Щоб не було витоку інформації: прем'єр Чехії змінив свою промову через Фіцо

ЗМІ
. Прем’єр-міністр Чехії Петр Фіала. Фото: rupoint.cz

Прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала на саміті у Парижі змінив промову під час виступу перед союзниками щодо ініціативи з закупівлі 800 тисяч боєприпасів для України. Він ухвалив таке рішення дізнавшись, що за столом також буде присутній прем'єр Словаччини Роберт Фіцо.

Про це повідомляє Aktuálně.cz з посиланням на дипломатичні джерела.

Видання зазначає, що скасована зустріч урядів Чехії та Словаччини є поки що найпомітнішим наслідком різного ставлення двох держав до України. Однак проросійські погляди словацького прем'єра Роберта Фіцо змінюють поведінку чеської сторони навіть за лаштунками.

Прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала 26 лютого побував у Парижі на саміті щодо підтримки України. Він був скликаний президентом Франції Еммануелем Макроном і мав на меті обмін інформацією про те, як країни-учасниці можуть військово допомогти Україні.

Зазначається, що Макрон спочатку анонсував представників близько 15 країн, а Фіала планував поінформувати інших про те, як триває чеська ініціатива пошуку боєприпасів для України з неєвропейських країн. Він хотів уточнити походження та ціну боєприпасів.

Однак початкові 15 поступово перетворилися на 25 запрошених країн. І серед них був і голова словацького уряду Роберт Фіцо.

Видання нагадує, що напередодні другої річниці вторгнення РФ в Україну, Фіцо заявив, що президента РФ Володимира Путіна "помилково демонізували". Раніше він викликав резонанс, стверджуючи, що життя в Києві цілком нормальне і що країна не повинна отримувати зброю, щоб не затягувати конфлікт.

За словами джерел Aktuálně.cz, коли Фіала дізнався, що Фіцо буде за столом переговорів, він вирішив змінити свою промову. З неї зникло кілька пунктів про чеську ініціативу. "Так, ми це викреслили", — підтвердило джерело в чеській дипломатії.

Найбільш чутливі речі Фіала озвучив кільком керівникам окремо. Глава чеського уряду не хотів, щоб стратегічна інформація про боєприпаси для України через словацького прем'єра потрапила до російських вух.

Зазначається також, що чеська делегація також була здивована запрошенням до Парижа нейтральних країн таких як Австрія та Ірландія. Однак причиною зміни промови Фіали став Фіцо.

Що відомо про Фіцо та як він став прем'єром Словаччини

Лідер партії Smer-SD Роберт Фіцо переміг на дострокових парламентських виборах у Словаччині. 25 жовтня 2023 року його затвердили як нового прем'єр-міністра країни. Він відомий своєю проросійською позицією та виступає проти допомоги Україні.

Партія Smer набрала трохи більше ніж 23% голосів. Проєвропейська партія "Прогресивна Словаччина" на чолі з Міхалом Шимечком посіла друге місце, набравши 17%. Третє місце зайняла партія Петера Пеллегріні "Голос" — 15%.

Smer-SD і "Прогресивна Словаччина" не отримали абсолютну більшість, а тому будуть змушені шукати собі партнерів по коаліції.

Фіцо раніше пообіцяв припинити військові поставки в Україну та прагне до мирних переговорів. Він також критикував санкції проти Росії, виступав проти прав ЛГБТК+ та захищав національне право вето в ЄС. Це риторика, близька до лідера Угорщини Віктора Орбана.

11 січня тисячі люди вийшли на вулиці великих міст, протестуючи проти планів нового уряду Роберта Фіцо внести зміни до кримінального кодексу країни.