Угорщина сьогодні може ратифікувати вступ Швеції до НАТО — Reuters

. Прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан сидить поруч із заступником прем'єр-міністра Жолтом Семьеном під час голосування щодо заявки Фінляндії на вступ до НАТО в парламенті в Будапешті, Угорщина, в понеділок, 27 березня 2023 року. Фото: AP

Голосування за ратифікацію членства Швеції до НАТО відбудеться в угорському парламенті 26 лютого. Очікується, що результат голосування буде позитивним.

Про це повідомляє Reuters.

Очікується, що голосування в угорському парламенті пройде без проблем після візиту до Будапешта прем’єр-міністра Швеції Ульфа Крістерссона 23 лютого, під час якого дві країни підписали угоду про постачання зброї, і покладе край місяцям затримок з прийняттям Швеції в НАТО.

У той час як Фінляндія стала членом НАТО минулого року, Швеція була змушена чекати, оскільки Туреччина та Угорщина, які підтримують кращі відносини з Росією, ніж інші члени очолюваного США альянсу, висунули заперечення.

Туреччина не ратифікувала членство Швеції, вимагаючи більш жорстких дій проти Робітничої партії Курдистану (РПК), яка, за її словами, оселилася у Швеції.

Зволікання з боку Угорщини було менш очевидним за своєю природою: Будапешт здебільшого висловлював свій гнів щодо шведської критики напряму демократичного розвитку Угорщини за націоналістичного прем'єр-міністра Віктора Орбана, а не висував якісь конкретні вимоги.

23 січня прем'єр Угорщини Віктор Орбан запросив главу уряду Швеції Ульфа Крістенссона відвідати Будапешт задля обговорення вступу країни до Північноатлантичного альянсу.

26 січня Крістерссон заявив, що він не буде вести переговори з угорським прем'єром Віктором Орбаном щодо вступу країни до НАТО, попри те, що Угорщина залишається єдиною державою, яка ще не ратифікувала заявку Швеції про вступ до Альянсу.

Що відомо про вступ Швеції та Фінляндії до НАТО

Швеція разом із сусідньою Фінляндією прагнули стати членами НАТО після вторгнення Росії в Україну у 2022 році. Туреччина 28 червня 2022 року погодилася підтримати вступ Швеції та Фінляндії до НАТО. Три країни підписали спільний меморандум за підсумками перемовин у Мадриді.

29 червня на саміті в Мадриді країни НАТО офіційно "запросили" Фінляндію та Швецію стати членами Альянсу.

Станом на 29 липня 2022 року дві третини членів НАТО ратифікували протоколи про вступ Швеції та Фінляндії до Альянсу

В серпні президент США Джо Байден підписав протоколи про вступ Фінляндії та Швеції до Північноатлантичного альянсу.

23 січня 2023 року президент Туреччини Реджеп Ердоган сказав, що його країна не підтримає заявку Швеції на вступ у Північноатлантичний альянс через акцію у Стокгольмі, учасники якої спалили Коран.

4 квітня 2023 року Фінляндія офіційно стала 31-им членом НАТО. Біля штаб-квартири Альянсу у Брюсселі урочисто підняли прапор Фінляндії.

Між Туреччиною та Швецією є конфлікт, оскільки Анкара звинувачує Стокгольм у підтримці курдів, які заборонені у першій країні. Туреччина вимагає екстрадиції понад 130 підозрюваних, більшість з яких курдські сепаратисти.

У червні 2023 року Швеція змінила законодавство щодо боротьби з тероризмом, але незрозуміло, чи переконає це Туреччину дозволити країні приєднатися до НАТО.

23 січня 2024 року парламент Туреччини підтримав прийняття заявки Швеції на членство у Північноатлантичному альянсі. За підсумками переговорів, пропозицію ухвалили голосами 287 із 346 депутатів.

25 січня 2024 року Президент Туреччини Реджеп Ердоган схвалив ратифікацію членства Швеції в НАТО, підписавши відповідний документ.