Кулеба не братиме участі в міністерському засіданні ОБСЄ у Скоп'є через участь Лаврова — МЗС

Будівля Міністерства закордонних справ України, фото: Getty Images

Делегація України не братиме участі в міністерському засіданні ОБСЄ на рівні міністра закордонних справ 30 листопада – 1 грудня в м. Скоп'є у Македонії через рішення допустити на нього главу МЗС Росії Сергія Лаврова.

Про це повідомив речник МЗС України Олег Ніколенко.

Зазначається, що присутність російської делегації на міністерському засіданні на рівні міністра вперше після початку повномасштабного вторгнення Росії до України лише посилюватиме кризу, в яку Росія загнала ОБСЄ.

"Делегація України не братиме участі в міністерському засіданні ОБСЄ на рівні міністра закордонних справ. При цьому Україна залишається відданою принципам ОБСЄ, готова і надалі працювати із партнерами з метою відновлення поваги до Гельсінського заключного акту, зокрема на основі втілення Формули миру президента України Володимира Зеленського", — йдеться у повідомленні.

Як зазначили в МЗС, Україна високо цінує зусилля Північної Македонії як головуючої в 2023 році держави та особисто міністра закордонних справ Буяра Османі, які продемонстрували високий професіоналізм та непохитну відданість захисту принципів та зобов'язань ОБСЄ. Окрему вдячність дипломати висловили Північній Македонії за пріоритизацію питання протидії російській агресії проти України під час свого головування.

При цьому, наголосили в МЗС, Російська Федерація послідовно руйнує ОБСЄ, зловживаючи правилом консенсусу.

“Вдаючись до шантажу та відкритих погроз, РФ систематично блокувала консенсус з ключових питань. Свавільним стало і блокування кандидатури Естонії на головування в ОБСЄ у 2024 році. Окрім цього, Росія незаконно затримала трьох українців — представників ОБСЄ, які знаходяться у в'язницях вже понад 500 днів. Росія створила екзистенційну кризу в ОБСЄ та перетворила організацію на заручника своїх примх та агресії”, — заявили в МЗС.

У МЗС України вважають, що спільними зусиллями потрібно працювати над порятунком ОБСЄ від Росії, а не надсиланням сигналів про можливість повернення до форм співробітництва, що існували до лютого 2022 року, державі, яка розв'язала наймасштабнішу з часів завершення Другої світової війни збройну агресію в Європі та грубо порушила всі принципи Гельсінського заключного акту.

Раніше Міністерство закордонних справ Болгарії підтвердило, що надало дозвіл літаку з міністром закордонних справ Росії Сергієм Лавровим пролетіти через повітряний простір Болгарії на шляху до Північної Македонії.

Зазначається, що дозвіл на проліт спеціального авіаційного підрозділу "Росія" надано на підставі запиту, отриманого від МЗС Північної Македонії, як чинного голови ОБСЄ на 2023 рік та організатора 30-го засідання Ради міністрів ОБСЄ у Скоп’є 29 листопада – 1 грудня 2023 р.

В МЗС Болгарії наголосили, що дипломатичний дозвіл на політ є тимчасовим і дійсний протягом 3 годин до та 72 годин після призначеної дати та часу польоту.

У липні Парламентська асамблея ОБСЄ визнала Росію державою-спонсором тероризму, а ПВК "Вагнер" – терористичною організацією.