Чорноморська "зернова угода" перебуває у критичній ситуації — Мінінфраструктури

ЗМІ
Заступник міністра інфраструктури України Юрій Васьков. Фото: Мусієнко Владислав/УНІАН

"Зернова угода", укладена за посередництва ООН, яка дозволяє Україні експортувати зерно через Чорне море, перебуває в "критичній ситуації" через дії Росії. Про це заявив заступник міністра інфраструктури України Юрій Васьков в інтерв'ю The Guardian.

В межах Чорноморської "зернової ініціативи" представники Росії, Туреччини та ООН інспектують кораблі на шляху до та з українських портів. Спільна комісія узгоджує назву кораблів, які підлягають перевірці. Однак, за словами Васькова, "11 квітня жодної перевірки не відбулося".

Українська сторона подала назву трьох зерновозів, як і передбачено угодою. Але росіяни викреслили ці назви й подали інші судна з поточної черги, яка налічує 50 кораблів. В результаті жодному судну не вдалося продовжити свій шлях, що є "фактичною блокадою з боку Москви".

"Сьогодні у нас критична ситуація. Росіяни порушили умови Чорноморської "зернової ініціативи". Вирішили в односторонньому порядку змінити плани українських портів. Це неприйнятно", — зазначив Юрій Васьков.

Якщо протистояння триватиме, світові ціни на харчові продукти, ймовірно, зростуть на 15%, сказав Васьков. За його словами, українські аграрії знову будуть змушені робити запаси зерна, як минулого літа, і зіткнуться з серйозними фінансовими труднощами. Він додав, що Київ терміново порушив питання про дії РФ щодо умов "зернової угоди" у вівторок 11 квітня в ООН і Туреччині.

Що відомо про "зернову угоду"

Україна, яка до війни постачала 10% від світового експорту пшениці, а також вирощувала достатньо продовольства, щоб нагодувати 400 мільйонів людей у світі, обмежила вивезення своєї продукції за кордон.

Це пов’язано з втратою 25% посівних площ, а також блокуванням Росією українських портів, через які реалізовувалося 90% зерна на експорт. Відтак, близько 23 мільйонів тонн залишилось у надлишку. В ЄС назвали такі дії Росії воєнним злочином.

Водночас влада РФ стверджує, що Росія не блокує порти, а "з розв'язанням продовольчих проблем може допомогти зняття санкцій”. У США та Великій Британії цю пропозицію від Росії відкинули.

Попри те, що Україна розробляє сухопутні експортні маршрути, зокрема через Польщу та Румунію, їх ефективність не така висока, як транспортування морем. Тому Туреччина почала обговорювати з Україною та РФ створення "зернового коридору" у Чорному морі.

22 липня 2022 року у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування портів та вивезення українського зерна. Таку ж угоду підписала Росія.

29 жовтня 2022 року Російська Федерація заявила, що припиняє участь у "зерновій угоді" підписаній Україною, Росією, Туреччиною та ООН у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів. Причина — нібито атака кораблів Чорноморського Флоту 29 жовтня вранці.

2 листопада Росія відновила свою участь у "зерновій угоді".

17 листопада угоду продовжили на чотири місяці.

19 березня 2023 року міністр аграрної політики та продовольства України Микола Сольський повідомив, що попри спроби тиску та шантажу з боку Росії, Україні та партнерам вдалося продовжити дію "зернової угоди" на тих самих умовах, на яких вона початково укладалася із терміном дії 120 днів.

Читайте також

Туреччина виступила за зняття обмежень щодо експорту російського зерна та добрив

Польські фермери і українське зерно: міністри України та Польщі зустрінуться на кордоні

Зернова ініціатива: угода передбачає подовження на 120 днів — речник Генсека ООН

"Зернова угода" продовжена. Україна каже на 120 днів, РФ — на 60

МЗС РФ заявило про пролонгацію "зернової угоди" до 18 травня і пригрозило вийти з ініціативи