У межах обміну ув'язненими між РФ та країнами Заходу планували обміняти російського опозиціонера Олексія Навального, який помер у в'язниці.
Це на брифінгу підтвердив радник президента США з нацбезпеки Джейк Салліван.
"Ми працювали з нашими партнерами над угодою, яка включала б Олексія Навального. І, на жаль, він помер", — заявив Салліван.
Як тривала підготовка до обміну полоненими
Радник президента США з нацбезпеки зауважив, що Джо Байден особисто долучився до дипломатичних зусиль, які призвели до обміну ув'язненими. Мовиться, зокрема, про численні розмови з канцлером Німеччини Олафом Шольцом та іншими лідерами країн, які надали частину росіян у межах обміну.
"За його вказівкою професіонали з нашої національної безпеки, зовнішньої політики й розвідки працювали невтомно і невпинно, щоб забезпечити звільнення 16 осіб, які були затримані в Росії", — сказав Салліван.
Також радник президента США з нацбезпеки підтвердив, що для того, аби сприяти угоді щодо обміну, не послаблювали санкції. Окрім того, він зауважив, що не було безпосередньої взаємодії з Володимиром Путіним. Водночас подробиць Салліван не розкрив.
"Була широка взаємодія з російськими офіційними особами під час цього процесу. Я не буду вдаватися в подробиці, тому що ці канали є чутливими й потребують захисту саме з цієї причини, тому що наявність цих чутливих каналів дозволяє нам досягати таких результатів", — заявив радник президента США з нацбезпеки.
Що відомо про смерть Навального у російській в'язниці
У п'ятницю, 16 лютого, у Росії заявили, що опозиціонер Олексій Навальний помер у тюрмі після прогулянки.
17 лютого прессекретарка російського опозиціонера Навального Кіра Ярмиш підтвердила його смерть та заявила, що Навального убили. Згодом Ярмиш написала, що адвокат та мати Навального приїхали до салехардського моргу, але він виявився зачиненим, хоча у колонії запевняли, морг працює і тіло опозиціонера перебуває там.
Німецьке видання Bild повідомило, що Володимир Путін хотів отримати агента Вадима Красікова, який сидить у німецькій в'язниці. Обговорювалося, що в обмін Путін звільнить Навального.
19 лютого прессекретарка Навального Кіра Ярмиш заявила, що причина смерті російського опозиціонера Олексія Навального досі "не встановлена".
19 лютого високий представник Європейського Союзу Жозеп Боррель перед зустріччю міністрів закордонних справ ЄС запропонував перейменувати європейський режим санкцій за порушення прав людини на честь Навального.
22 лютого мати Навального заявила, що їй показали тіло сина, але російська влада ставить їй умови, де і як він повинен бути похований. До того ж за її словами, їй почали "погрожувати".
Згодом соратники Навального, який помер у в'язниці, заявили, що готувався обмін політика і пов'язали його смерть з обміном.
У березні Володимир Путін заявив, що погодився на обмін опозиційного політика Олексія Навального за кілька днів до його смерті в колонії. Очільник Кремля зазначив, що мав одну умову — щоб Навальний ніколи не повертався в Росію.
Що відомо про обмін полоненими між РФ та країнами Заходу
Напередодні ЗМІ повідомили, що за останні кілька днів десятьох засуджених у Росії за політичними статтями вивезли у невідомому напрямку. У списку опозиціонер Ілля Яшин, правозахисник Олег Орлов, журналіст Володимир Кара-Мурза, звинувачений у шпигунстві американець Пол Вілан, соратниці Навального Ксенія Фадєєва та Лілія Чанишева, художниця Саша Скочиленко, Кевін Лік, петербурзький художник Данило Крінарі та журналістка Марія Пономаренко.
Reuters написало, що зникнення в'язнів може свідчити про те, що їх збираються обміняти на засуджених (зокрема, за кіберзлочини чи шпигунство) росіян у країнах Заходу.
Згодом стало відомо, що під координацією розвідки Туреччини в Анкарі 1 серпня відбувся великий обмін ув'язненими між РФ та країнами Заходу. У канцелярії президента Туреччини зазначали, що обміняються полоненими США, Німеччина, Польща, Словенія, Норвегія, Росія, Білорусь. Турецьке управління розвідки повідомило, що загалом обміняли 26 полонених з семи країн: 10 звільнених, у тому числі двоє дітей, у межах обміну в Анкарі прямують до Росії, 13 — до Німеччини та троє — до США. Остаточний список обміняних офіційно ще не оголошували.
У Білому домі підтвердили, що під час обміну ув'язненими звільнили трьох громадян США та одного власника грін-карти, яких ув'язнили в Росії. Мовиться про колишнього морського піхотинця США Пола Вілана, репортера WSJ Евана Гершковича, журналістів Алсу Курмашеву та Володимира Кара-Мурзу.