Естонія, Литва й Латвія не прийдуть на Раду міністрів ОБСЄ через Лаврова

Глави МЗС Литви — Ґабріелюс Ландсбергіс, Латвії — Кріш'яніс Каріньш та Естонії — Маркус Цахна, листопад 2023 року. Фото: Міністерство закордонних справ Естонії

Міністри закордонних справ Естонії, Латвії та Литви у спільній заяві 28 листопада відмовилися брати участь у 30-му засіданні Ради міністрів ОБСЄ через присутність глави МЗС Росії Сергія Лаврова.

Про це йдеться на сайті Міністерства закордонних справ Естонії.

"ОБСЄ була створена для розбудови європейської безпеки, запобігання конфліктам і підтримки миру. Своїми беззаконними та брутальними діями Росія знову і знову доводила, що вона не є партнером у сфері безпеки для Європи. Насправді Європа зараз потребує захисту від Росії та проти неї", — наголошують міністри у своїй заяві.

"Місце Лаврова — під спецтрибуналом, а не за столом ОБСЄ", — додає естонський міністр Маркус Цахна, пояснюючи слова тим, що РФ вторглася в Україну, скоює там воєнні злочини, зокрема, депортує дітей. Кремль порушує міжнародне право та основні цінності ОБСЄ, каже урядовець.

Міністри підкреслили, що Росії необхідно негайно припинити агресію, вивести свою армію з окупованих територій і відшкодувати руйнування.

"Участь Лаврова в засіданні Ради міністрів ОБСЄ також ризикує легітимізувати законне членство Росії-агресора в нашій спільноті вільних націй, применшити жахливі злочини, вчинені Росією, і дозволити Росії нахабно порушувати та зневажати фундаментальні принципи та зобов’язання ОБСЄ. Ми, міністри закордонних справ Естонії, Латвії та Литви, не беремо в цьому участі і не несемо відповідальності за наслідки, які це принесе", — ідеться в документі.

Раніше речник МЗС України Олег Ніколенко заявив, що делегація України не братиме участі в міністерському засіданні ОБСЄ на рівні міністра закордонних справ 30 листопада – 1 грудня через рішення допустити туди Лаврова.

Міністерство закордонних справ Болгарії 27 листопада підтвердило, що надало дозвіл літаку з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим пролетіти через повітряний простір Болгарії на шляху до Північної Македонії.

Зазначається, що дозвіл на проліт спеціального авіаційного підрозділу "Росія" надано на підставі запиту, отриманого від МЗС Північної Македонії, як чинного голови ОБСЄ на 2023 рік та організатора 30-го засідання Ради міністрів ОБСЄ у Скоп’є 29 листопада – 1 грудня 2023 р.

В МЗС Болгарії наголосили, що дипломатичний дозвіл на політ є тимчасовим і дійсний протягом 3 годин до та 72 годин після призначеної дати та часу польоту.

У липні Парламентська асамблея ОБСЄ визнала Росію державою-спонсором тероризму, а ПВК "Вагнер" – терористичною організацією.