Перейти до основного змісту

Спроби наступу РФ, день спротиву окупації Криму. 368 день війни. Онлайн

Оновлено
. Українські військовослужбовці стріляють з реактивної системи залпового вогню "Град" по російських позиціях на Харківщині, 25 лютого 2023 року. AP Photo / Vadim Ghirda

26 лютого — 368 день Україна протистоїть повномасштабному вторгненню Росії. Суспільне веде текстовий онлайн усіх подій війни РФ проти України. Попередні головні новини читайте тут, відеорепортажі — на YouTube Суспільне Новини.

Головне на цей час

Суспільне завершує текстовий онлайн. Хроніку 27 лютого — читайте тут.

На південному сході Криму було чути гучний звук, схожий на вибух — ЗМІ

У Судаку та низці населених пунктів на південному сході окупованого Криму було чути гучний звук, схожий на вибух.

Про це повідомляє Крим Реалії з посиланням на місцевих жителів. За даними проросійського кримського блогера Олександра Таліпова, причиною цього звуку став зліт російського літака з аеродрому в Кіровському, який перейшов на надзвукову швидкість над горами.

Російська влада та військові не коментували цю ситуацію.

У Бахмуті ускладнилася ситуація на північному фланзі — "Мадяр"

Всі напрямки у передмістях та околицях Бахмута утримуються ЗСУ. Ускладнилася ситуація на північному фланзі. Про це розповів у Telegram командир групи аеророзвідки ЗСУ із позивним "Мадяр".

"Занепокоєння викликає північний фланг Бахмута, який РФ постійно штурмують, з перемінним успіхом. Ситуація не критична, ЗСУ контролює все. Російські військові застосовують авіацію, танки та артилерію", — розказав військовий.

Російські військові обстріляли Костянтинівку на Донеччині. Поранена дитина — МВА

Ввечері, 26 лютого, близько 17 години, російські військові обстріляли Костянтинівку на Донеччині. Одна людина отримала поранення. Про це у коментарі Суспільному повідомив начальник Костянтинівської МВА Олексій Рослов.

"Пошкоджено декілька приватних будинків, автівка, поранено одну дитину", — розповів Олексій Рослов.

За словами начальника МВА, дитині надали допомогу на місті.

НАТО може передати Україні 62 Leopard 2 — міністр оборони Німеччини

Країни Північноатлантичного альянсу можуть передати Україні загалом до 62 німецьких основних бойових танків Leopard 2. Про це в інтерв’ю радіо Deutschlandfunk заявив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус.

"Так, це може статися", — сказав урядовець, відповідаючи на запитання, чи можливо досягти цифри у 62 танки, які передадуть Україні.

Цього числа буде достатньо для формування двох танкових батальйонів, проте навряд Німеччина передасть більше танків, додав Пісторіус. Міністр наголосив, що для цього спочатку потрібно поповнити резерви за рахунок промисловості.

За його словами, загалом Захід здатен передати 300 танків, про які запитувала Україна.

"І тоді ви побачите, як після цього зміниться хід війни", — зауважив він.

З огляду на рішення про передачу Україні танків Leopard 2, міністр оборони припускає, що Альянс отримає додаткові зобов'язання, зазначає видання. Як заявив Пісторіус, він "дуже впевнений", що збільшити кількість танків для України вдасться завдяки передачі сучасніших Leopard 2A6.

На Полтавщині до штурмової бригади "Лють" подали 400 заявок на вступ

До штурмової бригади "Лють" Національної поліції України заявки на Полтавщині приймають з початку лютого 2023-го року. Анкети подають добровільно, розповів Суспільному речник обласної поліції Юрій Сулаєв.

Від початку реєстрації заявки подали близько 400 добровольців із Полтавщини. Серед них чоловіки та жінки, розповів Юрій Сулаєв.

"Це — воєнізований підрозділ поліції нового зразка. Він складається з двох штурмових полків, батальйону особливого призначення, артилерійського полку та роти спеціальних операцій. В арсеналі силовиків — БМП (Бойова машина піхоти — ред.), БТР (Бронетранспортер — ред.) та артилерійське, зенітне, протитанкове та снайперське озброєння".

Основними завданнями добровольців будуть, зокрема:

  • проведення штурмових дій;
  • знешкодження диверсійно-розвідувальних груп та незаконних збройних формувань;
  • аеророзвідка.

За словами речника, після реєстрації кандидати мають пройти конкурсний відбір. Нині понад 40% від загальної кількості претендентів уже розпочали цей етап.

Скільки триватиме реєстрація до бригади, поки невідомо, додав Сулаєв.

Росія обстріляла чотири громади Сумщини, одна людина зазнала поранень — ОВА

Протягом 26 лютого російські військові обстрілювали чотири громади Сумської області: Білопільську, Глухівську, Новослобідську, Хотінську. Про це повідомили в обласній військовій адміністрації.

Внаслідок мінометного обстрілу села Гірки Новослобідської громади пошкоджено п'ять житлових будинків, пункт здоров’я та лінії електропередач.

Артилерійським обстрілом села Будівельне Глухівської громади пошкоджено 6 будинків, знищено приватний магазин. Поранень зазнала одна цивільна особа.

Загалом було зафіксовано 76 ударів з мінометів та артилерії, йшлося в повідомленні Сумської ОВА.

Людей з маріупольських пунктів фільтрації після катувань відправляють в Донецьк, Макіївку та Горлівку — радник мера

На території окупованого Маріуполя основна катівня знаходиться у приміщенні колишнього центрального райвідділку поліції. Саме там основний пункт фільтрації місцевих жителів, яка досі триває.

Про це в ефірі 24 каналу розповів радник міського голови Маріуполя Петро Андрющенко.

"Там відбуваються тортури, але не в такому обсязі, який був пів року тому, бо більшість людей вже пройшла фільтрацію", — зазначив Андрющенко.

За його словами, після катувань людей відправляють в інші тюрми Донецької області.

"Раніше це була Оленівка, тепер везуть Донецьке СІЗО, Макіївку чи Горлівку. Близько десяти тисяч маріупольців, які в такий спосіб заарештували, досі утримуються у полоні", — розповів Петро Андрющенко.

У Росії мізерні шанси прорвати оборону на Запорізькому напрямку — Дмитрашківський

Військові РФ мають дуже маленькі шанси прорвати оборону на Запорізькому напрямку. ЗСУ добре підготовлені, мають облаштовані оборонні фортифікаційні споруди та готові дати гідну відсіч.

Про це в прямому етері телемарафону "Єдині новини" повідомив речник об’єднаного пресцентру Сил оборони Таврійського напрямку, полковник Олексій Дмитрашківський.

"Шанси в них дуже мізерні, бо на тому напрямку досить серйозно підготовлені наші війська. Але не можна недооцінювати ворога, тому що ворог має досвід ведення бойових дій", — зазначив він.

Олексій Дмитрашківський додав, що останнім часом ПВК «Вагнер» отримує на Запорізькому напрямку боєприпаси.

"Тому на цьому напрямку можливі найближчим часом якісь активні дії окупантів", — сказав Дмитрашківський.

Натомість військові ЗСУ добре підготовлені, щоб стримати натиск ворога, підкреслив посадовець.

Російські війська обстріляли один з районів Миколаївщини

Російські війська ввечері 26 лютого завдали ударів по Баштанському району Миколаївщини. Вибухи зафіксували на Снігурівщині. За попередньою інформацією, загиблих немає.

Про це в Телеграм-каналі повідомив начальник Національної поліції в Миколаївській області Сергій Шайхет.

