Заступник міністра оборони Польщі Цезарій Томчик на оборонному форумі в Лодзі, Польща, 14 травня 2024 року. Cezary Tomczyk/Facebook

Заступник міністра оборони Польщі Цезарій Томчик заявив, що польська зброя, яку Варшава передає Києву, не має обмежень на удари по військових цілях на території Росії.

Про це Томчик сказав в інтерв'ю Radio ZET, повернувшись із зустрічі міністрів оборони країн ЄС в Брюсселі.

"Польська зброя не має таких обмежень [щодо Росії]. Українці можуть воювати так, як хочуть, і це дуже-дуже важливий аспект цієї допомоги. На Україну напали, Україна має право захищатися так, як вважає за потрібне. Я вважаю, що західні країни також мають зняти такі обмеження", — сказав посадовець.

Як додав Томчик, Польща досі постачає зброю Україні, всього надіслала 44 донації, готується 45-й пакет, це буде за рішенням уряду. Минулий пакет був вартістю 15-20 млрд злотих (1,5-2 млрд гривень), Томчик не уточнив наповнення.

Заступник міноборони також зауважив, що наразі в Польщі немає обговорень про відправлення польських солдатів в Україну, але в майбутньому залежно від ситуації це питання може постати.

Що відомо про обмеження використання західної зброї по території РФ

У США група законодавців вимагає від Міністерства оборони дозволити Україні завдавати ударів по території Росії із застосуванням американської зброї. Заява містить заклик до міністра оборони США Ллойда Остіна "дозволити Україні за певних обставин використовувати надану США зброю для завдання ударів по стратегічних цілях на російській території".

20 травня міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс заявив, що західні союзники України мають зняти обмеження на використання зброї і надати Києву більше свободи для ударів по цілях в Росії. Про те саме 28 травня закликав Захід президент Латвії Едгарс Рінкевичс. Ще в січні президент Естонії Алар Каріс під час візиту в Таллінн Володимира Зеленського зробив аналогічну заяву.

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг в інтерв'ю The Economist заявив, що Україна повинна мати право завдавати ударів по території Росії за допомогою поставленої західної зброї. Заклик Столтенберга підтримав прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала під час робочої зустрічі щодо потреб України в Празі 28 травня.

27 травня Парламентська Асамблея НАТО закликала уряди своїх країн надати Україні дозвіл бити західною зброєю по території Росії.

Не проти зняти обмеження Швеція. Не забороняла удари по РФ Фінляндія. Велика Британія теж дозволила атакувати військові цілі Росії своєю зброєю. Але заперечують проти такого Італія, Бельгія та Німеччина.

Верховний дипломат ЄС Жозеп Боррель 28 травня поінформував, що деякі країни Євросоюзу зняли обмеження на удари ЗСУ своєю зброєю, яку вони постачають Україні.

Президент Франції Емманюель Макрон теж підтримав пропозицію дозволити Україні завдавати ударів по військових об'єктах на території Росії західною зброєю.