Столтенберг зустрівся з Умєровим у Брюсселі. Про що говорили

Доповнено
Міністр оборони України Рустем Умєров та генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг, Брюссель, 4 грудня 2023 року. Фото: штаб-квартира НАТО

Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг 4 грудня зустрівся з міністром оборони України Рустемом Умєровим. Генсек наголосив на непохитній підтримці України з боку Альянсу.

Про це йдеться на сайті штаб-квартири НАТО.

Столтенберг та Умєров говорили про ситуацію на фронті в Україні та нагальні військові потреби Києва. Оскільки очікується, що зима ускладнить бойові дії, Столтенберг підкреслив, що члени Альянсу мають намір посилити політичну та практичну підтримку України.

НАТО надаватиме довгострокову підтримку Україні, щоб зробити українські сили повністю оперативно сумісними з країнами-членами та ще більше наблизити ЗСУ до Альянсу, додав генсек.

Посадовці також обговорили шлях України до членства в НАТО та необхідні для цього реформи з боку України. Столтенберг повторив, що Україна стане членом НАТО, коли всі члени Альянсу погодяться і коли будуть виконані умови. 

Пізніше про зустріч з генсеком НАТО відгукнувся й сам Рустем Умєров.

"Членство України в НАТО невідворотне. Свій курс наша країна обрала вже давно. Працюємо над практичними кроками наближення нашої країни до членства в Альянсі", — сказав посадовець.

Напередодні, 3 грудня, Столтенберг в інтерв'ю німецькому мовнику ARD казав, що союзники повинні постійно підтримувати Україну, незалежно від перебігу ситуації на полі бою: "Війна має фази, але ми повинні підтримувати Україну і в добрі часи, і в погані".

Раніше генсек НАТО заявив, що потрібно бути готовими до нових нападів Росії, тому важливо, аби солідарність з Україною "була продемонстрована не лише на словах, а й на ділі".

29 листопада в Брюсселі відбулося перше засідання Ради Україна — НАТО на рівні міністрів закордонних справ країн Альянсу. Ключовими темами на цій зустрічі було нарощування виробництва зброї та боєприпасів, ситуація на фронті російсько-української війни, обговорення кроків, які потрібні для вступу України до НАТО.

Суспільне детальніше писало про Раду Україна — НАТО тут.

Рада Україна — НАТО

Створення Ради Україна — НАТО є одним з трьох елементів пакета, щоб Україна ще більше наблизилася до НАТО і до членства в Альянсі.

Генеральний секретар Єнс Столтенберг під час саміту у Вільнюсі пояснив, чим робота Ради Україна-НАТО буде відрізнятися від попередньої комісії. За його словами, члени Ради зможуть ухвалювати рішення на рівні союзників по Альянсу.

За словами генсека, такі зустрічі можуть відбуватися на різних рівнях.

Перспективи вступу України в Альянс

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.

За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.

Українська делегація вернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".

Новину доповнено о 19:23. Додано цитату Рустема Умєрова.