Повітряну тривогу в області оголосили о 20:19, вона тривала 26 хвилин.

У Білорусі через вибухи на аеродромі Мачулищі пошкоджений російський літак — "Білоруський гаюн"

На білоруському аеродромі Мачулищі, який використовують російські Повітряно-космічні війська, сталися вибухи, внаслідок яких пошкоджений літак дальнього радіолокаційного стеження А-50. Про це повідомляє низка ЗМІ та Telegram-каналів, зокрема моніторингова група "Білоруський гаюн".

Уранці 26 лютого "Гаюн" написав, що поблизу аеродрому спостерігалась активність представників Державтоінспекції та Внутрішніх військ Білорусі.

"ДАІ зупиняло проїжджаючі машини, перевіряло багажники та документи водіїв. Було помічено рух МАЗів Внутрішніх військ до аеродрому, а також біля місцевого відділення МВС стояли співробітники у бронежилетах та з автоматами", — розповіли представники групи.

При цьому місцеві жителі повідомляли, що вранці в районі 8:00-9:30 чули кілька звуків, схожих на вибухи. За іншою інформацією, вибух чули й уночі.

"За попередніми даними, метою ранкової/ночі атаки був літак ДРЛС А-50 ПКС РФ, який міг отримати деякі пошкодження", — йдеться у повідомленні групи.

Згодом це припущення підтвердили представники ініціативи BYPOL.

"Унаслідок 2-х вибухів постраждали передня та центральна частини літака, пошкоджена авіоніка та радіолокаційна антена", — зазначається в дописі.

Відповідно до оприлюдненої інформації, А-50 непридатний для подальших польотів.

"Ушкодження серйозні, літак точно вже нікуди не полетить. Пригода сталася під час роботи поблизу даного літака снігоприбиральної техніки", — розповіли в BYPOL.

Там додали, що до атаки на аеродром можуть бути причетні білоруські партизани.

Херсонська, Миколаївська області — відбій повітряної тривоги.

ЗСУ збили російський літак під Авдіївкою на Донеччині — Зеленський

26 лютого українські військові збили літак російських окупантів під Авдіївкою. Про це у зверненні повідомив президент України Володимир Зеленський.

"Літак збили військові 110-ї окремої механізованої бригади", — зазначив Зеленський.

Як розповів Суспільному начальник Авдіївської міської військової адміністрації Віталій Барабаш, обійшлось без руйнувань у громаді. Серед місцевих жителів травмованих та загиблих немає.

Херсонська, Миколаївська області — повітряна тривога.

У Охтирці на Сумщині вшанували пам'ять військових та цивільних, які рік тому загинули внаслідок бомбардування

В Охтирці Сумської області вшановували пам'ять військовослужбовців та містян, які загинули 26 лютого 2022 року через бомбардування. Про це повідомив міський голова Охтирки Павло Кузьменко.

Представники депутатського корпусу висловили пропозицію оголосити 26 лютого Днем жалоби в Охтирці, йшлося в повідомленні Павла Кузьменка.

Того дня, 26 лютого 2022 року, російськими військовими було завдано великих руйнувань найбільшому житловому масиву "Дачний" в Охтирці, зазначили на сайті міської ради.

США ніколи не визнають анексію Криму — Держдеп

Сполучені Штати підтримують роботу Кримської платформи та ніколи не визнають незаконну анексію півострова Росією. Про це повідомляється в офіційній заяві Державного департаменту США "Крим – це Україна", оприлюдненій 26 лютого.

"Дев'ять років тому Росія вторглася в Україну та захопила Крим, що є явним порушенням міжнародного права, суверенітету та територіальної цілісності України. Сполучені Штати вітають зусилля української Кримської платформи зосередити увагу світової спільноти на окупації Криму Росією, що триває", — йдеться у повідомленні.

У Держдепі наголосили, що присутність Росії у Криму є незаконною.

"Сполучені Штати не визнають і ніколи не визнають нібито анексію півострова Росією. Крим — це Україна", — підсумували в установі.

У тероборону Луганщини набрали понад тисячу людей — Гайдай

Тероборона Луганщини налічує понад тисячу людей, вони захищають свій регіон. Про це в інтерв'ю Суспільному Донбас заявив Сергій Гайдай.

"До 24 почала збиратись територіальна оборона, ми перевіряли кожного кандидата. Все, що потрібно було теробороні області, ми з громадами надавали: починаючи від приміщень, закінчуючи котлами чи ремонтами цих приміщень. На жаль, великої кількості людей в нас не було", — розповів Гайдай.

За його словами, керівник тероборони, вже має дуже потужну бригаду.

"Він взяв участь в багатьох бойових операціях й зараз вони воюють саме на Луганщині. В нього зараз колектив величезний: це навіть не сотні, це більше тисячі людей особового складу. Зараз вони — непогана бойова одиниця, вони воюють, захищають Луганщину", — зазначив голова ОВА.

Гайдай розповів, що від територіальної оборони чекати над величезних показників не можна, адже це ж не кадрові військові.

Донецька область — відбій повітряної тривоги.

Зеленський затвердив санкції проти росіян, причетних до викрадення українських дітей

Президент Володимир Зеленський увів у дію санкції Ради національної безпеки і оборони щодо громадян Росії, причетних до викрадення українських дітей з тимчасово окупованих територій. Про це гарант заявив під час відеозвернення 26 лютого.

"Сьогодні є нові рішення нашої держави щодо санкцій проти тих, хто причетний або допомагає Росії вести війну і знищувати життя та людей. Підписав три укази для реалізації рішень РНБО. Проти тих росіян, які причетні до викрадення українських дітей", — зазначив він.

Також глава держави затвердив санкції проти представників спорту та осіб, причетних до діяльності російських найманців.

"Проти тих представників російської сфери спорту, які намагаються поставити спорт на службу агресії. І проти тих, хто допомагає тримати структури найманців у Росії для війни проти України й усіх вільних людей", — підкреслив Зеленський.

Президент пообіцяв, що тиск України та світу на державу-терориста продовжиться.

За два дні на Бахмутському напрямку ліквідовані близько 200 "вагнерівців" — Генштаб

В районі окупованої Горлівки Донецької області, 23 лютого провели виїзну експертизу без офіційного оформлення над близько 200 тілами загиблих найманців ПВК "Вагнер". Російські військові були ліквідовані у період з 20 по 22 лютого на Бахмутському напрямку. Про це йдеться у вечірньому зведенні Генштабу ЗСУ.

"Після закінчення експертизи тіла загарбників вивезли вантажівками в напрямку Новошахтинська РФ", — зазначили у Генштабі.

За даними Генштабу, до місцевого моргу міської лікарні №2 міста Горлівка, в період з 22 по 24 лютого, з району Верхньоторецького було доставлено до 30 тіл загиблих російських військових, які були призвані по мобілізації з тимчасово окупованих територій Донеччини та РФ.

Росія завдала 11 авіаударів за добу, є жертви серед цивільних — Генштаб

Протягом 26 лютого російські війська завдали 11 авіаційних ударів та здійснили 17 обстрілів з РСЗВ по українській території поблизу лінії зіткнення, зокрема на Донеччині та у Херсоні. Про це повідомляє Генеральний штаб Збройних сил у вечірньому зведенні

"Протягом доби противник завдав 11 авіаційних ударів та здійснив 17 обстрілів з реактивних систем залпового вогню, зокрема, по цивільній інфраструктурі міста Херсон та вздовж усієї лінії фронту на Донеччині", — йдеться у повідомленні.

