Туск про блокування Угорщиною вступу Швеції до НАТО: "Це неприйнятно"

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск. Фото: AP

Прем'єр-міністр Польщі Дональд Туск прокоментував блокування урядом Угорщини ратифікації заявки Швеції на вступ до НАТО і заявив, що це неприйнятні дії.

Про це Дональд Туск сказав під час спільної пресконференції з очільником уряду Швеції Ульфом Крістерссоном.

"На мій погляд, це неприйнятно, що одна країна може блокувати іншу, особливо в умовах війни Росії проти України. І саме тому ми маємо тиснути на наших друзів у Будапешті, щоб вони робили те, що мають робити. Я не впевнений, чи вчорашнє повідомлення з Будапешта є серйозним, чи ні, тому що я досі не можу зрозуміти, що є справжньою причиною цієї затримки", — сказав польський прем'єр.

Туск підкреслив, що не почув жодного раціонального аргументу щодо відкладення голосування в щодо вступу Швеції до НАТО в угорському парламенті.

"Це щось дуже дивне. І з польської точки зору — неприйнятне", — сказав він.

Своєю чергою Ульф Крістерссон зауважив, що Швеція і Польща є рішуче налаштованими партнерами, коли йдеться про необхідність мобілізації сильнішої підтримки України для протистояння російській агресії.

"Від того, як ми діятимемо зараз, залежатиме не лише результат війни, але й наше спільне майбутнє та безпека. Разом з прем'єр-міністром Туском ми обговорили необхідність того, щоб взяти на себе більшу відповідальність за нашу власну безпеку, в тому числі шляхом зміцнення оборонно-промислового потенціалу Європи, який ми маємо в Польщі та Швеції", — сказав він і додав, що Швеція очікує подальше поглиблення двосторонньої співпраці з Польщею як союзником НАТО в галузі безпеки та оборони.

"Разом з Польщею та іншими північними балтійськими країнами ми сподіваємось на зміцнення безпеки всього регіону Балтійського моря", — сказав Крістерссон.

18 лютого американські сенатори республіканець Том Тілліс, демократи Джин Шахін та Кріс Мерфі здійснили свій офіційний візит до Будапешту, аби закликати уряд країни негайно схвалити заявку Швеції на вступ до НАТО. Уряд Угорщини відхилив пропозицію зустрітися з двопартійною американською делегацією. За словами сенаторів, жоден із членів угорського уряду не прийняв запрошення зустрітися з ними. Сенатори оголосили, що подадуть до Конгресу спільну резолюцію, в якій засуджують відступ від демократії в Угорщині і закликають уряд прем'єр-міністра Віктора Орбана зняти блокування трансатлантичної інтеграції Швеції. Угорщина — єдиний з 31 членів НАТО, який не ратифікував заявку Швеції.

23 січня прем'єр Угорщини Віктор Орбан запросив главу уряду Швеції Ульфа Крістенссона відвідати Будапешт задля обговорення вступу країни до Північноатлантичного альянсу.

26 січня Крістерссон заявив, що він не буде вести переговори з угорським прем'єром Віктором Орбаном щодо вступу країни до НАТО, попри те, що Угорщина залишається єдиною державою, яка ще не ратифікувала заявку Швеції про вступ до Альянсу.

Що відомо про вступ Швеції та Фінляндії до НАТО

Швеція разом із сусідньою Фінляндією прагнули стати членами НАТО після вторгнення Росії в Україну у 2022 році. Туреччина 28 червня 2022 року погодилася підтримати вступ Швеції та Фінляндії до НАТО. Три країни підписали спільний меморандум за підсумками перемовин у Мадриді.

29 червня на саміті в Мадриді країни НАТО офіційно "запросили" Фінляндію та Швецію стати членами Альянсу.

Станом на 29 липня 2022 року дві третини членів НАТО ратифікували протоколи про вступ Швеції та Фінляндії до Альянсу

В серпні президент США Джо Байден підписав протоколи про вступ Фінляндії та Швеції до Північноатлантичного альянсу.

23 січня 2023 року президент Туреччини Реджеп Ердоган сказав, що його країна не підтримає заявку Швеції на вступ у Північноатлантичний альянс через акцію у Стокгольмі, учасники якої спалили Коран.

4 квітня 2023 року Фінляндія офіційно стала 31-им членом НАТО. Біля штаб-квартири Альянсу у Брюсселі урочисто підняли прапор Фінляндії.

Між Туреччиною та Швецією є конфлікт, оскільки Анкара звинувачує Стокгольм у підтримці курдів, які заборонені у першій країні. Туреччина вимагає екстрадиції понад 130 підозрюваних, більшість з яких курдські сепаратисти.

У червні 2023 року Швеція змінила законодавство щодо боротьби з тероризмом, але незрозуміло, чи переконає це Туреччину дозволити країні приєднатися до НАТО.

23 січня 2024 року парламент Туреччини підтримав прийняття заявки Швеції на членство у Північноатлантичному альянсі. За підсумками переговорів, пропозицію ухвалили голосами 287 із 346 депутатів.

25 січня 2024 року Президент Туреччини Реджеп Ердоган схвалив ратифікацію членства Швеції в НАТО, підписавши відповідний документ.