Президент Литви: Угорщина підриває принцип єдності ЄС, коли погрожує блокувати питання, пов'язані з Україною

Президент Литви Гітанас Науседа. Президент Литви Гітанас Науседа під час пресконференції в Києві, 28 червня 2023 року. Фото: Владислав Мусієнко / Суспільне

Президент Литви Гітанас Науседа заявив, що Угорщина підриває принцип єдності Європейського союзу, погрожуючи заблокувати подальшу підтримку України на переговорах про вступ до ЄС.

Про це політик повідомив на пресконференції у Таллінні, передає LRT.

"Угорщина завдає шкоди принципу єдності, тому, якщо ми не отримаємо позитивної відповіді щодо України, буде дедалі більше голосів, які загрожують і оскаржують принцип єдності", — сказав Науседа.

Президент наголосив, що вважає: зближення України з Євросоюзом вигідне Угорщині. Водночас висловив сподівання, що не буде згаяна можливість запросити Україну й Молдову почати перемовини про членство у ЄС.

"Ми будемо використовувати всі засоби, щоб переконати Угорщину змінити свою думку", — додав очільник литовської держави.

1 грудня прем'єр-міністр Угорщини Віктор Орбан говорив про те, що Європейський союз повинен спочатку підписати угоду стосовно стратегічного партнерства з Україною, а не починати перемовини про вступ.

Опісля Мішель наголосив, що Євросоюз та Україна вже перебувають у стані "стратегічного партнерства", оскільки була підписана угода про асоціацію.

Що відомо про вступ України в ЄС

Європейська рада на саміті у Брюсселі 23 червня надала Україні статус кандидата в ЄС. Київ має провести декілька важливих реформ, пов’язаних, зокрема, з верховенством права, олігархами та корупцією.

"Комісія рекомендує надати Україні європейську перспективу. Це, звісно, за умови, що в країні проведуть низку важливих реформ. На думку комісії, Україна чітко продемонструвала прагнення та рішучість жити за європейськими цінностями та стандартами", — сказала президентка Єврокомісії Урсула Фон Дер Ляєн.

"Низка важливих реформ" — це сім наступних умов:

  • реформа Конституційного суду;
  • продовження судової реформи;
  • антикорупція, включно з призначенням керівника САП;
  • боротьба з відмиванням коштів;
  • втілення антиолігархічного закону;
  • узгодження аудіовізуального законодавства з європейським;
  • зміна законодавства про нацменшини.

Прем'єр-міністр Денис Шмигаль 26 вересня повідомив, що на урядовому рівні 7 рекомендацій Єврокомісії щодо реформ, які треба провести для наступного кроку на шляху вступу до ЄС, повністю виконані.

7 листопада "Радіо Свобода", посилаючись на звіт ЄК щодо України, поінформувала, що Європейська комісія вважає повністю завершеними чотири з семи рекомендацій.

8 листопада Європейська комісія рекомендувала Раді Європейського союзу розпочати процес перемовин про вступ України та Молдови до Євросоюзу. Рамки переговорів ухвалять у березні 2024 року.

Згодом Єврокомісія оприлюднила повний розгляд висновків, які були внесені в щорічну доповідь 2023 року щодо розширення в контексті ЄС подання української заявки на членство в Європейському союзі.