Через російські атаки пошкоджені житлові цивільні приватні та багатоквартирні будинки, також є жертви серед цивільного населення.

"Рівень загрози завдання Росією ракетних ударів залишається високим по всій території України", — наголосили в Генштабі.

Своєю чергою, авіація Сил оборони України за добу завдала 4 удари по районах зосередження особового складу та військової техніки Росії.

Донецька область — повітряна тривога.

Російська армія ввечері обстріляла селище Дніпровське на Херсонщині

26 лютого ввечері російські військові обстріляли з артилерії селище Дніпровське Білозерської громади Херсонської області, поранена людина, повідомила у Telegram ОВА.

Один зі снарядів влучив у подвірʼя місцевих жителів. Поранений 55-річний чоловік. Швидка допомога доставила його до лікарні, де чоловіку надають медичну допомогу.

У Херсоні знову пролунали вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.

Російські окупанти намагалися наступати в районі Масютівки на Харківщині — Генштаб

Представники російської окупаційної армії намагалися безуспішно наступати в районі села Масютівка, що неподалік Дворічної на Харківщині. Про це йдеться у вечірньому зведенні Генштабу від 26 лютого.

"На куп’янському та лиманському напрямках противник вів безуспішні наступальні дії в районах Масютівки, Невського, Серебрянського лісництва, Білогорівки, Торського, Роздолівки та Федорівки", — йдеться у повідомленні.

Протягом доби на куп'янському напрямку окупанти обстріляли Гряниківку, Кислівку, Котлярівку, Табаївку, Берестове Харківської області.

На слобожанському напрямку оперативна обстановка залишається "без суттєвих змін".

Мінометних та артилерійських обстрілів зазнали райони наступних населених пунктів: Ветеринарне, Стрілеча, Стариця, Вовчанські Хутори, Черняки, Лошакове, Красне Перше, Строївка, Новомлинськ, Дворічна, Западне та Куп'янськ Харківської області.

В Україні відкрито 68 тисяч проваджень щодо порушення правил і звичаїв війни

Українські правоохоронці зареєстрували близько 68 тисяч кримінальних проваджень щодо порушення правил і звичаїв війни під час агресії Росії проти України. Про це в ефірі Українського радіо заявила голова Центру прав людини "Зміна", співзасновниця Коаліції "Україна. П'ята ранку" Тетяна Печончик.

"Від 24 лютого 2022 року зареєстровано 68 тисяч кримінальних проваджень за статтею 438 Кримінального кодексу "Порушення правил і звичаїв війни". Це — неймовірний масштаб, набагато більший, ніж було в попередні 9 років окупації Криму та частини територій Луганщини і Донеччини", — підкреслила вона.

За словами правозахисниці, нині російські окупанти чинять такі ж злочини, як і раніше в Криму та на Донбасі, але в більшому масштабі.

"Якщо говорити про види воєнних злочинів та злочинів проти людяності, то більшість їх було зафіксовано до 24 лютого 2022 року саме на Донбасі. Щодо окупованого Криму, там було зафіксовано понад 40 насильницьких зникнень, які стосувались кримськотатарських активістів. А після 24 лютого 2022 року ми бачимо, що це вже тисячі викрадень людей на новоокупованих територіях України", — розповіла Печончик.

Вона звернула увагу на те, що викрадення супроводжуються катуваннями та нелюдським поводженням. Окрім того, дуже масовими є випадки мародерства. Відтак щодня правоохоронці реєструють одну-дві сотні нових проваджень.

"Ми бачимо, що непокаране зло, яке вторглося в Україну 2014 року, зараз значно збільшилось у масштабах. 68 тисяч відкритих проваджень — це не остаточна цифра. Щодня додаються 100-200 нових кримінальних проваджень", — пояснила посадовиця.

Зеленський зустрівся з міністром закордонних справ Саудівської Аравії

Президент Володимир Зеленський провів зустріч із міністром закордонних справ Королівства Саудівська Аравія принцом Файсалом бін Фарханом Аль Саудом, під час якої сторони обговорили підтримку України та шляхи досягнення миру. Про це повідомляє пресслужба президента.

Зазначається, що це — перший офіційний візит очільника МЗС королівства в Україну з часу встановлення дипломатичних відносин.

"Цінуємо цей візит і розглядаємо його як важливе свідчення підтримки України, особливо в дні річниці початку повномасштабної агресії. Наскільки я знаю, це перший візит за понад 30 років нашої незалежності. Розраховую, що він надасть нового імпульсу подальшій активізації нашого взаємовигідного діалогу", — наголосив Зеленський.

Під час перемовин президент та міністр обговорили важливість підтримки Саудівською Аравією суверенітету й територіальної цілісності України, зокрема в межах ООН. Окрему увагу також приділили імплементації української формули миру. Володимир Зеленський запросив Саудівську Аравію долучитися до реалізації окремих пунктів формули, подякувавши за візит.

"Розраховую на те, що він надасть нового імпульсу для подальшої активізації нашого взаємовигідного діалогу. Дякую за підтримку миру в Україні, нашого суверенітету й територіальної цілісності! Це дуже важливо для нас і нашого суспільства", — додав гарант.

Естонія оголосила про новий пакет військової допомоги для України

Міністр оборони Естонії Ханно Певкур під час зустрічі з головою Міноборони України Олексієм Резніковим оголосив про новий пакет збройної допомоги для Сил оборони. Про це повідомляє пресслужба естонського Міноборони.

Зазначається, що Певкур передав Резнікову символічні предмети з нового пакета допомоги.

"До пакета, переданого Україні сьогодні, входять автомати, пістолети, безпілотні літальні апарати, тепловізори, генератори та зарядні пристрої, а також одяг", — йдеться у повідомленні.

Загалом Естонія надала Україні військову допомогу на суму майже 400 мільйонів євро, або понад 1% ВВП країни, підкреслили в МО Естонії.

Ханно Певкур запевнив Резнікова у подальшій підтримці України.

"Вчора виповнився рік з початку повномасштабної війни в Україні. Ми неодноразово підтверджували, що наша допомога Україні триватиме стільки, скільки необхідно. Окрім безпосередньої допомоги зброєю, ми допомагаємо збройним силам України у навчанні та інших необхідних речах, що дає Україні передумови для перемоги в війні", — сказав естонський урядовець.

На нараді міністр оборони також наголосив на необхідності прискорення допомоги союзників, особливо щодо постачання боєприпасів.

"Естонія зробила пропозицію в Євросоюзі швидко придбати не менше одного мільйона 155-мм снарядів на допомогу Україні за рахунок спільних закупівель Євросоюзу, яких гостро потребують захисники України, і ми раді, що Єврокомісія також пообіцяла До наступної наради міністрів оборони на початку березня придумати конкретне рішення, як швидко одержати мільйон снарядів для відправки в Україну", — додав Певкур.

У Київ приїхав міністр оборони Естонії

До Києва прибув міністр оборони Естонії Ханно Певкур. Про візит естонського колеги повідомив міністр оборони України Олексій Резніков.

"Був радий сьогодні знов вітати в Києві свого друга і колегу Міністра оборони Естонії Ханно Певкура. Це вже не перший візит нашого великого друга до Києва. І я знов і знов хочу відзначити сміливість пана Міністра", — написав Резніков у своєму Facebook.

Він нагадав, що загальна сума допомоги Україні від Естонії уже перевищила 1% ВВП цієї Балтійської країни. "Постійна підтримка в рамках "Рамштайну", гаубиці 155 мм, ініціатива "1 мільйон снарядів 155 мм для України", польові шпиталі і лікування наших воїнів — це лише невеликий перелік того, що для нас робить дружня Естонія. Я в захваті від народу Естонії і їх підтримки", — зауважив очільник Міноборони.

