Боррель: деякі країни ЄС зняли межі на застосування західної зброї для України

Верховний представник Європейського Союзу із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель. Getty Images

Верховний дипломат Європейського Союзу Жозеп Боррель 28 травня поінформував, що деякі країни ЄС зняли обмеження на удари ЗСУ своєю зброєю, яку вони постачають Україні. Водночас в ЄС нема консенсусу щодо виряджання інструкторів в Україну.

Про це він сказав на брифінгу за підсумками засідання Ради ЄС на рівні міністрів оборони.

"Щодо проведення частини навчань в Україні точилися дебати. Але чіткої загальноєвропейської позиції стосовно цього немає, — говорив Боррель. — Хтось вважає, що зрештою відправлять інструкторів, а інструктори — військові, і так чи інакше, це буде відправлення не бойових військ, а військових агентів на українську територію з ризиком, який, безумовно, передбачається. Знаєте, у 27 країн є різні погляди. Я не можу сказати, що є консенсус, аби зробити це завтра".

Дипломат ЄС також висловився щодо обмежень для України бити по воєнних цілях Росії зброєю, яку надає Києву Євросоюз. Деякі країни-члени ЄС були проти цього, але змінили свою думку, зауважив Боррель, і сьогодні вони згодні зняти це обмеження. Водночас таке рішення — право кожної окремої країни. Ніхто не може змусити країну-члена зняти це обмеження, зазначив політик.

Що відомо про обмеження використання західної зброї по території РФ

У США група законодавців вимагає від Міністерства оборони дозволити Україні завдавати ударів по території Росії із застосуванням американської зброї. Заява містить заклик до міністра оборони США Ллойда Остіна "дозволити Україні за певних обставин використовувати надану США зброю для завдання ударів по стратегічних цілях на російській території".

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг в інтерв'ю The Economist заявив, що Україна повинна мати право завдавати ударів по території Росії за допомогою поставленої західної зброї.

27 травня Парламентська Асамблея НАТО закликала уряди своїх країн надати Україні дозвіл бити західною зброєю по території Росії.

Не проти зняти обмеження Польща та Швеція. Але заперечують проти такого Італія, Бельгія та Німеччина.

Що відомо про відправлення в Україну інструкторів з ЄС

Головнокомандувач ЗСУ Олександр Сирський 27 травня повідомив, що після спілкування з французьким колегою Себастьяном Лекорню сторони домовилися про відправку інструкторів з Франції для підготовки українських військовослужбовців.

Після цього французьке медіа BFM TV надіслало запит до Міністерства оборони Франції щодо підтвердження цієї інформації, де це не підтвердили. Там вказали, що такі навчання "є одним з напрямів, що обговорюються".

Пізно ввечері 27 травня Міноборони України опублікувало заяву, що "станом на зараз у нас досі тривають дискусії з Францією та іншими країнами щодо цього питання".