Європейська комісія рекомендувала надати Україні статус кандидата в ЄС

Важливо
Президентка Єврокомісії Урсула Фон Дер Ляєн, 17 червня 2022. Голова Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн, фото: AP

Європейська комісія у своєму висновку рекомендувала надати статус кандидата на членство в ЄС Україні та Молдові. Водночас Грузія такої рекомендації не отримала.

Як повідомила президентка Єврокомісії Урсула Фон Дер Ляєн, Україні рекомендували надати статус кандидата, але з умовами.

"Комісія рекомендує надати Україні європейську перспективу. Це, звісно, за умови, що в країні буде проведено низку важливих реформ. На думку комісії, Україна чітко продемонструвала прагнення країни та рішучість країни жити за європейськими цінностями та стандартами", — сказала Урсула Фон Дер Ляєн.

За її словами, Україна вже імплементувала близько 70% європейських правил, норм і стандартів. Водночас президентка Єврокомісії додала, що країні "ще належить зробити важливу роботу з питань верховенства права, олігархів, боротьби з корупцією та основоположних прав".

"Українці готові померти за європейську перспективу. Ми хочемо, щоб вони прожили з нами цю європейською мрією", — наголосила Урсула Фон Дер Ляєн.

Читайте також: Статус кандидата у члени ЄС: що ще необхідно зробити Україні для вступу в Євросоюз

За словами президентки Єврокомісії, в Україні розвинена система освіти, а також ЄС захоплюється цифровими навичками країни та наявною цифровою інфраструктурою. Вона також додала, що до війни "Україна продемонструвала надійний рівень дефіциту лише у 2%, а державний борг – нижче 50%".

"Україна вже зробила важливі кроки на шляху до повноцінного функціонування ринкової економіки. Це важливо, оскільки, безумовно, Україна має бути спроможною інтегруватися в єдиний ринок ЄС. Ви знаєте, що ми працюємо над глибшою інтеграцією України в єдиний ринок. Наприклад, у транспортному секторі, де ми маємо транспортну угоду, або ми інтегруємо енергетичні системи далі, ви можете пам’ятати, що навіть після початку війни українська електрична мережа була підключена до Європейського Союзу", — додала президентка ЄК.

Урсула Фон Дер Ляєн зазначила, що Україна прийняла сміливий закон проти олігархів, і наголосила, що "насправді це єдина країна Східного партнерства, яка зробила це добре".

Президентка зауважила, що в центрі уваги України має бути прискорений відбір суддів Конституційного суду, а також членів Вищої ради юстиції з питань боротьби з корупцією.

"Україна також підійшла до створення необхідних антикорупційних органів. Тож тепер у центрі уваги має бути призначення нового керівника антикорупційної служби, прокурорів та нового директора Бюро антикорупційних розслідувань. Тепер вони мають запрацювати на повну", — додала президентка Єврокомісії.

Читайте також: Статус кандидата до ЄС: що це змінить для України та чи допоможе закінчити війну

Окрім України статус кандидата на членство в ЄС отримала і Молдова.

"Ми також рекомендуємо надати Молдові статусу кандидата, при тому розумінні, що країна проводитиме реформи. Молдова знаходиться на вірному прореформаторському, антикорупційному та європейському шляху. Ще доведеться пройти довгий шлях. Але ми вважаємо, що вона має потенціал для того, щоб відповідати критеріям", — зазначила Урсула Фон Дер Ляєн.

Водночас Грузія не отримала статус кандидата в ЄС. Президентка Єврокомісії заявила, що попри те, що заявка країни має сильні сторони, зокрема, ринкову орієнтацію економіки з потужним приватним сектором, Грузія має об’єднатися в політичному плані, "щоб продовжити чіткий шлях до структурних реформ і Європейського Союзу".

"Тому ми рекомендуємо надати європейську перспективу, але почекати та оцінити, як вона відповідає низці умов, перш ніж надати їй статус кандидата в ЄС", — долала Урсула Фон Дер Ляєн.

Що відомо

  • Україна повністю заповнила опитувальник, необхідний для набуття статусу кандидата в ЄС. Тепер Європейська комісія готуватиме рекомендацію щодо виконання країною критеріїв для вступу до Союзу. Влада ж очікує, що статус країни-кандидата Україна отримає за результатами саміту лідерів ЄС 23-24 червня.
  • За даними соціологічного дослідження, проведеного на замовлення Центру "Нова Європа", більшість французів, нідерландців та німців схвалюють надання Україні статус кандидата на вступ до складу Європейського Союзу.
  • 16 червня прем’єр-міністр Італії Маріо Драґі, президент Франції Емманюель Макрон, канцлер Німеччини Олаф Шольц та президент Румунії Клаус Йоганніс заявили, що підтримують європейську інтеграцію України та продовжать надавати країні військову підтримку.

Читайте також

"Приєднання Молдови та Грузії до ЄС — національний інтерес України" — Климпуш-Цинцадзе

Підписуйтесь на розсилку Суспільного – головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу