"Зернова угода" продовжена. Україна каже на 120 днів, РФ — на 60

Важливо
. Міністр інфраструктури Олександр Кубраков. Фото: Bloomberg / Getty Images

Тристороння угода між Україною, Туреччиною та Росією щодо "зернової ініціативи" пролонгована ще на 120 днів. Водночас Росія стверджує, що угода продовжена лише на 60 днів. В ООН термінів не називають.

Як повідомив міністр інфраструктури України Олександр Кубраков, угоду продовжили на 120 днів.

"Угода щодо Чорноморської зернової ініціативи продовжена на 120 днів. Вдячні Антоніо Гутеррішу, ООН, президенту Ердогану, міністру (оборони Туреччини — ред.) Хулусі Акару та всім нашим партнерам за дотримання домовленостей. Завдяки спільним зусиллям на світові ринки поставлено 25 млн тонн українського зерна", — зазначив урядовець.

Водночас офіційна представниця МЗС Росії Марія Захарова заявила, що термін продовження угоди становить 60 днів, пише ТАСС.

Продовження ініціативи прокоментувала Організація Об’єднаних Націй.

"Продовжено Чорноморську зернову ініціативу, підписану у Стамбулі 22 липня 2022 року. Ініціатива дозволяє полегшити безпечне судноплавство для експорту зерна та пов'язаних з ним продуктів харчування та добрив, включаючи аміак, із певних морських портів України. Протягом перших двох термінів близько 25 мільйонів метричних тонн зерна та продуктів харчування було переміщено до 45 країн, що допомогло знизити світові ціни на продовольство та стабілізувати ринки", — йдеться у повідомленні на сайті ООН.

Організація подякувала уряду Туреччини за дипломатичну та оперативну підтримку Чорноморської зернової ініціативи.

"Чорноморська зернова ініціатива, поряд з Меморандумом про взаєморозуміння щодо просування російських продуктів харчування та добрив на світові ринки, мають вирішальне значення для глобальної продовольчої безпеки, особливо для країн, що розвиваються. Ми, як і раніше, твердо віддані обом угодам і наполегливо закликаємо всі сторони подвоїти свої зусилля для їхнього повного виконання", — зазначається в дописі.

Олександр Кубраков пояснив, що Україна продовжить експортувати свою агропродукцію через три морські глибоководні порти. За його словами, із 1 серпня і до сьогодні Україна відправила на потреби світу 25 мільйонів тонн харчів.

Разом з тим, головним викликом є пришвидшення інспекційних перевірок в Туреччині.

"Це дозволить світу отримати ще більше української агропродукції. Також продовжуємо роботу над долученням до Зернової ініціативи портів Миколаївщини та розширення номенклатури вантажів. Україна була і залишається міцно вбудованою в світову економіку та ринки. Можливість експортувати більше дозволить зняти інфляційні ризики, а як наслідок і соціальну напругу у багатьох країнах світу", — додав міністр.

Читайте також: Ліван: як Росія шантажує світ українським зерном

Раніше Кубраков заявив, що Україна наполягає на продовженні угоди, дія якої добігає кінця 18 березня, на 120-денний термін. Натомість Росія хотіла продовжити угоду лише на 60 днів. Прем’єр-міністр Денис Шмигаль також заявляв, що Україна наполягає, аби зернова угода була безстроковою і подовжувалась автоматично на 120 днів.

Що відомо про "Зернову угоду"

22 липня 2022 року у Стамбулі Україна, Туреччина та ООН підписали угоду про розблокування портів та вивезення українського зерна. Таку ж угоду підписала Росія.

29 жовтня 2022 року Російська Федерація заявила, що припиняє участь у "зерновій угоді" підписаній Україною, Росією, Туреччиною та ООН у Стамбулі, яка передбачає розблокування українських портів. Причина — нібито атака кораблів Чорноморського Флоту 29 жовтня вранці.

2 листопада Росія відновила свою участь у "зерновій угоді".

17 листопада угоду продовжили на чотири місяці.

Читайте також

Зернова ініціатива: угода передбачає подовження на 120 днів — речник Генсека ООН