Блінкен візьме участь у засіданні ОБСЄ, яке Україна бойкотує через запрошення Лаврова

Держсекретар США Ентоні Блінкен під час виступу у Раді Безпеки ООН, 20 вересня 2023 року, фото: AP

Державний секретар США Ентоні Блінкен візьме участь у зустрічі міністрів закордонних справ країн-членів ОБСЄ у Північній Македонії, яке Україна та країни Балтії бойкотують через запрошення на зустріч глави МЗС Росії Сергія Лаврова.

Про це повідомляється на сайті Держдепу.

“Під час свого візиту до Північної Македонії держсекретар Блінкен зустрінеться з колегами з ОБСЄ, підтвердивши непохитну прихильність США до ОБСЄ та її основної місії — сприяння безпеці, стабільності та співпраці між державами, з особливим акцентом на правах людини та мирному вирішенні спорів.  Держсекретар Блінкен також підкреслить ключову роль, яку відіграє ОБСЄ у просуванні всеосяжної безпеки в регіоні, і подякує Північній Македонії за її лідерську роль”, — йдеться у повідомленні.

При цьому зустріч Блінкена з російським міністром не планується. Про це, як повідомляє “Голос Америки”, сказав журналістам у вівторок, 28 листопада, представник Держдепартаменту США.

“Ми вважаємо, що це корисний форум для взаємодії з членами ОБСЄ, і тому збираємося відвідати його”, — сказав представник Держдепартаменту США.

Він додав, що ОБСЄ є важливою інституцією для розв'язання політичних питань та питань із прав людини в Європі. І тому держсекретар США збирається бути там “на знак солідарності північномакедонцями, які мали важкий рік і виконали чудову роботу, а також щоб висловити солідарність з іншими членами ОБСЄ”.

Зустріч міністрів закордонних справ країн-членів ОБСЄ у Скоп'є в Північній Македонії запланована на 30 листопада — 1 грудня. Міністри закордонних справ України, Латвії, Естонії та Литви заявили, що бойкотуватимуть це засідання через запрошення на зібрання Лаврова.

Що відомо про участь Лаврова у міністерському засіданні ОБСЄ

Міністерство закордонних справ Болгарії 27 листопада підтвердило, що надало дозвіл літаку з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим пролетіти через повітряний простір Болгарії на шляху до Північної Македонії.

Зазначається, що дозвіл на проліт спеціального авіаційного підрозділу "Росія" надано на підставі запиту, отриманого від МЗС Північної Македонії, як чинного голови ОБСЄ на 2023 рік та організатора 30-го засідання Ради міністрів ОБСЄ у Скоп’є 29 листопада – 1 грудня 2023 р.

В МЗС Болгарії наголосили, що дипломатичний дозвіл на політ є тимчасовим і дійсний протягом 3 годин до та 72 годин після призначеної дати та часу польоту.

У липні Парламентська асамблея ОБСЄ визнала Росію державою-спонсором тероризму, а ПВК "Вагнер" – терористичною організацією.