Військові НАТО не братимуть участь у війні в Україні — міністерка оборони Іспанії

Іспанські військові та сили Північноатлантичного альянсу за жодних обставин не братимуть участі у війні в Україні. Про це заявила міністерка оборони Іспанії Маргарита Роблес в інтерв'ю газеті La Vanguardia.

"Це абсолютно неможливий сценарій, його не існує. Іспанські солдати втрутилися б лише у разі агресії проти однієї з країн НАТО. Ніколи, ніколи, жоден солдат із країни НАТО, а Іспанія є однією з них, не братиме участі у війні в Україні", — зазначила посадовиця.

Міністерка додала, що президент Росії Володимир Путін не хоче миру, водночас усвідомлюючи, що він програє війну.

"Володимир Путін хотів, щоб вона (війна — ред.) тривала десять днів, і помилився. Через рік Росія зазнає колосальних втрат. Все говорить про те, що ми маємо стати свідками дуже кривавої весни. Це не війна армії проти армії, це війна проти мирного населення України", — наголосила Роблес.

Окрім того, вона нагадала про важливість військової підтримки України.

"Український народ героїчний. Він готовий чинити опір. Допомога значно посилила цей опір. Відправлення допомоги було фундаментальним. Це абсолютно необхідно", — підкреслила керівниця Міноборони Іспанії.

Зеленський зустрівся з міністром закордонних справ Королівства Саудівська Аравія

Президент України Володимир Зеленський провів зустріч із міністром закордонних справ Королівства Саудівська Аравія принцом Файсалом бін Фарханом Аль Саудом.

Це перший офіційний візит очільника МЗС Королівства в Україну з часу встановлення дипломатичних відносин.

"Розраховую на те, що він надасть нового імпульсу для подальшої активізації нашого взаємовигідного діалогу.

Дякую за підтримку миру в Україні, нашого суверенітету й територіальної цілісності! Це дуже важливо для нас і нашого суспільства", — додав Зеленський.

США підтримують Кримську платформу та ніколи не визнають анексію півострова — Держдеп

Державний департамент США вкотре наголосив, що не визнавав та ніколи не визнає заяви РФ про анексію Криму, а також привітав зусилля Кримської платформи, яка нагадує світу про окупацію півострову. Про це йдеться в офіційні заяві Держдепу "Крим – це Україна".

"Дев’ять років тому Росія вторглася в Україну та захопила Крим, що є порушенням міжнародного права, суверенітету й територіальної цілісності України", — наголошується в заяві.

У цьому зв’язку підкреслюється, що Сполучені Штати "вітають зусилля Української Кримської платформи", яка зосереджує увагу світової спільноти на продовженні російської окупації.

"Сполучені Штати не визнають і ніколи не визнають заявлену Росією анексію півострова. Крим – це Україна", — наголосили в американському зовнішньополітичному відомстві.

Як світові лідери за рік змінили ставлення до Росії та до діалогу з Путіним

Суспільне Новини проаналізувало заяви світових лідерів за рік, аби простежили, як вони змінили ставлення до Росії та президента Володимира Путіна. На тлі повномасштабної війни вмовляння Путіна звершити бойові дії замінили заяви про те, що Росію можна перемогти. А слова про продовження діалогу з РФ замінили заяви про неможливість перемовин із державою-агресором та покарання воєнних злочинців. Водночас ми наводимо факти про те, які держави та організації надалі співпрацюють з РФ. Як світ за рік ізолював Росію — у відео Суспільне Новини.

Від початку доби російські військові 125 разів обстріляли Бахмутський напрямок — Череватий

У Бахмуті продовжується напружена динаміка боїв. Це епіцентр головного удару російських військ. За цю добу військові РФ 125 разів обстріляли з РСЗВ та стольної артилерії Бахмутський напрямок. Про це під час телемарафону розповів речник Східного угруповання військ ЗСУ Сергій Череватий.

"На цьому напрямку відбулось 32 бойових зіткнення. У Бахмуті від початку доби 34 обстріли та 14 зіткнення", — зазначив Череватий.

За його словами, за добу ЗСУ знищили 77 російських військових та 159 поранені.

Череватий розповів, що на Лиманському та Куп'янському напрямках сили РФ зосереджують найбільші артилерійські удари. За цю добу вони 197 разів відкривали вогонь з різного виду озброєння. Також відбулось 19 зіткнень, п'ять авіанальотів, 67 російських військових вбито, а ще 102 поранені.

"Кілька днів військові РФ на цих напрямках намагається використовувати техніку і щодоби там нищиться їхня броньована техніка. Цієї доби знищено чотири танки т Т-72 модернізовані, одна бойова машина піхоти та склад боєприпасами", — розповів речник.

За час окупації в Мелітополі в полон росіян потрапили більше тисячі людей — Федоров

За рік у полон окупантів потрапили понад 1000 мешканців Мелітополя. Про це повідомив міський голова Мелітополя Іван Федоров.

"За рік і 2 дні в полон потрапили понад 1000 мешканців і є депортовані — це десятки, а може і сотні. Останніми місяцями окупанти знімають ролики, на яких начебто вивозять людей до останнього блокпосту і начебто депортують, але на правді після зняття відео, вони забирають людей в полон і змушують рити окопи або просто знущаються", — зазначив мер.

Він нагадав, що 23 лютого минулого року в Мелітополі мешкало більш ніж 150 тисяч населення. Наразі залишилось не більше 60 тисяч людей. Тож майже 100 тисяч мешканцям довелось виїхати з тимчасово окупованого міста.

Крім того, Федоров зазначив, що ворожі військові влаштовують провокації: ходять по домівках і лякають, що ЗСУ зайдуть в місто і будуть розстрілювати людей.

Як повідомлялось, ворог завіз в місто радіолокаційну станцію, аби слухати розмови мешканців і контролювати трафік мобільного інтернету.

Ярослав Грицак: "Війна — це час, коли чітко проявляється наша ідентичність"

Історик і публіцист Ярослав Грицак про те, хто насправді збудував Російську імперію, та як так сталося, що у XVIII ст. половина всієї російської еліти – це були освічені українці, які займали на той момент дуже високі позиції у суспільстві. Чому українська нація будується за американським зразком свободи та який вона дає поштовх для розвитку сучасної Європи? Дивіться детальніше у новому випуску проєкту "Межі" на Суспільному.

Споживання електрики зменшилось, дефіциту нема — Укренерго

Споживання електрики в Україні порівняно із суботою зменшилося. Дефіцит потужності в енергосистемі відсутній і наразі не прогнозується, повідомили в НЕК Укренерго.

В енергосистемі працюють усі види електростанцій. Імпорт електроенергії здійснюється у незначних обсягах. Учора енергетикам вдалося зменшити обсяг мережевих обмежень в Одесі та Одеському районі, однак у місті все ще діють відключення за графіком.

"Ліміти споживання до областей не доводились через відсутність дефіциту потужності в енергосистемі. Однак при зміні ситуації в енергосистемі та різкому зростанні споживання можливе застосування відключень", — додали в Укренерго.

Тривають аварійно-відновлювальні роботи на всіх об’єктах, пошкоджених внаслідок російських атак. Через масштабність та складність отриманих пошкоджень відновлення вимагає багато ресурсів та часу.

