Роберт Фіцо став прем'єром Словаччини

ЗМІ
. Президентка Словаччини Зузана Чапутова і новопризначений прем’єр-міністр Роберт Фіцо під час церемонії присяги в Президентському палаці в Братиславі, Словаччина, 25 жовтня 2023 рік. Фото: АР/Petr David Josek

Проросійський політик і лідер партії Smer-SD Роберт Фіцо сьогодні, 25 жовтня вчергове став прем’єр-міністром Словаччини.

Про це повідомляє агентство Reuters.

Президентка країни Зузана Чапутова призначила Фіцо та його кабінет після того, як партія Фіцо SMER-SD перемогла на виборах 30 вересня та сформувала коаліцію з лівоцентристською HLAS та націоналістичною SNS.

Роберт Фіцо проводив активну передвиборчу кампанію, обіцяючи зупинити військову допомогу Україні, зробити зовнішню політику незалежною від партнерів з ЄС та США, а також радикально захистити державні кордони від великого потоку мігрантів.

Фіцо вже обіймав посаду прем’єр-міністра Словаччини у 2006-2010 та 2012-2018 роках.

Що відомо про вибори у Словаччині

Колишній прем’єр-міністр Словаччини і лідер партії Smer-SD Роберт Фіцо переміг у дострокових парламентських виборах. Він відомий своєю проросійською позицією та виступає проти допомоги Україні.

Партія Smer набрала трохи більше ніж 23% голосів. Проєвропейська партія "Прогресивна Словаччина" на чолі з Міхалом Шимечком посіла друге місце, набравши 17%. Третє місце зайняла партія Петера Пеллегріні "Голос" — 15%.

Smer-SD і "Прогресивна Словаччина" не отримали абсолютну більшість, а тому будуть змушені шукати собі партнерів по коаліції.

Фіцо раніше пообіцяв припинити військові поставки в Україну та прагне до мирних переговорів. Він також критикував санкції проти Росії, виступав проти прав ЛГБТК+ та захищав національне право вето в ЄС. Це риторика, близька до лідера Угорщини Віктора Орбана.

Експерти та політики описують виборчу кампанію в країні як дуже поляризовану та позначену потоком дезінформації в Інтернеті. Результати показують, що "Прогресивна Словаччина" особливо добре показала себе в Братиславі. Але цього було недостатньо, щоб отримати більшість голосів на національному рівні.