Перейти до основного змісту

Україна почала обговорювати з Туреччиною питання експорту зерна — ОП

. Фото: УНІАН

Україна на різних рівнях почала обговорювати з Туреччиною механізми щодо розблокування портів і експорту зерна. Водночас турецька сторона також веде перемовини й з Росією щодо цього питання.

У коментарі Суспільному прессекретар президента України Сергій Никифоров сказав, що наразі переговори знаходяться на початковому етапі. За його словами, ті гарантії, які сьогодні дав міністр закордонних справ РФ Лавров, "абсолютно не влаштовують Україну".

"Має бути залучена якась третя сторона, яка б гарантувала безпеку для українських портів. Або ООН, або Туреччина, або якась інша", — наголосив він.

Читайте також: Журналіст Суспільного спитав у Лаврова про мародерство армією РФ та крадене росіянами зерно

Никифоров зазначив, що "гіпотетично, однією з можливих гарантій безпеки може бути фізична присутність флоту третьої сторони вздовж цього коридору вивезення зерна". Він також наголосив, що українська сторона не довіряє заявам Лаврова, тому вкотре зазначив, що "обов'язково має бути третя сторона в цих переговорах, можливо й не одна".

За словами Никифорова, Туреччина, як один із варіантів, могла б бути третьою стороною в перемовинах.

Надзвичайний і повноважний посол України в Туреччині Василь Боднар під час виступу в Ukraine Media Center розповів, що Туреччина продовжує свої посередницькі послуги і веде перемовини як з Україною, так і Росією.

"З публічної комунікації ми розуміємо, що мова йде про те, що домовилися домовлятися, немає ніяких конкретних домовленостей і їх не може бути без нас. Тому турецька сторона отримала інформацію від російської позиції й ми чекаємо на комунікацію між українською і турецькою стороною. За посередництва ООН тривають переговори з метою узгодження шляхів розблокування наших портів на Чорному Морі. Основна причина — блокада з боку РФ. Вони намагаються в медійному просторі це перекинути на нас, їм не вдається, оскільки вони спричинили цю кризу як країна агресор", — сказав дипломат.

Він наголосив, що "Росія намагається вклинитися в процес догляду за суднами, намагаються продовжити блокування, нав'язати якісь свої нереальні пропозиції".

"Росія має відійти й розблокувати ці порти. Лише тоді ми зможемо провести розмінування і дозволити вихід кораблів з портів. Поки що я не бачу реальних кроків від РФ. В їх інтересах не випустити наше зерно з портів, в їх інтересах продати побільше свого і накрасти на окупованих територіях", — сказав Бондар.

Що відомо

  • Глава МЗС Туреччини Мевлют Чавушоглу заявив, що Анкара вважає реалістичним план створення "зернового коридору" у Чорному морі. Міністр закордонних справ РФ Сергій Лавров заявив, що ситуація з українським зерном не має жодного відношення до продовольчої кризи, але заявив про готовність РФ супроводжувати та забезпечувати безпеку суден, які виходіть з українських портів та йдуть до проток Босфор і Дарданелли.
  • Туреччина заявила, що "найближчими днями" очікує на рішення щодо питання експорту зерна з України морським шляхом. Глава МЗС РФ Сергій Лавров заявив, що, якщо Анкара готова допомогти розмінувати води біля портів для вивезення українського зерна, то військові РФ та Туреччини зможуть домовитись, як це краще зробити. Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба заявив, що не можна довіряти заявам президента Росії Володимира Путіна про невикористання торговельних шляхів для нападу на Одесу.
  • 25 травня заступник очільника МЗС РФ Андрій Руденко заявив, що розв'язання продовольчої проблеми вимагає комплексного підходу. Йдеться, зокрема, про зняття санкційних обмежень, які були накладені на російський експорт та фінансові транзакції.
  • Президент Російської Федерації Володимир Путін заявив, що зерно можна вивозити й через підконтрольні Росії порти на Азовському морі (Бердянськ, Маріуполь), через Дунай та Румунію, Польщу або Угорщину, а також і через підконтрольні Україні порти, зокрема через Одесу. Путін також заявив, що РФ "не мінували підходів до порту", що розмінування має займатись Україна і тоді Росія "гарантує мирний прохід".
  • Представник Держдепартаменту США Нед Прайс заявив, що США не погоджуються на пропозиції Росії про скасування санкцій в обмін на розблокування доступу до українських портів.
  • До повномасштабного вторгнення РФ Україна постачала 10% світового експорту пшениці, понад 15–20% ячменю, понад 50% соняшникової олії.
  • Через війну в Україні у світі зросли ціни на зерно. Бойові дії вже призвели до непрямого тиску на ціни на зерно у світі. РФ продовжує блокувати українські порти, це призводить до нестачі постачання і до подальшого зростання цін на багато основних продуктів.
  • Представник Всесвітньої продовольчої програми ООН Мартін Фрік повідомив, що в портах України через війну заблоковано майже 4,5 мільйона тонн зерна, а залізниці недостатньо для експорту.
  • До Росії з тимчасово окупованих територій України вивезли вже близько 400 тисяч тонн зернових, а росіяни погрожують фермерам забрати ще як мінімум 70% майбутнього врожаю. За даними української розвідки, значна частина вивезених з України зернових перебуває на суховантажних суднах під російським прапором в акваторії Середземного моря. Найбільш вірогідна країна призначення вантажу — Сирія.
  • Україна запропонувала створити Організацію країн-експортерів зерна, яка б допомогла запобігти голоду у світі, а також захищала б інтереси своїх членів у питанні імпорту зернової продукції.

Читайте також

Туреччина розробила "дорожню карту" з розблокування експорту українського зерна

Росія вивозить крадене українське зерно під своїми документами до Туреччини — посол Боднар

Росія використовує жителів Африки та Азії як розмінну монету — Зеленський

Україна пропонує створити "зернову ОПЕК": у Мінагро пояснили, чи буде дефіцит продуктів

У Росії запропонували 25 млн тонн зерна на експорт. Блінкен відповів

Єврокомісія не виключає розблокування українських портів за військового сприяння — Домбровскіс

США закликає Росію розблокувати судноплавство й порт Одеси задля експорту зерна — Білий дім

Підписуйтесь на розсилку Суспільного — головні новини та тексти тижня в одному листі.

Читайте нас у Telegram: головні новини України та світу

Топ дня

Вибір редакції