Перевірені волонтери не вимагають грошей за евакуацію — Мінреінтеграції

Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій співпрацює з волонтерськими організаціями, які допомагають евакуйовуватися жителям небезпечних і прифронтових регіонів.

"Перевірені волонтери не вимагають грошей за евакуацію, допомагають евакуюватись всім охочим, зокрема й ліжко хворим людям. Також волонтери евакуюють домашніх тварин. Оператори гарячих ліній волонтерських організацій супроводжують громадян протягом всього процесу евакуації", — ідеться у повідомленні.

Громадяни, які хочуть евакуюватися можуть залишити заявку через Телеграм-бот волонтерської організації Helping to Leave або ж зателефонувати за номером: (093) 177-64-58. Також надає допомогу в евакуації волонтерська організація Help People, звернутися до якої можна за телефоном: (093) 696-97-88. Крім того, з питань евакуації із небезпечних регіонів можна телефонувати на гарячу лінію Мінреінтеграції за номером: 15-48.

Частину російських військових з Білорусі перекидають в Ростовську область

Про це повідомляє моніторингова група "Беларускі Гаюн". Близько 250 російських військових зі спорядженням та технікою вирушили з Білорусі у Ростовську область РФ на кордон з окупованою частиною Донеччини.

Поки Росія не фрагментується, війна не зупиниться — Данілов

До того часу, поки Росія не фрагментується, ніяка війна зупинитися не може, заявив секретар РНБО Олексій Данілов, повідомляє "Радіо Свобода".

"У мене своє бачення, в який спосіб має завершитися ця війна. До того часу, поки Росія не фрагментується, до того часу, поки ми будемо в небезпеці відносно цієї божевільної сусідки, ніяка війна зупинитися не може. Я хочу, щоб ми це з вами мали на увазі", — сказав Данілов.

Він зазначив, що припинення використання зброї не означатиме закінчення війни, бо це вже було. "Пам’ятаєте, як підписували «Мінськ-1», «Мінськ-2». Зараз вони там розповідають, що це у них був якийсь план. Ніякого плану у них не було", — наголосив секретар РНБО.

Резніков заявив, що досі не може усвідомити загибель Монастирського

Міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що досі не може усвідомити загибель міністра внутрішніх справ Дениса Монастирського в авіатрощі у Броварах 18 січня. Сьогодні 40 днів з дня трагедії.

"18 січня трагічно загинув мій друг і колега Денис Монастирський. Досі не можу цього усвідомити. Ми часто разом їздили до наших захисників і захисниць. Ми вірили у перемогу і разом наближали її. Ми будували багато нових планів. Денис, Євген, Юрій, Михайло, Тетяна, Микола… Всі, хто загинув у цей ранок в тій страшній аварії і внаслідок неї. Світла пам‘ять вам", — зазначив Резніков.

Міністр висловив щире співчуття всім рідним і близьким. "Це непоправна втрата".

"Також я схиляю голову перед всіма полеглими у цій війні з 2014 року, найкращими синами та доньками України. Ви продовжуєте нас захищати. З неба", — підкреслив Резніков.

18 січня тодішній міністр МВС Денис Монастирський загинув у Броварах в катастрофі гелікоптера ДСНС, на борту якого перебували ще дев'ятеро осіб, зокрема перший заступник міністра Євгеній Єнін та державний секретар МВС Юрій Лубкович.

Читайте також: "На мій садочок упав вертоліт". Репортаж з місця падіння гелікоптера у Броварах

Виробник ППО SAMP/T найме 12 тисяч працівників через збільшення обсягів роботи

Найбільший в Європі постачальник збройової електроніки Thales найме 12 тисяч працівників через стрімке зростання замовлень, пише Reuters.

Ця компанія виготовляє зокрема ППО SAMP/T, яку невдовзі має отримати Україна від Італії та Франції.

У Херсоні вчергове чутно вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.

Шмигаль: примирення з РФ буде не в найближчі сто років

Україна не погодиться на примирення з Росією щонайменше протягом ста років, зазначив прем'єр-міністр Денис Шмигаль в інтерв’ю німецькому виданню Focus, передає Кабмін. За словами прем’єра, для кроків у цьому напрямку РФ має стати демократичною, демілітаризованою та денуклеаризованою державою.

"Примирення, співпраця – ні, не в найближчі сто років. Росія повинна спочатку змінитися, бути демократизованою, демілітаризованою і денуклеаризованою", – підкреслив прем'єр.

За словами глави українського уряд, єдиний компроміс з Росією — повне виведення російських військ з України в межах кордонів 1991 року.

"Росіяни повинні припинити стріляти, зупинити агресію і покинути нашу територію. Я вважаю, що зміна кордонів була б неприйнятним компромісом і для Європи", – сказав він.

Шмигаль зазначив, що заморожування конфлікту лише зіграє на руку Росії та призведе до ще однієї великої війни. Тому для України це неприйнятно.

Шмигаль пояснив, що роззброїти Росію можна шляхом санкцій, відмови від співробітництва з нею, конфіскації російських активів та військової допомоги Україні.

Зеленський передав представникам Конгресу США список потрібної Україні зброї, включно з F-16

Зеленський провів зустріч із невеликою групою республіканців — членів Палати представників Конгресу США, яка відвідала Україну цього тижня, повідомляє CNN.

До делегації входили, зокрема, голова комітету Палати представників із закордонних справ Майкл Маккол та ще чотири республіканці. Український президент повідомив конгресменам, що направить їм список озброєнь, які, на його думку, необхідні для перемоги України у війні, що включає, крім іншого, винищувачі F-16. Зі свого боку, конгресмени пообіцяли розглянути цей список, зазначає видання.

Раніше деякі представники Республіканської партії пригрозили заблокувати передачу Україні "більш досконалих видів озброєнь" як військову допомогу, зазначає CNN.

У Бахмуті в ближньому бою прикордонники ліквідували штурмову групу росіян

Бійці Державної прикордонної служби ліквідували штурмову групу росіян у Бахмуті. Як повідомляє ДПСУ, під час бою ліквідовані 9 російських військових, 5 поранені.

Упродовж доби окупанти РФ обстрілювали з артилерії й танків опорні пункти ДПСУ. Прикордонники, за підтримки аеророзвідки, завдавали удару по противнику з кулеметів, гранатометів та мінометів. В результаті одну зі штурмових груп бійці Держприкордонслужби знищили у ближньому бою, повідомили в ДПСУ.

Армія РФ атакувала прикордоння Сумщини

Зранку 26 лютого російська армія вкотре атакувала прикордоння Сумщини, повідомляє Оперативне командування "Північ". З 8:50 до 9:05 військові зафіксували шість "приходів" у районі населеного пункту Горки. Ймовірно, російські окупанти застосували міномети 120-мм калібру.

"Про втрати серед місцевого населення чи пошкодження цивільної інфраструктури інформація не надходила", – йдеться у повідомленні.

Сумщина межує з трьома областями Росії – Брянською, Курською, Бєлгородською. Прикордонні райони України регулярно зазнають обстрілів із боку Росії.

Глави ЄС планують поїздку до Китаю

Президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн і президент Європейської ради Шарль Мішель можуть відвідати Китай у першій половині 2023 року. Про підготовку до візиту розповів представник Китаю в ЄС Фу Цун, передає Global Times.

"Очікується, що в першій половині 2023 року президент Європейської комісії Урсула фон дер Ляєн і президент Європейської ради Шарль Мішель відвідають Китай, обидві сторони вже розпочали відповідну підготовку. Деякі механізми консультацій на високому рівні, на рівні віцепрем'єрів між Китаєм і ЄС незабаром відновляться, і очікується, що незабаром обидві сторони розпочнуть дуже часті взаємні візити на високому рівні", — передає видання слова китайського дипломата.

