Затвердили "амбітну" програму роботи на наступний рік: підсумки засідання Ради Україна — НАТО

Важливо
Дмитро Кулеба та Єнс Столтенберг на зустрічі Ради Україна — НАТО, Брюссель, 29 листопада 2023 року. Фото: AP Photo/Virginia Mayo

29 листопада в Бельгії, Брюсселі, відбулося перше засідання Ради Україна — НАТО на рівні міністрів закордонних справ країн Альянсу. Ключові теми на цій зустрічі — нарощування виробництва зброї та боєприпасів, ситуація на фронті російсько-української війни, обговорення кроків, які потрібні для вступу України до НАТО. На засіданні затвердили "амбітну" програму роботи на наступний рік, яка включає енергетичну безпеку, інновації та взаємодію. Крім того, НАТО надало рекомендації щодо пріоритетних реформ в Україні.

Україну на засіданні представляв Дмитро Кулеба. Він подякував генсеку Альянсу Єнсу Столтенбергу за визнання досягнень України на полі бою. Кулеба наголосив, що одна з ключових тем у співпраці з Альянсом — об'єднання оборонних індустрій та нарощування виробництва озброєння.

"Перемога України в інтересах не лише нашої держави, а й всієї євроатлантичної спільноти. Щоб забезпечити стійкість оборонні індустрії мають наростити виробництво, об'єднатися і працювати як один цілісний механізм", — підкреслив міністр.

Єнс Столтенберг своєю чергою заявив: "Всі члени Альянсу згодні з тим, що Україна стане членом НАТО. І зараз нам потрібно обговорити шлях вперед, зусилля з реформування і те, як НАТО може підтримати вас у впровадженні цих реформ".

Він додав, що на першій зустрічі у такому форматі 29 листопада глави МЗС обговорять, як можна підтримати Україну на шляху до членства в НАТО.

Також розглянуть нагальні потреби України, ситуацію на полі бою. Генсек НАТО наголошує, що не варто недооцінювати силу Росії, а перемога України у війні — в інтересах безпеки всього Альянсу.

На пресконференції Столтенберг підкресли: "У політичному плані Росія втрачає вплив у ближньому зарубіжжі, не лише в Україні, а й на Кавказі та в Центральній Азії. РФ також стає набагато більш залежною від Китаю. З року в рік Москва закладає своє майбутнє перед Пекіном".

Підсумки засідання

Програма роботи на наступний рік

Як повідомив генсек НАТО за підсумками засідання, учасники затвердили амбітну програму роботи на наступний рік, яка включає енергетичну безпеку, інновації та взаємодію.

"Україна повернула собі 50% території Чорного моря, яку спочатку захопила Росія. Українці відкинули російський флот і зробили маршрути для експорту зерна, зміцнюючи глобальну продовольчу безпеку. Найголовніше те, що Україна здобула перемогу як суверенна, незалежна демократична держава. Це велике досягнення, велика перемога", — сказав Столтенберг.

Він наголосив, що НАТО зараз трансформує комплексний пакет допомоги НАТО в багаторічну програму допомоги, допомагаючи Україні перейти від озброєнь радянських часів до обладнання та стандартів НАТО і "забезпечити повну оперативну сумісність їхніх збройних сил з нашими".

"Ми також обговорили шлях України до членства в НАТО. Союзники згодні з тим, що Україна стане членом НАТО. Наразі ми надали рекомендації щодо пріоритетних реформ в Україні, включаючи боротьбу з корупцією, зміцнення верховенства права та підтримку прав людини і прав меншин", — сказав генсек НАТО.

Столтенберг наголосив, що Україна зараз ближче до НАТО, ніж будь-коли раніше і Альянс продовжить підтримувати її на шляху до членства і у боротьбі за свободу.

Він також зазначив, що у політичному плані Росія втрачає вплив у ближньому закордонні, не лише в Україні, а й на Кавказі та в Центральній Азії, і стає набагато більш залежною від Китаю. Крім того, РФ перебуває під економічним тиском: "Все це підкреслює стратегічну помилку Путіна, який вторгся в Україну".

Про реформи в Україні

Столтенберг заявив, що Україна уже реалізувала багато реформ, необхідних для євроатлантичної інтеграції.

"Ми бачимо конкретні кроки української влади у боротьбі з корупційними рішеннями. Отже, це триває, і те, що знаходиться в процесі реалізації, буде доведено до кінця", — сказав він.

Генсек НАТО зазначив, що вражений відданістю України здійсненню реформ в розпал повномасштабної війни і вже внесла зміни в законодавство, зробила конкретні зміни, не в останню чергу в боротьбі з тероризмом.

