Фіцо розкритикував рішення Чехії призупинити міжурядові консультації через проросійську позицію Братислави

Глава уряду Словаччини Роберт Фіцо. Фото: AP

Прем'єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо розкритикував рішення Чехії призупинити міжурядові консультації через очевидну проросійську позицію Братислави. Фіцо заявив, що вони "просто хочуть миру". Також глава уряду Словаччини звинуватив Прагу в "зацікавленості" у підтримці війни в Україні.

Про це повідомляє Euractiv.

Зазначається, що прем'єр-міністр Чехії Петр Фіала оголосив у середу, 6 березня, про рішення призупинити міжурядову співпрацю через те, що Прага вважає суттєвими розбіжностями у зовнішньополітичних питаннях щодо російської війни в Україні.

Фіцо відреагував на цю новину у відеозверненні на Facebook, адресованому особисто Фіалі, підкресливши глибину чесько-словацьких відносин, які Братислава "не наважиться поставити під загрозу".

"Ми відзначаємо, що чеський уряд вирішив поставити їх під загрозу, тому що він зацікавлений у підтримці війни в Україні, в той час як словацький уряд говорить про мир. Ваше рішення не вплине на нашу суверенну політику", — заявив словацький прем'єр.

Фіцо додав, що уряд Фіали залишається завжди бажаним у Словаччині.

Як пише Euractiv, заява Фіали потрапила в заголовки новин по всій Європі. Вона стала кульмінацією все більш холодних відносин між Прагою та Братиславою в останні місяці і тижні.

За словами Фіали, співпраця зі Словаччиною важлива, і в інтересах Чехії мати якнайкращі відносини. Однак не можна ігнорувати фундаментальні розбіжності в поглядах на ключові зовнішньополітичні питання, такі як зустріч між міністром закордонних справ Словаччини та міністром закордонних справ Російської Федерації.

"Тому ми не вважаємо за доцільне проводити міжурядові консультації зі словацьким урядом у найближчі тижні. Ми вирішили відкласти заплановані переговори, про що вже поінформували словацьку сторону", — заявив прем'єр-міністр Чехії.

У листопаді 2023 року Фіала і Фіцо домовилися продовжити регулярні міжурядові консультації, наступний раунд яких був запланований на весну цього року.

Відтоді Словаччина демонструє дедалі більшу близькість до Росії, а в суботу міністр закордонних справ Словаччини Юрай Бланар зустрівся з главою російської дипломатії Сергієм Лавровим на конференції в Туреччині.

Проросійські позиції озвучував не лише Бланар, але й Фіцо, який нещодавно заявив, що Захід не підтримує мир в Україні і демонізує російського президента Владіміра Путіна.

У той час як Чехія непохитно підтримує Україну, в тому числі переконуючи різні країни ЄС відправити сотні тисяч снарядів до Києва, Фіцо під час своєї нещодавньої передвиборчої кампанії пообіцяв "не відправити більше жодної кулі в Україну". Він також наробив багато галасу, коли попросив Україну віддати свою територію російським військам, щоб зупинити війну, відзначає видання.

Реакція в Братиславі

Колишній міністр закордонних справ Словаччини і кандидат у президенти Іван Корчок відреагував на цю новину, назвавши ситуацію "безпрецедентною", але зрозумілою.

"Словацька сторона несе повну відповідальність за погіршення відносин з Чехією. Уряд Роберта Фіцо веде Словаччину до ізоляції, спалюючи мости з сусідами, позбавляючись союзників і завдаючи серйозної шкоди національним інтересам", — заявив Корчок в Instagram.

Лідер ліберальної Прогресивної Словаччини (PS) Міхал Шимечка відреагував аналогічно, заявивши, що через дії Фіцо Словаччина повільно перетворюється на "чорну діру" Європи.

“Це величезна ганьба і шкода для наших взаємин. У реальному вираженні це, мабуть, найгірший момент з моменту утворення незалежних республік (Чехії та Словаччини)”, — заявив політик.

Раніше прем’єр-міністр Словаччини Роберт Фіцо заявив, що єдиний спосіб припинити війну Росії – це віддати частину території України Росії, і знову заявив, що виступає проти членства України в НАТО.

У Міністерстві закордонних справ України заявили, що "не може бути компромісу щодо територіальної цілісності. Ні України, ні Словаччини, ні будь-якої іншої країни".