Фу сказав, що він "дуже оптимістично" дивиться на відновлення відносин між Китаєм і ЄС.

"Загальна тенденція розвитку зв'язків між Китаєм і ЄС у позитивному напрямку є очевидною", — сказав Фу.

За його словами, Китай не хоче, щоб "питання України вплинуло на розвиток відносин між Китаєм і ЄС".

В ОП відреагували на заяву Ілона Маска щодо Революції гідності

Радник керівника Офісу Президента Михайло Подоляк порадив американському підприємцю та винахіднику Ілону Маску перестати читати російські газети та зазначив, що в Україні ніколи не було переворотів, але завжди були вільні люди.

"Вільні суспільства впливають на держави через діалог/вибори. Поневолені суспільства виходять на вулиці, щоб позбутися репресивних держав. Це база Свободи... В Україні ніколи не було переворотів, але завжди були вільні люди. Перестаньте читати російські газети", — написав Подоляк.

Раніше Ілон Маск назвав Революцію Гідності "переворотом", тим самим повторивши російські наративи.

В Анталії відбулась акція на підтримку України

У турецькому курортному місті Анталія вдень 25 лютого відбулась демонстрація на підтримку України. Про це повідомляє кореспондентка Суспільного.

В Анталії відбулась акція на підтримку України. Фото: Олександра Жмурко / Суспільне

В Анталії відбулась акція на підтримку України. Фото: Олександра Жмурко / Суспільне

Мітинг відбувся в історичному центрі Анталії. На вулиці міста вийшли громадяни України, які проживають у Туреччині, а також місцеві мешканці.

В Анталії відбулась акція на підтримку України. Фото: Олександра Жмурко / Суспільне

До заходу також долучились й громадяни РФ, які засуджують російську агресію проти України.

В Анталії відбулась акція на підтримку України. Фото: Олександра Жмурко / Суспільне

Участь у демонстрації взяли близько 600 людей.

Зеленський: повернувши Крим, ми відновимо мир

Президент Володимир Зеленський висловив переконання, що повернувши Крим, можна відновити мир, бо це українська земля та люди.

"9 років тому російська агресія почалася з Криму. Повернувши Крим, ми відновимо мир. Це наша земля. Наші люди. Наша історія. Ми повернемо український прапор у кожен куточок України", — запевнив Зеленський.

В Україні 26 лютого відзначають День спротиву російській окупації Криму. Дев'ять років тому диверсійні групи РФ почали спроби захопити Крим. 26 лютого 2014 року на заклик Меджлісу кримськотатарського народу до Верховної Ради Автономної Республіки Крим вийшли тисячі кримських татар, українців та представників інших національностей чинити спротив російській окупації та заявили всьому світу про цілісність України. Наступного дня до урядових будівель АРК увійшли регулярні військові формування РФ.

День спротиву окупації Криму та Севастополя: хроніка подій

У Міноборони повідомили деталі контрнаступу

Заступник начальника розвідки Міноборони України Вадим Скібіцький заявив, що однією зі стратегічних цілей майбутнього наступу Сил оборони буде "вбити клин у російський фронт на півдні — між Кримом та материковою частиною Росії".

Скібіцький вважає, що українська армія буде готова до контрнаступу навесні.

Європейська Рада запровадила санкції проти ПВК "Вагнер"

Європейська Рада запровадила санкції проти 11 осіб і 7 організацій, пов'язаних із російською приватною військовою компанією "Вагнер", повідомив голова дипломатії ЄС Боррель.

Росія і Китай можуть використати Білорусь для обходу західних санкцій — ISW

Поїздка очільника білоруського режиму Олександра Лукашенка до Китаю, запланована на 28 лютого, може бути спрямована на те, щоб допомогти Росії та КНР обійти західні санкції. Про це повідомляє американський Інститут вивчення війни (ISW).

Зокрема, у звіті Інституту зазначається, що під час свого візиту Лукашенко розраховує зустрітися очільником Китаю Сі Цзіньпіном та іншими вищими китайськими чиновниками для підписання угод про торгівлю, інвестиції та великомасштабні спільні проєкти. Це, своєю чергою, може бути пов'язане з можливим постачанням Китаю зброї Росії, вважають експерти ISW.

ЗСУ відбили танковий наступ російської армії на Луганщині — Гайдай

Ситуація в Луганській області залишається стабільно напруженою, але під контролем Сил оборони. Українські військові кілька днів тому відбили танковий наступ РФ, повідомив очільник місцевої ОВА Сергій Гайдай в неділю, 26 лютого.

За його словами, росіяни намагаються штурмувати українські позиції поблизу Кремінної та Білогорівки. Учора це намагалася зробити піхота. На Сватівському напрямку ситуація стабільна. Там російська армія наразі не здійснює потужних наступів, повідомили в Луганській ОВА.

Директор ЦРУ підтвердив, що влада Китаю розглядає можливість надання РФ летальної зброї

Директор ЦРУ Вільям Бернс підтвердив, що влада Китаю розглядає можливість надання РФ летальної зброї для війни проти України, однак остаточне рішення ще не прийняте.

"Ми впевнені, що китайське керівництво розглядає можливість надання летального озброєння, ми також не бачимо, що остаточне рішення ще не прийнято, і ми не бачимо доказів фактичних поставок летального озброєння. Саме тому я думаю, що Блінкен вважав за необхідне чітко заявити про наслідки цього, щоб утриматись від цього", — сказав він.

Раніше держсекретар США Ентоні Блінкен повідомив, що під час зустрічі з головою канцелярії комісії із закордонних справ ЦК Компартії Китаю Ваном Ї він попередив про серйозні наслідки для Пекіна у разі початку постачання озброєнь Москві. Блінкен і Ван Ї зустрілися на полях Мюнхенської конференції з безпеки. Зустріч у графіку Блінкена не анонсувалась.

Шольц розкритикував "мирний план" Китаю

Канцлер Німеччини Олаф Шольц розкритикував "мирний план" Китаю через відсутність у документі згадки про виведення російських військ з України.

"На мій погляд, не вистачає чіткої лінії, яка б говорила: необхідно також вивести російські війська", — сказав Шольц під час візиту до Індії, передає DW.

При цьому він назвав "напрочуд правильним" засудження Китаєм можливості застосування ядерної зброї. Канцлер повідомив, що детально обговорив цю тему із прем'єр-міністром Індії Нарендрою Моді. Незмінним залишається той факт, що не може бути "світу, нав'язаного Росією". Президент РФ Володимир Путін має це усвідомити, наголосив Шольц.

НАТО і ЄС повинні були бути більш активними у наданні підтримки Україн — президент Чехії Петр Павел

Перемогу генерала Петра Павела на президентських виборах у Чеській Республіці українські медіа сприйняли як появу ще одного "великого друга України" на чолі держави-союзника. Павел обіймав найвищу військову посаду в НАТО — був главою військового комітету Альянсу. Від початку повномасштабного вторгнення він виступав за системну збройну підтримку України, а також ініціював збір коштів для допомоги українським військовим.

Один зі своїх найперших закордонних візитів Павел планує саме до України — після інавгурації у березні. Про його очікування від цієї поїздки, а також про рік повномасштабної війни, дипломатичну і збройну підтримку України та післявоєнну співпрацю України та Чехії — Петр Павел в інтерв’ю Суспільному.

У Херсоні вдруге від ранку чутно вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.

