представника іноземної держави". Крім російського громадянства, у Ліка є громадянство Німеччини.

Демурі Воронін

Політолога Демурі Вороніна заарештували у справі про держзраду 19 лютого 2021 року. Тоді повідомлялося, що Воронін підозрюється у передачі одній із країн НАТО відомостей, що становлять державну таємницю. 9 березня 2023 року Московський міський суд його засудив до 13 років і трьох місяців колонії суворого режиму.

Політолог фігурував в одному з епізодів справи журналіста Івана Сафронова, засудженого за звинуваченням у держзраді на 22 роки. За версією ФСБ, журналіст нібито міг передати Вороніну файли із секретною інформацією про військово-технічне співробітництво Росії з кількома країнами.

Вадим Останін

Колишнього координатора штабу Навального у Барнаулі Вадима Останіна затримали у грудні 2021 року під час масових обшуків у колишніх співробітників штабів. 24 липня 2023 року Центральний районний суд Барнаула засудив Останіна на дев'ять років колонії загального режиму. Його визнали винним у тому, що він "продовжив екстремістську діяльність" після заборони штабів Навального, хоча він звільнився задовго до цього.

Андрій Пивоваров

31 травня 2021 року колишнього главу "Відкритої Росії" Андрія Пивоварова затримали в аеропорту Пулково. Проти нього порушили кримінальну справу за статтею про провадження діяльності небажаної організації. Підставою для звинувачення стало те, що 12 серпня 2020 року, перебуваючи у Краснодарі, Пивоваров опублікував у Facebook інформаційний матеріал "Об'єднані демократи" з агітацією зі збору коштів.

У липні 2022 Пивоварова засудили до 4 років колонії. Крім того, протягом 8 років йому заборонено займатись громадсько-політичною діяльністю, у тому числі з використанням інтернету. У травні 2023 року його перевели на суворий режим у карельській колонії, неодноразово поміщали до ШІЗО.