Столтенберг: Рада Україна-НАТО зможе ухвалювати рішення на рівні союзників

Важливо
. Генеральний секретар НАТО Єнс Столтенберг і президент України Володимир Зеленський під час пресконференції під час саміту лідерів НАТО у Вільнюсі, Литва, 12 липня 2023 року. REUTERS / Ints Kalnins

Генеральний секретар НАТО ЄНС Столтенберг пояснив, чим робота Ради Україна-НАТО буде відрізнятися від попередньої комісії. За його словами, члени Ради зможуть ухвалювати рішення на рівні союзників по Альянсу. Він також повідомив, що країни-члени "погодили пакет із трьох частин, який наближає Україну до НАТО" та скасували вимогу ПДЧ для вступу України.

Про це Єнс Столтенберг сказав під час спільної пресконференції з президентом України Володимиром Зеленським.

"Коли президент Путін вдерся в Україну минулого року, він недооцінив хоробрість українського народу, мужність українських сил і завзятість українського політичного керівництва. Але вони також недооцінили єдність і силу НАТО. Альянс продовжуватиме підтримувати вас стільки, скільки буде потрібно", — сказав генсек НАТО.

Про пакет підтримки НАТО для України

За словами Столтенберга, країни-члени Альянсу "погодили пакет із трьох частин, який наближає Україну до НАТО".

Йдеться про багаторічну програму практичної допомоги, створення нової Ради Україна-НАТО, повторне підтвердження того, що Україна стане членом Альянсу та скасування вимог щодо Плану дій стосовно членства.

"Наша нова багаторічна програма допомоги Україні допоможе вам перейти від надійної епохи до обладнання та стандартів НАТО, а також зробить Збройні сили України повністю сумісними з НАТО", — наголосив Єнс Столтенберг.

Столтенберг також підтвердив, що рішення членів НАТО про скасування вимог щодо Плану дій стосовно членства вже погоджене.

"Це змінить шлях членства України з двоетапного процесу на одноетапний. І ми надамо Україні запрошення приєднатися до НАТО, коли союзники погодяться, що умови будуть виконані. Це сильне, єдине послання союзників на вашому шляху до членства в НАТО", — сказав Столтенберг.

Про створення Ради Україна-НАТО

Створення Ради Україна-НАТО є одним з трьох елементів пакета, щоб Україна ще більше наблизилася до НАТО і до членства в Альянсі.

"Метою цього рішення є зміцнення політичних зв'язків, посилення політичної взаємодії між НАТО та Україною. Рада відрізняється від попередньої комісії. Насамперед тим, що це орган, який може приймати рішення. І ми зустрічаємося на рівних. Це не зустріч 31 союзника з партнером. Це Рада, яка дійсно приймає рішення, де ми зустрічаємося "на рівних", — сказав Столтенберг.

За словами генсека НАТО, такі зустрічі можуть відбуватися на різних рівнях.

"Ми можемо зустрічатися на рівні глав держав і урядів, як ми це зробимо сьогодні. Ми можемо зустрічатися на рівні міністрів оборони, на рівні послів, ми також можемо зустрічатися на військовому рівні, за участю наших начальників Генштабів та інших експертів і створювати групи", — пояснив Столтенберг.

Віг зауважив, що це "набагато сильніша і набагато важливіша політична структура, ніж просто партнерство".

"Це те, що ми робимо разом "на рівних". Але знову ж таки, це один з кроків, які ми робимо на шляху до членства. Сьогодні ми зустрілися як рівні, і я сподіваюся, що сьогодні ми зустрінемося як союзники", — сказав Єнс Столтенберг.

Він додав, що установче засідання Ради Україна-НАТО розпочнеться вже сьогодні.

"Це форум, де Україна та союзники по НАТО зустрінуться "на рівних", проведуть кризові консультації та спільно засідають. Зараз Україна ближча до НАТО, ніж будь-коли", — підкреслив генсек Альянсу.

Він також додав, що буде головувати у Раді.

Генсек НАТО Єнс Столтенберг за підсумками закритого засідання країн-членів НАТО заявив, що союзники по Альянсу надали Україні безпрецедентну підтримку, надаючи ЗСУ більше боєприпасів та більше сучасного обладнання. Зокрема 11 липня члени НАТО погодили пакет із трьох елементів, щоб наблизити Україну до вступу у військово-політичний блок.