Полтавська, Дніпропетровська, Запорізька, Харківська, Донецька, Сумська області — повітряна тривога.

У Полтаві зводять житло для переселенців — голова ОВА Лунін

У Полтаві планують будівництво багатоповерхівок для проживання переселенців. Нині до місць, де планують розмістити будинки, підвели комунікації, розповів у інтерв’ю Суспільному начальник Полтавської ОВА Дмитро Лунін.

"На сьогодні вже підведене водопостачання та водовідведення до цих місць, де планується будівництво багатоповерхівок (для переселенців – ред.). Також щодо енергопостачання встановлені всі мережі. Вони (будинки – ред.) на енергопостачанні електричному будуть, тому цю роботу. Зроблені проєкти. Проєкти зараз перебувають на погодженні у профільному міністерстві. Як тільки вони будуть погоджені, ми зможемо отримувати кошти саме на будівництво", — зазначив начальник Полтавської ОВА.

Крім того, модульні будиночки для проживання переселенців облаштовують на території полтавської психлікарні.

"Вирішили у цьому місці, тому що там великий парк розташований, є можливість зробити окремий вхід ззовні і огородити цю територію, там є зупинка громадського транспорту. Найголовніше – ми там можемо надавати послуги із годування переселенців, медичні послуги. Потім, коли закінчиться війна, це містечко модульне зможуть використовувати люди, які можуть проходити реабілітацію психологічну на території цього закладу".

На Полтавщині офіційно зареєстровані понад 200 внутрішньо переміщених осіб. Нині в область переїжджають люди із Донеччини та Луганщини.

У Херсоні вдруге від ранку пролунали вибухи, повідомляють кореспонденти Суспільного.

Російська морська піхота зазнала тяжких втрат поблизу Вугледара — британська розвідка

Міністерство оборони Великої Британії оприлюднило фотознімки із результатами боїв поблизу Вугледара Донецької області за ймовірної участі російських морських піхотинців. Розвідка королівства вважає, що росіяни зазнали там тяжких втрат.

Як зазначають у міністерстві, на знімках помітні зосереджені втрати російської техніки на Вугледарській ділянці Донецької області. Ці бойові машини, ймовірно, входили до складу російської 155-ї бригади морської піхоти, яка була в авангарді нещодавніх дорогих наступів, йдеться у повідомленні.

"Морська піхота вважається елітною піхотою у складі російських Збройних сил. На відміну від такої ж престижної повітрянодесантної піхоти, морська піхота не дислокувалася в Україні як єдине велике з'єднання. Натомість окремі підрозділи були приєднані до груп військ, у яких домінують сухопутні війська", — розповіли в міністерстві.

Таким чином, перед морпіхами були поставлені одні з найскладніших тактичних завдань на війні, і вони зазнали надзвичайно великих втрат, констатують в міністерстві.

"Очікуваний посилений потенціал бригад морської піхоти тепер майже напевно значно погіршився, тому що він був заповнений недосвідченим мобілізованим персоналом", — зазначається в дописі.

Британська розвідка зауважує, що цей недолік досвіду майже напевно посилює схильність російських офіцерів до мікроменеджменту, що, своєю чергою, знижує оперативність. При цьому в міністерстві припускають реальну ймовірність того, що підрозділи морської піхоти, що деградували, знову будуть кинуті в нові атаки біля Вугледара.

"Боїться деокупації". В окупованій Горлівці прокурор готується евакуюватися у РФ

Так званий міський прокурор в окупованій Горлівці Донецької області склав повноваження та готується евакуюватися на територію Російської Федерації. Про це повідомили у ранковому зведенні Генштабі ЗСУ 26 лютого.

За інформацією штабу, чоловік боїться деокупації українських територій.

"Через побоювання деокупації українських територій, так званий міський прокурор Горлівки Донецької області склав повноваження та готується до евакуації на територію Російської Федерації", — сказано в повідомленні.

Армія РФ 30 разів обстріляла Херсонську громаду. Шестеро поранені

З ночі російські війська обстріляли Херсон 30 разів. Били з артилерії, "Градів" та мінометів. Поранені шестеро людей. Четверо знаходиться у лікарні.

Про це в ефірі загальнонаціонального марафону повідомила голова МВА Галина Лугова.

За її словами, снаряди влучають в інфраструктуру, котельні, каналізаційні мережі, школи, садки.

"Обстрілами була пошкоджена ТЕЦ — на сьогодні, ремонті роботи завершені, почали підключати тепло в будинки. За декілька днів будуть підключені всі абоненти", — зазначила голова МВА.

Як розповіла Лугова, у місті працюють майже всі лікарні та одне пологове відділення — за січень та лютий в ньому народилось 11 дітей.

Українські військові відбили 71 атаку Росії на 5 напрямках — Генштаб

Російська армія продовжує наступати на Куп’янському, Лиманському, Бахмутському, Авдіївському та Шахтарському напрямках. Минулої доби українські військові відбили 71 атаку на зазначених напрямках.

Про це повідомили у ранковому зведенні Генштабі ЗСУ 26 лютого.

  • На Куп’янському та Лиманському напрямках росіяни вели безуспішні наступальні дії поблизу Площанки, Невського, Кремінної, Діброви, Білогорівки, Спірного, Роздолівки, Федорівки, Васюківки, а також в районі Серебрянського лісництва. Здійснили артилерійські обстріли неподалік Новомлинська, Дворічної, Гряниківки, Куп’янська, Кислівки, Табаївки, Берестового Харківської області та Макіївки, Невського, Діброви і Білогорівки на Луганщині.
  • На Бахмутському напрямку Росія продовжує атакувати позиції українських військ. Російські збройні формування провели без успіху наступальні дії поблизу населених пунктів Оріхово-Василівка, Берхівка, Ягідне, Бахмут, Іванівське та Північне Донецької області. Обстрілів зазнали райони 22 населених пунктів, зокрема, Оріхово-Василівка, Дубово-Василівка, Берхівка, Бахмут, Іванівське, Ступочки, Курдюмівка, Озарянівка та Нью-Йорк Донецької області. Також РФ завдала ракетного удару по цивільній інфраструктурі міста Костянтинівка.
  • На Авдіївському та Шахтарському напрямках росіяни вели наступ в районах населених пунктів Невельське, Красногорівка, Авдіївка, Сєверне, Водяне, Мар’їнка, Новомихайлівка, Вугледар – успіху не мали. Вогневого впливу зазнали, зокрема, Авдіївка, Орлівка, Водяне, Нетайлове, Гостре, Георгіївка, Мар’їнка, Новомихайлівка, Вугледар та Пречистівка Донецької області.

За минулу добу військові РФ обстріляли 13 населених пунктів Запорізької області

Протягом минулої доби, 25 лютого, російські військові обстріляли цивільну інфраструктуру 13 населених пунктів Запорізької області. Про це повідомляє пресслужба Запорізької ОВА з посиланням на інформацію Національної поліції.

Армія РФ обстріляла цивільну інфраструктуру в районі населених пунктів: Червоне, Гуляйполе, Чарівне, Залізничне, Новоданилівка, Білогір'я, Новоандріївка, Ольгівське, Мала Токмачка, Темирівка, Кам'янське, Степове, Малі Щербаки.

Надійшло 2 повідомлення про руйнування будинків (квартир) громадян та об’єктів інфраструктури в результаті обстрілів військовослужбовцями РФ.

Як зазначають у ЗОВА, на Запорізькому напрямку ситуація за останню добу не зазнала суттєвих змін. Противник основні зусилля зосереджує на утриманні зайнятих рубежів.

