На Заході помилялися, коли думали, що війна в Європі більше неможлива — президент Чехії

. Фото: AP

Країни Заходу помилялися, коли думали, що конвенційна війна в Європі більше неможлива, проігнорували попереджувальні знаки, тому вторгнення РФ в Україну стало шоком.

Про це заявив президент Чехії Петр Павел у виступі з нагоди 25-тої річниці вступу Чехії, Польщі та Угорщини до НАТО.

"Минулого року я згадував про те, як глибоко ми на Заході помилялися, коли думали, що конвенційна війна в Європі більше неможлива. Я говорив про те, як колективно ми проігнорували всі попереджувальні знаки", — сказав він.

За словами Павела, на Заході хотіли вірити в силу правил і були переконані, що бізнес та економічне співробітництво "об'єднає нас, а не дасть нам можливості воювати один з одним".

"Масштаби агресії Росії та Путіна, їхня жорстокість стали для нас шоком. Це був шок, і наступний рік ще раз довів, що війна не наближається до завершення. Сподівання на те, що українці, які взяли на себе ініціативу, витіснять окупантів, не виправдалися. Україна переходить до оборони. Українці, які знають, на що здатен агресор, намагаються захистити свою країну. Вони знають, що борються за своє виживання і власне майбутнє", — сказав чеський президент.

Він зазначив, що після приєднання Чехії, Польщі та Угорщини до НАТО наступні мирні роки були легкими і дали відчуття безпеки, і це стало "чимось, що більшість громадян вважали само по собі належним".

Але потім настала криза. Ми бачимо, що Росія так і не змирилася з втратою свого впливу. І без зобов'язань НАТО, можливо, і нас, і наших східних сусідів спіткала б та ж доля, що й Україну. Доля України залишається для нас свідченням того, наскільки важливо було, щоб тодішні політичні представники скористалися можливістю і допомогли нам приєднатися до НАТО. Хоча це теж не було само собою належним, у цього були противники як за кордоном, так і тут, на внутрішньополітичній сцені", — сказав Павел.

Президент Чехії заявив, що перед країнами НАТО стоять три важливі завдання:

  • Збільшити промислове виробництво в усіх секторах оборонної промисловості.
  • Підвищити бойові можливості, використовуючи інновації та досвід з українського поля бою, особливо у сфері автономних систем.
  • Посилювати кібербезпеку та інформаційну безпеку.

"Ми не повинні забувати, що кіберпростір став новим оперативним простором росіян. І саме тому я хотів би відзначити, що ми продовжуємо посилювати кібербезпеку та інформаційну безпеку. Тригером для активації П'ятої статті може бути також гібридна війна або кібератака, яка буде порівнянна з наслідками конвенційної атаки", — сказав Павел.