Фінляндія вперше як член НАТО візьме участь у навчаннях Nordic Response 24

Прапор Фінляндії. Getty Images

Сили оборони Фінляндії як члена НАТО вперше братимуть участь у навчаннях під керівництвом Норвегії Nordic Response 24, які відбудуться в північних районах Фінляндії, Норвегії та Швеції протягом 4–15 березня 2024 року.

Як пише Yle, 12-денні навчання мають важливе значення для Фінляндії, оскільки, крім того, що це найбільші навчання, до яких фінські сили оборони коли-небудь приєднувалися за кордоном, це також перший раз, коли Фінляндія відпрацьовує колективну оборону альянсу як член НАТО

Nordic Response включає наземні, морські та повітряні навчання, в яких беруть участь близько 20 000 учасників з 14 країн, у тому числі 4100 фінських солдатів.

У навчаннях беруть участь понад 100 літаків з Фінляндії, Швеції, Норвегії та інших країн НАТО, в яких задіяні винищувачі, танкери-заправники, транспортні літаки та літаки спостереження, а також різні вертольоти.

Новий президент Фінляндії Александр Стубб зазначив, що здійснить свою першу закордонну поїздку, щоб проінспектувати навчання в Норвегії 7 березня.

"Якби хтось сказав мені два роки тому, що президент Фінляндії здійснить свій перший робочий візит на навчання НАТО через тиждень після своєї інавгурації, я б не повірив", — сказав він.

Що відомо про вступ Швеції та Фінляндії до НАТО

Швеція разом із сусідньою Фінляндією прагнули стати членами НАТО після вторгнення Росії в Україну у 2022 році. Туреччина 28 червня 2022 року погодилася підтримати вступ Швеції та Фінляндії до НАТО. Три країни підписали спільний меморандум за підсумками перемовин у Мадриді.

29 червня на саміті в Мадриді країни НАТО офіційно "запросили" Фінляндію та Швецію стати членами Альянсу.

Станом на 29 липня 2022 року дві третини членів НАТО ратифікували протоколи про вступ Швеції та Фінляндії до Альянсу

В серпні президент США Джо Байден підписав протоколи про вступ Фінляндії та Швеції до Північноатлантичного альянсу.

23 січня 2023 року президент Туреччини Реджеп Ердоган сказав, що його країна не підтримає заявку Швеції на вступ у Північноатлантичний альянс через акцію у Стокгольмі, учасники якої спалили Коран.

4 квітня 2023 року Фінляндія офіційно стала 31-им членом НАТО. Біля штаб-квартири Альянсу у Брюсселі урочисто підняли прапор Фінляндії.

Між Туреччиною та Швецією є конфлікт, оскільки Анкара звинувачує Стокгольм у підтримці курдів, які заборонені у першій країні. Туреччина вимагає екстрадиції понад 130 підозрюваних, більшість з яких курдські сепаратисти.

У червні 2023 року Швеція змінила законодавство щодо боротьби з тероризмом, але незрозуміло, чи переконає це Туреччину дозволити країні приєднатися до НАТО.

23 січня 2024 року парламент Туреччини підтримав прийняття заявки Швеції на членство у Північноатлантичному альянсі. За підсумками переговорів, пропозицію ухвалили голосами 287 із 346 депутатів.

25 січня 2024 року Президент Туреччини Реджеп Ердоган схвалив ратифікацію членства Швеції в НАТО, підписавши відповідний документ.

Парламент Угорщини 26 лютого схвалив вступ Швеції до Північноатлантичного альянсу.