Боррель: Україна бореться на двох фронтах, один із них — вступ до ЄС. Не час послаблювати підтримку

Глава європейської дипломатії Жозеп Боррель під час засідання Ради міністрів закордонних справ країн ЄС 22 травня 2023 року, фото: Getty Images

Верховний представник Європейського союзу з питань закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель 11 грудня заявив, що ЄС повинен продовжувати військову та фінансову підтримку України, і розповів, що для цього робиться.

Про це Боррель сказав на пресконференції за підсумками засідання Ради міністрів закордонних справ ЄС.

"Україна бореться на двох фронтах. На військовому фронті Росія перегруповується, мобілізує більше військ, отримує і виробляє більше військової техніки. І ми повинні підтримати Україну, яка стикається з цим. Інший фронт — це шлях вступу до ЄС. Україна провела важливі реформи, і цього тижня лідери Євросоюзу мають ухвалити важливе рішення", — наголосив диппредставник.

Він додав, що Україна, окрім боротьби на полі бою, багато працює над реформами, щоби продовжити шлях до Європейського Союзу.

Боррель також акцентував, що Росія не здається: зокрема, в ніч на 8 грудня здійснила свій перший за більш ніж два місяці запуск балістичних ракет по Києву. Армія РФ продовжує атакувати цивільне населення та цивільну інфраструктуру, інфраструктуру для експорту.

"Ми вже розпочали діалог та експертні консультації з Україною щодо майбутніх зобов’язань у сфері безпеки. Ми повинні забезпечити оперативну військову підтримку, так. Але ми також повинні працювати над передбачуваним довгостроковим фінансуванням, і сьогодні на зустрічі переважна більшість міністрів висловилися дуже чітко. Зараз не той момент, щоб послаблювати підтримку України", — сказав Жозеп Боррель про підсумки перемовин між головами МЗС.

Нині, за словами посадовця, потрібно домовитися про 8-й пакет Європейського фонду миру, який все ще на розгляді. Також необхідно розвинути новий Європейський фонд миру, який поповниться на 5 мільярдів. А ще закінчилась робота над пропозицією щодо надходжень від заморожених активів РФ.

"Ця пропозиція буде представлена державам-членам завтра. Її спершу має затвердити Рада ЄС", — додав Боррель.

Що відомо про вступ України в ЄС

Європейська рада на саміті у Брюсселі 23 червня надала Україні статус кандидата в ЄС. Київ має провести декілька важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами та корупцією.

"Комісія рекомендує надати Україні європейську перспективу. Це, звісно, за умови, що в країні проведуть низку важливих реформ. На думку комісії, Україна чітко продемонструвала прагнення та рішучість жити за європейськими цінностями та стандартами", — сказала президентка Єврокомісії Урсула Фон Дер Ляєн.

"Низка важливих реформ" — це сім наступних умов:

  • реформа Конституційного суду;
  • продовження судової реформи;
  • антикорупція, включно з призначенням керівника САП;
  • боротьба з відмиванням коштів;
  • втілення антиолігархічного закону;
  • узгодження аудіовізуального законодавства з європейським;
  • зміна законодавства про нацменшини.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль 26 вересня повідомив, що на урядовому рівні 7 рекомендацій Єврокомісії щодо реформ, які треба провести для наступного кроку на шляху вступу до ЄС, повністю виконані.

7 листопада "Радіо Свобода", посилаючись на звіт ЄК щодо України, поінформувала, що Європейська комісія вважає повністю завершеними чотири з семи рекомендацій.

8 листопада Європейська комісія рекомендувала Раді Європейського союзу розпочати процес перемовин про вступ України та Молдови до Євросоюзу. Рамки переговорів ухвалять у березні 2024 року.

Згодом Єврокомісія оприлюднила повний розгляд висновків, які були внесені в щорічну доповідь 2023 року щодо розширення в контексті ЄС подання української заявки на членство в Європейському Союзі.