Запорізька область — відбій повітряної тривоги.

На Херсонщині минулої доби через обстріли РФ загинули дві людини, семеро — поранені

На Херсонщині минулої доби, 25 лютого, через обстріли РФ загинули дві людини, семеро — поранені, повідомив у Telegram голова ОВА Олександр Прокудін.

За інформацією голови ОВА, армія РФ 78 разів обстріляла Херсонщину, 13 разів — Херсон. Снаряди влучили в житлові квартали міста, приватні, багатоквартирні будинки та територію підприємства.

87 місцевих жителів евакуювали, повідомив Прокудін.

Запорізька область — повітряна тривога.

На Донеччині від обстрілів загинули троє жителів, ще четверо отримали поранення

Протягом 25 лютого на Донеччині від обстрілів російської армії загинули троє людей — двоє у Бахмуті та один у Новопокровському, ще четверо жителів отримали поранення. Про це повідомив начальник Донецької обласної військової адміністрації Павло Кириленко.

За його даними, поранені жителі у Бахмуті, Авдіївці та Краматорську.

Серед корабельного угрупування РФ у Чорному морі відсутні ракетоносії

Наразі у Чорному морі на чергуванні перебуває сім кораблів РФ, серед яких немає ракетоносія. Однак, за кілька годин він може бути виведений. Про таке 26 лютого в ефірі телемарафону "Єдині новини" повідомила начальниця координаційного пресцентру сил охорони та оборони Півдня Наталя Гуменюк.

За її словами, 25 січня на чергуванні в морі перебував ракетоносій-фрегат, який надвечір завели.

"Кораблі РФ утискаються ближче до Східного узбережжя Криму. Вони все далі й далі відсовуються від підконтрольного Україні берега. Тому що усвідомлюють, що далекобійна зброя все ближче та ближче. Тримаючись на такому віддаленні вони все ж таки час від часу виводять ракетоносії", — зазначила посадовиця.

Вона також додала, що для поновлення ракетоносія достатньо кілька годин.

"Цілком імовірно, що ворог застосовує тактику приспання пильності. Як пам'ятаєте в тій притчі: вовк, вовк, а потім ніхто не допомагає. Вони намагаються вимотувати психологію та психіку нашого населення постійними облітами, активністю авіації, а потім зненацька можуть нанести ракетний удар", — пояснила Наталя Гуменюк.

Обстріли Миколаївщини: під вогнем армії РФ опинилися акваторія та узбережжя

Збройні сили Російської Федерації протягом 25 лютого п'ять разів обстріляли Миколаївський район. Завдали ударів по акваторії Очаківської громади та узбережжю Куцурубської громади.

Про це повідомляє Миколаївська обласна військова адміністрація.

Як повідомили в ОВА, військові РФ о 10:31, 12:35, 16:02, 16:32, 18:10 завдали ударів з реактивних систем залпового вогню та інших видів артилерії.

Загиблих внаслідок обстрілу немає.

У місті Миколаїв, Первомайському, Вознесенському та Баштанському районах доба минула без обстрілів.

Російські військові 17 разів обстріляли Нікопольщину: пошкоджені будинки, коледж, приватне підприємство

У ніч на 26 лютого російські військові здійснили 17 обстрілів Нікопольщини. Про це у своєму Telegram-каналі повідомив голова Дніпропетровської облвійськадміністрації Сергій Лисак.

За його словами, під удар потрапили Нікополь, Марганецька та Мирівська громади.

У Нікополі пошкоджені три приватні будинки, в одному з них горів дах, пожежу загасили. Також у місті понівечені дві багатоповерхівки, ресторан, газопровід та лінія електропередач.

У Марганці руйнувань зазнали приватне підприємство, коледж, багатоквартирний будинок, декілька нежитлових будівель.

Загиблих і поранених немає. Триває обстеження територій.

Росія посилює позиції для оборони у Криму — ГШ

Російська окупаційна адміністрація Криму посилює фортифікаційні споруди для оборони півострова у разі українського наступу. Про це повідомляє Генеральний штаб Збройних сил у ранковому зведенні.

"Російські окупанти нарощують оборону тимчасово окупованого Криму, зокрема, будують фортифікаційні споруди. Із Челябінської області прибуло 150 російських військовослужбовців строкової служби для виконання інженерних робіт", — йдеться у повідомленні.

Зустріч G20 завершилася без консенсусу щодо війни Росії в Україні

У місті Бангалор на півдні Індії добігла кінця зустріч "Великої двадцятки", учасники якої не змогли ухвалити спільну заяву із засудженням російської агресії, зокрема через позицію Росії і Китаю, повідомляє Al Jazeera.

"Міністри фінансів найбільших економік світу не змогли домовитися про спільну заяву, яка засуджує Росію за її війну з Україною, а Китай і сама Росія відмовилися підписати її", — пише видання.

Індія як країна, що приймала саміт G20 не хотіла порушувати питання про війну, однак на цьому наполягали західні країни. Зрештою Індія опублікувала за результатами зустрічі загальний документ, в якому зазначається, що на дводенному заході були "різні оцінки ситуації та санкцій".

"Більшість членів різко засудили війну в Україні і підкреслили, що вона завдає величезних людських страждань і посилює наявні проблеми у світовій економіці", — йдеться у повідомленні.

У 2022 році в Україні зареєстрували 2194 кіберінциденти

Протягом 2022 року фахівці Держспецзв’язку зареєстрували в Україні понад 2 тисячі кіберінцидентів та ще більшу кількість кібератак.

Про це у коментарі Суспільному повідомив Віктор Джура, заступник голови державної служби спеціального зв’язку та захисту інформації України з питань цифрового розвитку, цифрової трансформації та цифровізації.

"Кібератаки стаються, тому що у нас йде повноцінна кібервійна. Перша у світі кібервійна. Почалась вона 9 років тому, фактично зразу після анексії Криму та окупації східної частини Донбасу. Зараз триває активна фаза. Фактично з 14 січня 2022 року ми зазнаємо постійних кібератак і достатньо ефективно протидіємо", — розповів посадовець.

За його словами, запобігти кібератакам можна завдяки комплексу заходів: спеціальні комплекси кіберзахисту, взаємодія між основними суб'єктами забезпечення кібербезпеки, своєчасне реагування на кіберінциденти і дотримання правил кібергігієни. Джура додав, що у 2022 році в Україні зареєстрували понад 2 тисячі кіберінцидентів.

Хорватія почала операцію з відправки в Україну 14 транспортних вертольотів

Дванадцять вертольотів MI 8 MTV-1 і два вертольоти MI 8 T були виділені зі складу Збройних сил і почалася підготовка до їх перевезення, повідомляє Jutarnji list.

Наразі кілька гелікоптерів знаходяться на території Авіаційно-технічного центру у Великій Гориці, де проводяться усі необхідні технічні приготування. Деякі вертольоти знаходяться в ангарах, а два наразі знаходяться за межами ZTC.

З гелікоптерів видаляються всі наявні маркування, при необхідності замінюється використаний матеріал, доливається масло тощо. Через брак місця в ЗТК вертольоти, що залишилися, знаходяться у військовій частині аеропорту Плесо та в Лучках.

Очікується, що гелікоптери будуть готові до транспортування приблизно через десять днів. За нашою інформацією, сім гелікоптерів будуть частково розібрані та транспортовані наземним транспортом, а решта сім полетять до Польщі. Зокрема, усі 14 гелікоптерів будуть передані до Польщі, звідки їх відправлять до України.

Топ дня

Вибір редакції