У Словаччині пройшли багатотисячні антиурядові мітинги

ЗМІ
Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо на церемонії присяги, Братислава, 25 жовтня 2023 року. AP/Petr David Josek

У Словаччині 11 січня тисячі люди вийшли на вулиці великих міст, протестуючи проти планів нового уряду Роберта Фіцо внести зміни до кримінального кодексу країни.

Про це повідомляє Associated Press.

На центральну площу Братислави вийшли близько 20 тисяч протестувальників. Натовп демонстрантів скандував гасла "Мафія, мафія" та "Досить з нас Фіцо". Зазначається, що з моменту першого антиурядового протесту 7 грудня 2023 року у Братиславі, демонстрації поширилися на 19 словацьких міст.

Уряд Фіцо прагне ліквідувати спеціальну прокуратуру, яка розслідує резонансні злочини, у тому числі справи, пов'язані з наближеними до прем'єра особами. Натомість справи про хабарництво, організовану злочинність та екстремізм планують передати до обласних прокуратур, які не займалися такими злочинами протягом 20 років. Заплановані урядом зміни також передбачають пом'якшення покарань за корупцію.

Законодавство, ухвалене урядом, потребує схвалення парламенту та президента, проте трипартійна коаліція має більшість, щоб подолати очікуване вето президентки Зузани Чапутової. Зі свого боку Чапутова сказала, що вона також готова використати "конституційний виклик законодавству". Проте незрозуміло, яке може прийняти рішення Конституційний суд.

Що відомо про Фіцо та як він став прем'єром Словаччини

Лідер партії Smer-SD Роберт Фіцо переміг на дострокових парламентських виборах у Словаччині. 25 жовтня 2023 року його затвердили як нового прем'єр-міністра країни. Він відомий своєю проросійською позицією та виступає проти допомоги Україні.

Партія Smer набрала трохи більше ніж 23% голосів. Проєвропейська партія "Прогресивна Словаччина" на чолі з Міхалом Шимечком посіла друге місце, набравши 17%. Третє місце зайняла партія Петера Пеллегріні "Голос" — 15%.

Фіцо раніше пообіцяв припинити військові постачання в Україну та прагне до мирних переговорів. Він також критикував санкції проти Росії, виступав проти прав ЛГБТК+ та захищав національне право вето в ЄС. Це риторика, близька до лідера Угорщини Віктора Орбана.

21 листопада 2023 року парламент Словаччини проголосував за вотум довіри новообраному уряду Роберта Фіцо