Кулеба зустрівся з главою МЗС Угорщини: про що говорили

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба. Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба. Фото: AP

Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба вперше від початку повномасштабної війни Росії проти України зустрівся з угорським колегою Петером Сійярто.

Про це очільник дипломатії повідомив на своїй сторінці в Instagram.

"Говорили годину. Була дуже довга, щира розмова. Ми давно один одного знаємо, хоча дійсно з початку повномасштабного вторгнення РФ вперше так сіли та ґрунтовно поговорили. Чесно відповідали на запитання один одного", — зазначив Кулеба.

Міністр зазначив, що головною темою зустрічі було рішення Європейської ради щодо відкриття переговорів про членство України в ЄС.

"Розумію, що всі чекають відповідь: так чи ні? Дайте трохи часу. Я зараз буду доповідати президенту Володимиру Зеленському. Петер доповідатиме своєму прем'єр-міністру. Між тим, хочу дати один сигнал. Я чітко сказав Петеру: "У нас спільне майбутнє в Європі. Ми маємо туди якнайшвидше дійти. Разом", — підсумував очільник української дипломатії.

Своєю чергою Сійярто після зустрічі вкотре повторив тезу угорської влади про те, що з 2015 року Україна "постійно впроваджувала норми, які все більше обмежували права угорської національної спільноти".

Глава МЗС підтвердив, що говорив з Кулебою передусім про майбутні рішення саміту Європейського союзу щодо України, які, на думку Будапешта, "мають історичне значення для майбутнього всього ЄС".

"Пропозиція рішення є непідготовленою, і Єврокомісія майже не має уявлення про те, який вплив членство України в Європейському союзі матиме на все об'єднання. Можна згадати хоча б нерозв'язані проблеми, спричинені попередніми рішеннями ЄК стосовно транзиту зерна чи скасування дозволів для українських ваговозів", — написав у Facebook дипломат.

Серед інших тем обговорення було питання нацменшин і ухвалення Україною нового законодавства з урахуванням рекомендацій Ради Європи та Єврокомісії.

"Безперечно, ми обидва залишаємося відданими подальшому розвитку двосторонніх відносин", — додав Сійярто.

1 грудня прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан говорив про те, що Європейський союз повинен спочатку підписати угоду стосовно стратегічного партнерства з Україною, а не починати перемовини про вступ.

Опісля Мішель наголосив, що Євросоюз та Україна вже перебувають у стані "стратегічного партнерства", оскільки була підписана угода про асоціацію.

Що відомо про вступ України в ЄС

Європейська рада на саміті у Брюсселі 23 червня надала Україні статус кандидата в ЄС. Київ має провести декілька важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами та корупцією.

"Комісія рекомендує надати Україні європейську перспективу. Це, звісно, за умови, що в країні проведуть низку важливих реформ. На думку комісії, Україна чітко продемонструвала прагнення та рішучість жити за європейськими цінностями та стандартами", — сказала президентка Єврокомісії Урсула Фон Дер Ляєн.

"Низка важливих реформ" — це сім наступних умов:

  • реформа Конституційного суду;
  • продовження судової реформи;
  • антикорупція, включно з призначенням керівника САП;
  • боротьба з відмиванням коштів;
  • втілення антиолігархічного закону;
  • узгодження аудіовізуального законодавства з європейським;
  • зміна законодавства про нацменшини.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль 26 вересня повідомив, що на урядовому рівні 7 рекомендацій Єврокомісії щодо реформ, які треба провести для наступного кроку на шляху вступу до ЄС, повністю виконані.

7 листопада "Радіо Свобода", посилаючись на звіт ЄК щодо України, поінформувала, що Європейська комісія вважає повністю завершеними чотири з семи рекомендацій.

8 листопада Європейська комісія рекомендувала Раді Європейського союзу розпочати процес перемовин про вступ України та Молдови до Євросоюзу. Рамки переговорів ухвалять у березні 2024 року.

Згодом Єврокомісія оприлюднила повний розгляд висновків, які були внесені в щорічну доповідь 2023 року щодо розширення в контексті ЄС подання української заявки на членство в Європейському союзі.