"Вони в процесі створення та перегляду системи оборонних закупівель у тісній координації з НАТО, а також модернізації своїх розвідувальних служб. Це лише пара-трійка прикладів того, як Україна змінюється, пристосовується та активізується не в останню чергу в боротьбі з терором і корупцією, але також у перегляді системи закупівель оборонного обладнання. Це важливо для України, тому що це допомагає їй бути сильнішою і допомагає їй наблизитися до членства в НАТО", — сказав Столтенберг.

Жодній країні не буде дозволено перекроювати кордони силою: США продовжать підтримувати Україну

Держсекретар США Ентоні Блінкен заявив, що прибув у штаб-квартиру НАТО, щоб підтвердити зобов’язання президента Джо Байдена "відновити, оживити, відродити основний альянс і партнерство".

Він зазначив, що зустрічі представників Альянсу цього тижня були зосереджені на критичних кроках для просування активізації НАТО до саміту у Вашингтоні у 2024 році.

"По-перше, ми зосередилися на постійній підтримці та прихильності НАТО Україні. І я повинен вам сказати, слухаючи всіх наших колег за столом, і кожен висловив рішучу підтримку Україні. Ми повинні і продовжуватимемо підтримувати Україну, гарантуючи, що агресивна війна Росії залишиться стратегічною невдачею. Це сьогодні є таким же життєво важливим, як і тоді, коли Кремль розпочав цю війну майже два роки тому", — сказав держсекретар США.

Блінкен зазначив, що тепер "наші супротивники" не стоять осторонь і більшість безпілотників, якими РФ атакує Україну виготовлені і поставлені Іраном.

"Північна Корея передає Росії значні поставки зброї. Ставки для всіх нас зрозумілі. і знову я чув це від усіх за столом, і ми повинні надіслати недвозначне повідомлення. Жодній країні не буде дозволено перекроювати кордони силою. Це інтерес кожного союзника за столом. Це інтерес багатьох країн за межами цього альянсу", — сказав він.

Саме тому, за словами Блінкена, США прискорюють зусилля, щоб дати Україні можливість міцно стояти на ногах у "військовому, економічному та демократичному планах".

"Запит президента на додатковий бюджет є демонстрацією нашої власної відданості цій меті, і ми очікуємо, що Конгрес схвалить його найближчими тижнями. Я продовжую бачити і чути, так це сильну двопартійну підтримку України в обох палатах Конгресу. Ми сповнені рішучості переконатися, що Україна має те, що їй потрібно, щоб в тому числі повернути території, які у неї відібрала Росія", — зазначив держсекретар.

Він також висловив впевненість, що Україна стане членом НАТО.

"Я думаю, що Альянсу Вільнюсі дуже чітко сказав, що Україна стане членом НАТО, коли всі союзники погодяться і коли будуть виконані умови. Це бачення, яке було чітко заявлено у Вільнюсі, чітко підтверджене сьогодні", — наголосив Блінкен.

Рада Україна — НАТО

Створення Ради Україна — НАТО є одним з трьох елементів пакета, щоб Україна ще більше наблизилася до НАТО і до членства в Альянсі.

Генеральний секретар Єнс Столтенберг під час саміту у Вільнюсі пояснив, чим робота Ради Україна-НАТО буде відрізнятися від попередньої комісії. За його словами, члени Ради зможуть ухвалювати рішення на рівні союзників по Альянсу.

За словами генсека, такі зустрічі можуть відбуватися на різних рівнях.

Перспективи вступу України в Альянс

30 вересня 2022 року президент України Володимир Зеленський, голова Верховної ради Руслан Стефанчук та прем’єр-міністр Денис Шмигаль підписали заявку на вступ України в НАТО за пришвидшеною процедурою. Відповідна процедура передбачає вступ до НАТО без ПДЧ.

Генсек НАТО Столтенберг того ж дня заявив, що вступ України в НАТО залежить від згоди усіх 30 союзників. Глави низки країн Центральної та Східної Європи офіційно підтримали членство України в НАТО.

За результатами саміту 11-12 липня у Вільнюсі країни НАТО прийняли пакет із трьох частин, щоб наблизити Україну до Альянсу, і відмовилися від Плану дій щодо членства (ПДЧ), проте Київ так і не отримав повного запрошення.

Українська делегація вернулася додому з саміту НАТО у Вільнюсі із безпековими гарантіями на шляху до Альянсу. Генсек НАТО Єнс Столтенберг заявив, що Україна зможе приєднатися, коли "союзники погодяться і умови будуть виконані".